No:566/23, Azərbaycan tərəfindən erməni separatçılarının həbs edilməsi ilə bağlı Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin bəyanatına dair şərh
04 oktyabr 2023 14:41
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü və işğalı nəticəsində suveren ərazilərimizdə yaratdığı qondarma separatçı rejimin üzvlərinin Azərbaycan tərəfindən həbsinə etiraz olaraq 4 oktyabr tarixində verdiyi bəyanatı qətiyyətlə pisləyirik.
Sözügedən bəyanat Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər ərzində yürütdüyü təcavüzkar siyasət və əməllərdən əl çəkmədiyini nümayiş etdirir. Bu bəyanat həmçinin həbsi həyata keçirilmiş şəxslər tərəfindən törədilmiş əməllərə bəraət qazandırılması cəhdidir.
Azərbaycana qarşı təcavüzdə, separatçılığın təşviq edilməsində, terror əməllərində, əsirlikdə olan hərbi qulluqçular və mülki şəxslərə qarşı sülh və insanlıq əleyhinə, müharibə və digər ağır cinayətlər törədilməsi və digər faktlar üzrə Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələrilə başlanmış cinayət işi çərçivəsində qeyd edilən şəxslərin həbsi ədalətin bərpasına xidmət edir və bu addımların legitimliyinin şübhə altına alınması qəbuledilməzdir.
Qeyd edilənlərlə yanaşı, tərksilaha razı olan minlərlə Ermənistan hərbçilərinin və qanunsuz hərbi birləşmələrin Azərbaycan tərəfindən humanist addım olaraq sərbəst buraxıldığı və heç bir maneə olmadan Ermənistana getdiyi Ermənistan XİN-nə yaxşı məlumdur və bu xüsusda Ermənistanın apardığı saxta kampaniyanın heç bir əsası yoxdur.
Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən könüllü əsasda Ermənistana getmiş erməni sakinlərin öz yaşayış yerlərinə geri qayıtmasını təşviq etmək əvəzinə, onlar arasında təşviş yaratmaq və Azərbaycana qarşı irqi və etnik nifrət aşılamaq məqsədi daşıyan bu bəyanat Ermənistanın sülh səylərinə mane olan destruktiv fəaliyyətinin tərkib hissəsidir.
Ermənistanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində düçar olduğu uğursuzluqlara rəğmən yenə də əsassız olaraq və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd şəkildə məhkəmə qarşısında iddialar irəli sürməkdə davam etməsi bu ölkənin Azərbaycanla sülh və normallaşma prosesində maraqlı olmadığını nümayiş etdirir.
Ermənistanın bu kimi fəaliyyəti bölgədə sülhün, təhlükəsizliyin və ədalətin bərqərar olmasına əsas təhdid mənbəyidir.

No:566/23, Commentary on the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia regarding the arrest of the Armenian separatists by Azerbaijan
04 October 2023 14:41
We strongly condemn the statement issued by the Armenian Foreign Ministry on October 4, protesting the arrest by Azerbaijan of the members of the separatist puppet regime created by Armenia on the sovereign territories of Azerbaijan as a result of its aggression and military occupation against Azerbaijan.
This statement clearly displays Armenia’s failure to abandon the aggressive policy and actions it took against Azerbaijan for decades. The statement also constitutes an attempt to justify the acts committed by those who are now under arrest.
The arrest of these persons in the process of the criminal investigation initiated under the applicable articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, regarding the aggression against Azerbaijan, inciting separatism, terrorist acts, crimes against peace and humanity, as well as war crimes and other grave crimes against prisoners of war and civilians, first and foremost serves to restore justice, and to undermine the legitimacy of these actions is completely unacceptable.
Moreover, Armenian Foreign Ministry is well aware of the fact that thousands of Armenian servicemen and members of illegal armed formations agreeing to disarm were let off free as a humanitarian gesture by Azerbaijan and traveled to Armenia without obstructions, and, in this regard, Armenia’s false propaganda is absolutely baseless.
The statement issued by Armenia, causing panic and brewing racial and ethnic hatred among the Armenian residents who voluntarily left Azerbaijan instead of encouraging their return, is an integral part of Armenia’s destructive actions hindering peace efforts.
Armenia continuing to make unjustifiable legal claims contrary to the norms and principles of international law despite its failures at the International Court of Justice, makes it crystal clear that it is not interested in the process of peace and normalization with Azerbaijan.
Such actions of Armenia constitute the main threat to establish peace, security and justice in the region.