No:577/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Portuqaliya Respublikasının xarici işlər naziri cənab Joao Qomes Kravinyo ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belçikaya işgüzar səfəri çərçivəsində Portuqaliya Respublikasının xarici işlər naziri cənab Joao Qomes Kravinyo ilə görüşüb.
Görüş əsnasında nazirlər Azərbaycan və Portuqaliya arasında münasibətlərin hazırkı vəziyyətini nəzərdən keçirib, ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektlərinin inkişaf etdirilməsi üçün potensialın mövcud olduğunu qeyd ediblər. Görüş zamanı, o cümlədən Azərbaycan-Avropa İttifaqı münasibətlərinə toxunulub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlər müstəvisində iqtisadi-ticarət, investisiya əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Həmçinin, enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi, enerji resurslarının Avropaya ixracı və alternativ enerji resurslarının inkişaf etdirilməsi sahəsində həyata keçirdiyi işlər və perspektivlər müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə münaqişə sonrası mövcud vəziyyət, Azərbaycanın bölgədə sülh quruculuğu istiqamətində atdığı addımlar, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, “yaşıl enerji” layihələri barədə məlumat verib, habelə davam edən mina təhdidlərini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Nazir Joao Qomes Kravinyo ölkəsinin Azərbaycan ilə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

No:577/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Portuguese Republic Mr. João Gomes Cravinho
12 December 2022 18:05
On December 12, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Portuguese Republic Mr. João Gomes Cravinho within his working visit to Belgium.
During the meeting, Ministers reviewed the current state of relations between Azerbaijan and Portugal and noted that there is potential for the development of various aspects of bilateral relations. During the meeting, Azerbaijan-European Union relations were also touched upon.
Minister Jeyhun Bayramov noted the wide potential for the development of economic, trade, and investment relations between the two countries at the level of bilateral relations. An exchange of views on issues related to energy security also took place.
Work carried out in the field of energy security, export of energy resources to Europe, and development of alternative energy resources, as well as its prospects in the aforementioned areas were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the current post-conflict situation in the region, the steps taken by Azerbaijan in the direction of peacebuilding in the region, the rehabilitation and reconstruction work carried out in the liberated areas, "green energy" projects, as well as brought to the attention the ongoing landmine threats.
Minister João Gomes Cravinho stated that his country is interested in deepening its cooperation with Azerbaijan.