No:570/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Ralf Hörleman ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
9 dekabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Ralf Hörleman ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov yeni təyinatı münasibətilə səfiri təbrik edərək, Azərbaycan-Almaniya əlaqələrinin inkişafı istiqamətində fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Bu il diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd olunduğu Almaniya ilə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdıraraq, cari ilin mart ayında Almaniyaya səfərini və xarici işlər naziri Annalena Beerbok daxil olmaqla keçirilmiş görüşləri məmnunluqla xatırlayıb.
Görüş zamanı, ikitərəfli və regional vəziyyət, enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın enerji təhlükəsizliyi, enerji resurslarının Avropaya ixracı və alternativ enerji resurslarının inkişaf etdirilməsi sahəsində həyata keçirdiyi işlər və perspektivlər müzakirə olunub.
Görüşdə, həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra cari regional vəziyyət, sülh quruculuğu səyləri, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yenidənqurma işləri, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “yaşıl enerji” layihələri barədə qarşı tərəfə məlumat verilib.
Səfir Hörleman diplomatik münasibətlərinin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycanın Almaniya üçün Cənubi Qafqazda vacib iqtisadi tərəfdaş olduğunu vurğulayıb. Azərbaycan və Almaniya arasında tarixi əlaqələrə nəzər salınıb. Səfir ölkələrimiz arasında energetika və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin zəruri olduğunu bildirib.

No:570/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan Ralf Horlemann
On December 9, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Ambassador of the Federal Republic of Germany to the Republic of Azerbaijan Ralf Horlemann.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the ambassador on his new appointment and wished him success in his activities on the development of Azerbaijan-Germany relations. Emphasizing the importance of developing bilateral relations with Germany, with which this year marks the 30th anniversary of diplomatic relations, he recalled with pleasure his visit to Germany in March of this year and the meetings he held, including with Foreign Minister Annalena Baerbock.
During the meeting, an exchange of views took place on the bilateral and regional situation, issues related to energy security. Prospects and Azerbaijan's work in the field of energy security, export of energy resources to Europe and development of alternative energy resources were discussed.
At the meeting, the opposite side was also informed about the current regional situation after the 44-day Patriotic War, peace-building efforts, reconstruction works in the liberated territories, as well as "green energy" projects in the liberated territories.
Ambassador Horlemann, conveying his congratulations on the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, emphasized that Azerbaijan is an important economic partner for Germany in the South Caucasus. Historical relations between Azerbaijan and Germany have been reviewed. The ambassador noted that it is necessary to further develop cooperation between our countries in energy and other fields.
Later, humanitarian and cultural cooperation between Azerbaijan and Germany, as well as other issues of mutual interest, were discussed.