No:560/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində qaldırdığı növbəti iddialar ilə bağlı suala cavabı
Sual: 29 sentyabr 2023-cü il tarixində Ermənistan Azərbaycana qarşı Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində növbəti iddialar qaldırıb. Ermənistanın bu addımını necə şərh edərdiz?
Cavab: 29 sentyabr tarixində Ermənistanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı məhkəmə işi üzrə (Ermənistan Azərbaycana qarşı) müvəqqəti tədbirlərin müəyyən edilməsi məqsədilə irəli sürdüyü növbəti iddialar tamamilə əsassız və absurddur.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı Ermənistanın iddialardan əl çəkmədiyini, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qeyd edilən iş üzrə əvvəlki qərarını heçə sayaraq azərbaycanlılara qarşı irqi nifrətin qızışdırılması və təşviqinə yönələn bu yeni iddialar tamamilə qəbuledilməzdir.
Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasında olduğu kimi, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsindən də öz məkrli siyasi gündəliyi üçün sui-istifadə edir. Təkçə bu il ərzində Ermənistan bu məhkəməyə artıq 3-cü dəfədir müraciət edir. Qeyd edək ki, Ermənistanın yanvar ayında verdiyi 3 vəsatətdən 2-si rədd edilib, 1 məhdud formada təmin edilib, may ayında isə verdiyi vəsatətlər hakimlər tərəfindən iyul ayında yekdilliklə rədd edilib.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın bu yeni əsassız iddialarına tutarlı cavablarının əks olunduğu mövqeyini aidiyyəti üzrə məhkəməyə təqdim edəcək.

No:560/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question on Armenia's further applications to the International Court of Justice
Question: On September 29, 2023, Armenia has submitted another request to the International Court of Justice against Azerbaijan. How would you comment this step of Armenia?
Response: Further requests submitted by Armenia to the International Court of Justice (ICJ) for the purpose of indication of provisional measures regarding the application of International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (‘CERD’) to the Armenia v. Azerbaijan case dated September 29 are completely unfounded and absurd.
These new requests ignoring the previous decision of the International Court of Justice and demonstrating continuation of Armenia’s claims against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, as well as aiming at inciting and promoting racial hatred against Azerbaijanis are completely unacceptable.
Armenia is abusing the International Court of Justice for its insidious political agenda, as the UN Security Council. It should be noted that this is the 3rd time Armenia has raised claims at the Court this year. On January, 2 requests out of 3 were rejected, 1 was granted in a limited form, and the requests submitted on May were unanimously rejected in July.
Azerbaijan will present its position reflecting the consistent arguments against these new unfounded claims of Armenia at the Court.