Mətbuat şərhi 12 dekabr 2022
No:576/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə iştirakına dair mətbuat məlumatı
12 dekabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Brüsselə işgüzar səfəri çərçivəsində Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin görüşündə iştirak edib.
Aİ-nin Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Cozef Borelin sədrliyi ilə keçirilən görüşdə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirləri və Avropa Komissiyasının Qonşuluq və Genişlənmə məsələləri üzrə Komissarı Oliver Varhelyi də iştirak edib. Tədbir ali nümayəndə Borelin və kommissar Varhelyinin, habelə aidiyyəti struktur bölmələrin rəhbərlərinin çıxışı ilə başlayıb.
İclasda Şərq Tərəfdaşlığının hazırkı vəziyyəti və gələcək istiqamətləri, regional təhlükəsizlik, Avropa İttifaqı ilə tərəfdaş ölkələr arasında münasibətlərin perspektivləri haqqında müzakirə aparılıb. Görüşdə, həmçinin Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin inkişafı, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı rol, nəqliyyat-kommunikasiya sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, ölkəmizin regional nəqliyyat-logistika qovşağı olması vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxış edərək ölkəmizin Avropa İttifaqı (Aİ) ilə bərabərhüquqlu tərəfdaşlığa əsaslanan münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu və Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığını qarşılıqlı hörmət, bərabərhüquqlu tərəfdaşlıq, ortaq maraqlar və faydalara əsaslanan ikitərəfli Aİ-Azərbaycan münasibətlərinin inkişafı üçün mühüm tamamlayıcı mexanizm kimi görməkdə davam etdiyini qeyd edib. Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında, enerji və nəqliyyat əlaqələrinin yaradılması, ticarət əməkdaşlığının inkişaf etdirilməsi imkanlarına toxunub.
Nazir, Aİ-nın Azərbaycan üçün ən böyük ticarət və investisiya tərəfdaşı olduğunu və 18 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun özündə enerji təhlükəsizliyinin bir sıra komponentlərini, o cümlədən, “yaşıl enerji”nin Avropaya potensial ixracı baxımından əhəmiyyətli olacağını vurğulayıb. Həmçinin, Aİ ilə Azərbaycan arasında yeni ikitərəfli saziş üzrə danışıqların uğurla davam etdiyi bildirilib.
Nazir, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində inkişaf etməkdə olan nəqliyyat qovşağının, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin regional sülh və davamlılıq üçün müsbət rol oynayacağını və regiondaxili ticarətə təkan verəcəyini vurğulayıb.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması və sərhədlərin delimitasiyası, regional təhlükəsizlik və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş məlumat verib. Nazir, Azərbaycan tərəfindən sülhün təmin olunması sahəsində səylərə baxmayaraq, Ermənistanın hələ də Üçtərəfli bəyanatdan irəli gələn öhdəlikləri yerinə yetirmədiyini diqqətə çatdırıb.
Nazir, həmçinin azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükəsinə diqqəti cəlb edib və Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin təqdim edilməsinin vacibliyini səsləndirib. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə yeni minalar yerləşdirməkdə davam etdiyi vurğulanıb.
Bu ilin avqust ayından etibarən Azərbaycanın suveren ərazilərində 2021-ci ildə Ermənistanda istehsal olubmuş 2728 piyada əleyhinə mina aşkar edildiyi, indiyə qədər 268 nəfərin mina qurbanı olduğu bildirilib. Minaların Azərbaycan ərazisinə gətirilməsinin yalnız humanitar məqsədlər üçün nəzərdə tutulan Laçın dəhlizindən sui-istifadə edilməsi olduğu diqqətə çatdırılıb. Problemin miqyasını və ciddiliyini nəzərə alaraq, onunla mübarizədə beynəlxalq həmrəylik və dəstəyin mühüm əhəmiyyət daşıdığı nazir tərəfindən qeyd olunub.
Azərbaycan münaqişədən sonrakı genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma və reinteqrasiya işləri ilə yanaşı, Ermənistanla dövlətlərarası münasibətlərin normallaşdırılması prosesində də təşəbbüs göstərdiyini bildirən nazir Azərbaycanın Ermənistana dövlət sərhədləri daxilində bir-birinin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı tanınma və hörmət əsasında sülh təklif etdiyini vurğulayıb.
Daha sonra, digər Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin xarici işlər nazirləri, eləcə də Avropa İttifaqı ölkələrinin xarici işlər nazirləri çıxış edərək tərəfdaşlığın perspektivləri barədə danışıblar.

Press release 12 December 2022 16:40
No:576/22, Press release on the participation of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov in the meeting of the foreign ministers of the Eastern Partnership countries of the European Union
12 December 2022 16:40
On November 12, 2022, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov participated in the meeting of the foreign ministers of the Eastern Partnership countries of the European Union within the framework of his working visit to Brussels.
The meeting chaired by Josep Borell, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, was attended by the foreign ministers of the Eastern Partnership countries and Oliver Varhelyi, the Commissioner for Neighborhood and Enlargement of the European Commission. The event kicked off with the speeches of High Representative Borell and Commissioner Varhelyi, as well as the heads of relevant structural units.
At the meeting, the current situation and future directions of the Eastern Partnership, regional security, and prospects of relations between the European Union and partner countries were discussed. Development of relations between Azerbaijan and the European Union, the role played by Azerbaijan in Europe's energy security, issues related to cooperation in the field of transport and communication were also among the issued discussed. The fact that our country is a regional transport and logistics hub was emphasized.
In his speech Minister Jeyhun Bayramov noted that our country is interested in the development of relations based on equal partnership with the European Union (EU) and that Azerbaijan continues to see the Eastern Partnership as an important complementary mechanism for the development of bilateral EU-Azerbaijan relations based on mutual respect, equal partnership, common interests and benefits. He touched upon the possibilities of establishing energy and transport relations and developing trade cooperation between Azerbaijan and the European Union.
The Minister emphasized that the EU is the largest trade and investment partner for Azerbaijan, and that the Memorandum of Understanding signed between Azerbaijan and the European Union on July 18, 2022 includes a number of components of energy security, including green energy, which will be important in terms of its potential export to Europe. Also, it was stated that the negotiations between the EU and Azerbaijan on a new bilateral agreement are continuing successfully.
The Minister emphasized that the development of transport hub in the liberated territories of Azerbaijan, including Zangezur corridor, will play a positive role for regional peace and stability and will boost intra-regional trade.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov gave extensive information about the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and border delimitation, regional security and other issues of mutual interest. The Minister brought to attention the fact that, despite the efforts made by Azerbaijan in ensuring peace, Armenia is yet to fulfill its obligations deriving from the Trilateral Statement.
The Minister also drew the attention to the threat of landmines in the liberated areas and emphasized the importance of providing mine maps by Armenia. It was emphasized that Armenia continues to massively plant new landmines in the territories of Azerbaijan.
Since August of this year, 2,728 anti-personnel landmines produced in Armenia in 2021 have been detected in the sovereign territories of Azerbaijan, and 268 people have been victims of landmines so far. It was underlined that bringing landmines to the territory of Azerbaijan is an abuse of the Lachin road, which is intended only for humanitarian purposes. Taking into account the scale and seriousness of the problem, the Minister noted that international solidarity and support are important in fighting it.
Stating that Azerbaijan has taken the initiative in the process of normalization of interstate relations with Armenia, along with large-scale post-conflict rehabilitation, reconstruction and reintegration works, the Minister emphasized that Azerbaijan offers peace to Armenia on the basis of mutual recognition and respect for each other's sovereignty and territorial integrity within the state borders.
Later, foreign ministers of other Eastern Partnership countries, as well as foreign ministers of European Union countries exchanged views on the prospects of the partnership.