No:548/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqının Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Cozef Borel ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
1 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşanın Lodz şəhərində keçirilən Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 29-cu iclasında iştirakı çərçivəsində Avropa İttifaqının (Aİ) Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi/Aİ Komissiyasının Vitse-prezidenti Cozef Borel ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri, münasibətlərin gələcək perspektivləri, habelə energetika sahəsində əldə edilmiş razılıqların icrası müzakirə olunub.
Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin irəlilədilməsi istiqamətində səylər və Avropa İttifaqının rolu barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Ermənistanın proses çərçivəsində maneələr törətdiyi, liderlər səviyyəsində əldə edilmiş razılıqlar üzrə öhdəliklərdən boyun qaçırdığı, danışıqlar prosesi barədə yanlış təəssürat yaratdığı diqqətə çatdırılıb. Nazir, həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mövcud mina təhlükəsinə bir daha diqqət yönəldib.
Cozef Borel, öz növbəsində Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin böyük inkişaf potensialının olduğunu qeyd edib. Avropa İttifaqının normallaşma prosesi üzrə səylərə dəstəyini davam etdirmək niyyətində olduğunu bildirib.

No:548/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission Josep Borrell
01 December 2022 22:45
On December 1, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the EU Commission Josep Borrell within the framework of his participation in the 29th Ministerial Council meeting of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), held in Lodz, Poland.
During the meeting, issues of cooperation between Azerbaijan and the European Union in various fields, future prospects of relations, as well as the implementation of agreements reached in the field of energy were discussed.
An exchange of views took place on the efforts to advance the normalization process between Azerbaijan and Armenia and the role of the European Union.
The attention of the counterparts has been drawn to the fact that Armenia creates obstacles within the framework of the process, evades obligations under the agreements reached at the level of the leaders, and creates a false impression about the negotiation process. The minister also once again drew attention to the existing landmine threat in the territories liberated from occupation.
Josep Borrell, in turn, noted the great potential for developing strategic partnership relations in the field of energy between Azerbaijan and the European Union. He stated that the European Union intends to continue its support for the normalization process.