No:549/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Fransa Prezidenti E.Makronun TF1 və France 2 kanallarına müsahibəsi zamanı səsləndirdiyi fikirlərə dair şərhi
25 sentyabr 2023 13:00
24 sentyabr tarixində Fransa Prezidenti Emmanuel Makron Fransanın TF1 və France 2 kanallarına müsahibəsi zamanı növbəti dəfə bölgədə mövcud vəziyyəti təhrif edən mövqe sərgiləməsi onun tərəfindən tətbiq edilən ikili standartların və qərəzin bariz nümunəsidir.
Özünü yalandan insan haqlarının və beynəlxalq hüququn müdafiəçisi kimi qələmə verən Fransanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində erməni separatizmini dəstəkləyərək, geosiyasi rəqabət və özünün “Orientalizmə” söykənən müstəmləkəçilik siyasəti ilə Cənubi Qafqaz regionunda neo-kolonialist mənfur təcrübəsini tətbiq etməyə çalışması, Azərbaycan Ermənistan məsələsində xritstianlıq faktorunu qabartması və keçmiş münaqişəyə din amili ilə yanaşması təhlükəli və qəbuledilməzdir.
Fransa tərəfinə bir daha xatırlatmaq istərdik ki, Azərbaycanın öz suveren ərazilərində Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyulması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etmək məqsədilə həyata keçirdiyi əməliyyat beynəlxalq hüquqla təsbitlənən legitim haqqımızdır.
Cari ilin 19-20 sentyabr tarixlərində Azərbaycan ərazisində mövcud olan erməni silahlı birləşmələrinə qarşı həyata keçirilmiş anti-terror tədbirləri zamanı da beynəlxalq humanitar hüququn bütün normalarına əməl edildiyi Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) daxil, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən təsdiq edilmiş və hətta Azərbaycanın guya mülki əhalini hədəf aldığı iddialarının heç bir həqiqəti əks etdirmədiyi Ermənistan baş naziri tərəfindən bildirilib. Bu xüsusda, Azərbaycanın bu tədbirlərinə qarşı səsləndirilən fikirlərin heç bir əsası yoxdur.
Müstəmləkə siyasəti çərçivəsində insan haqlarına heç bir önəm verməyən Fransanın ərazisində bir çox xalqların və etnik azlıqların firavan yaşadığı Azərbaycana dərs keçməyə çalışması qəbuledilməzdir. Eyni şəkildə, 30 ilə yaxın müddətdə hüquqları pozulmuş, ərazilərindən didərgin düşmüş, kütləvi qırğınlara məruz qalmış azərbaycanlıların hüquqları barədə indiyə qədər heç bir şərh verməyən Fransanın indi ermənilərin hüquqlarını müdafiə etdiyini bildirməsi Fransa tərəfinin saxta niyyətindən xəbər verir.
Azərbaycan öz torpaqlarından erməni silahlı qüvvələrinin ərazilərimizindən çıxarılması və erməni silahlı birləşmələrini tərksilah etməsi ilə yanaşı, erməni sakinlərə yardım göstərilməsi və onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası işini həyata keçirir.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Fransanın bölgədə sülhə xidmət etməyən və qarışıqlıq yaratmaq istiqamətində səylərinin heç bir nəticə verməyəcəyini bir daha bəyan edirik.

No:549/23, Commentary by MFA Spokesperson Aykhan Hajizada on the allegations made by French President Emmanuel Macron during his interviews to TF1 and France 2 channels
25 September 2023 13:00
Position of the French President Emmanuel Macron distorting the current situation in the region during his interviews to TF1 and France 2 channels on September 24 clearly displays his double standards and bias.
France’s attempts to apply its egregious neo-colonial policies based on geopolitical rivalry and “Orientalism” by supporting separatism in the Karabakh region of Azerbaijan, and bringing forward the factor of Christianity in the issue between Azerbaijan and Armenia, while approaching the former conflict through the lenses of religion falsely portraying itself as the defender of human rights and international law, is dangerous and unacceptable.
We remind France of the fact that the operation conducted by Azerbaijan to end Armenia’s 30-years-long occupation on the sovereign territories of Azerbaijan, and to restore the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan is a legitimate right of Azerbaijan as established under international law.
Strict adherence to the norms of international humanitarian law by Azerbaijan during the anti-terror measures against the Armenian armed formations on the territory of Azerbaijan conducted on September 19-20 was confirmed by international organizations including the International Committee of the Red Cross (ICRC). Claims on Azerbaijan’s alleged targeting of civilians were also refuted by the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. In light of the aforementioned facts, allegations against the anti-terror measures of Azerbaijan are absolutely groundless.
The attempt by France to lecture Azerbaijan on human rights, where many ethnicities and ethnic minorities live in prosperity, while absolutely neglecting human rights during its colonial policies, is unacceptable. Moreover, the expression by France of its intention to protect the rights of Armenians, while refusing until now to address the rights of Azerbaijanis who have been deprived of their rights and displaced from their homes, and were subjected to horrific massacres during the last 30 years, makes its insidious intention clear.
Azerbaijan, in addition to disarming Armenian armed formations and forcing Armenian armed forces to withdraw from its territories, also provides aid to the Armenian residents and facilitates their integration into the Azerbaijani society.
In light of the aforementioned, we declare once again that the efforts of France, which do not serve peace and destabilize the situation in the region, will not yield any results.