No:546/23, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 78-ci sessiyası çərçivəsində səsləndirdiyi Bəyanat
23 sentyabr 2023 20:30
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun Nyu Yorkda BMT Baş Assambleyasının 78-ci sessiyasının
“Etimadın yenidənqurulması və qlobal həmrəyliyin yenidən alovlandırılması: 2030-cu il Gündəliyi və onun Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə sülh, firavanlıq, tərəqqi və hamı üçün dayanıqlılıq istiqamətində fəaliyyətin sürətləndirilməsi” mövzusunda Ümumi Müzakirələri çərçivəsində səsləndirdiyi
Bəyanat
Nyu York, 23 sentyabr 2023-cü il
Mən cənab Dennis Fransisi Baş Assambleyanın 78-ci sessiyasına sədrlik etməyə başlaması münasibətilə təbrik edirəm və sədrlik müddətini başa vuran Prezident cənab Ksaba Körösiyə ötən il rəhbərliyi zamanı sərf etdiyi böyük əməyinə görə təşəkkürümü ifadə edirəm.
Dünya, sərhədləri aşan çoxsaylı problemlərlə üzləşməyə davam edir. İqlim dəyişikliyi tendensiyalarının kəskinləşməsindən tutmuş köklü yoxsulluğa, artan gərginliyə və dağıdıcı pandemiyalara qədər bu çağırışlar yerimizdən və ya məkanımızdan asılı olmayaraq hamımızı narahat edir, cəsur və yekdil tədbirlər tələb edir.
Hazırki beynəlxalq siyasət getdikcə daha çox parçalanır və çoxtərəfliliyin bölünməsinə və aşınmasına gətirib çıxarır.
Artan dözümsüzlük və ayrı-seçkilik tendensiyası, xüsusən də İslamofobiya və nifrət nitqinin həyəcan verici dalğası narahatedicidir. Bu çağırışın qarşısını almaq üçün çoxəsrlik müxtəliflik və multikulturalizm ənənələrinə sahib olan Azərbaycan müxtəlif mədəniyyətlər və dinlər arasında dialoqun, qarşılıqlı anlaşmanın və hörmətin təşviqinə qətiyyətlə inanır. Azərbaycan hökuməti Bakı Prosesi və “Mədəniyyət naminə sülh” kimi mühüm qlobal təşəbbüslər vasitəsilə mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqu ardıcıl surətdə təşviq edib.
Artan çağırışlar fonunda Birləşmiş Millətlər Təşkilatının beynəlxalq həmrəyliyi və əməkdaşlığı gücləndirməyə davam etməsi vacibdir.
BMT-nin hər bir ölkənin bərabər səsə malik olmasını və onlara münasibətdə eyni yanaşmanın nümayiş etdirilməsini təmin etmək üçün mandatı vardır. BMT Nizamnaməsinin prinsipləri və məqsədləri bütün dünyada məcburi qüvvəyə malikdir və seçim əsasında deyil, müvafiq olaraq aidiyyəti üzrə tətbiq edilməlidir.
Azərbaycan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin ciddi riayət olunmasına və ayrı-seçkilik olmadan tətbiqinə əsaslanan BMT-nin əsasını təşkil edən çoxtərəfli sistemin fəallaşmasının və islahatların keçirilməsinin tərəfdarıdır.
Bu baxımdan, Gələcəyin Zirvə Toplantısının qlobal fəaliyyəti gücləndirmək və BMT Nizamnaməsinə və çoxtərəfliliyə kollektiv öhdəliyi nümayiş etdirmək üçün bir fürsət olacağına ümid edirik.
Azərbaycan milli səviyyədə və Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi sülh, təhlükəsizlik və qlobal Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinə töhfə verməkdə davam edir və beynəlxalq həmrəylik və çoxtərəfliliyi təşviq etmək üçün səylərini əsirgəmir.
COVID-19 pandemiyasının başlamasından bəri Azərbaycan bu çağırışla mübarizə aparmaq üçün bir sıra qlobal təşəbbüslər irəli sürərək, mübarizənin ön sıralarında yer alıb.
Pandemiyanın hələ də bitməyən təsirləri yüksək səviyyəli siyasi iştirakı və bütün mühüm maraqlı tərəfləri əhatə edən tərəfdaşlığa əsaslanan qlobal əməkdaşlıq və həmrəylik naminə səylərimizi ikiqat artırmaq üçün təxirəsalınmaz ehtiyac yaradır.
Beynəlxalq əməkdaşlıq və siyasi iştirak qadınlar və gənclər də daxil olmaqla müxtəlif maraqlı tərəflərin cəlb edilməsini tələb edir. Azərbaycan, Şuşa Akkorduna uyğun olaraq Bakıda daimi katibliyi olan Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının təsis edilməsi və Qoşulmama Hərəkatının qadınlar platformasının yaradılmasına təşəbbüs göstərməklə bunu Qoşulmama Hərəkatına sədrliyinin əsas fokusuna çevirib. Azərbaycan, həmçinin Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının təşəbbüskarı olub.
Biz pandemiyanın nəticələri ilə mübarizədə birgə səyləri gücləndirməli və COVID-19 pandemiyasından sonra qlobal bərpa üçün səyləri birləşdirməliyik.
Bunu nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti pandemiyadan sonrakı qlobal bərpa üzrə BMT-nin Yüksək Səviyyəli Panelinin yaradılması təşəbbüsü ilə çıxış edib. 2023-cü ilin martında biz Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşünə ev sahibliyi etdik, burada Azərbaycan Respublikası Prezidenti Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi Afrika və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpa prosesini dəstəkləmək üçün iki qlobal çağırış elan etdi. Azərbaycan ilk donor ölkə kimi bu çağırışların hər birinə ayrılan vəsaitləri açıqladı.
2020-ci ildən bəri Azərbaycan 130-dan çox ölkəyə 300 milyon ABŞ dolları dəyərində humanitar, iqtisadi və texniki yardım göstərib.
2030-cu il Dayanıqlı İnkişaf Gündəliyinin orta rübünə yaxınlaşdıqca, dünyanın bir çox hissələrində gələcəyə dair ümumi baxışımıza nail olmaq üçün mübarizə gedir. Bizim bu çağırışlarla birgə mübarizə aparmağımız zəruridir.
Azərbaycan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin təsbit edildiyi gündən etibarən onların ümumdünya səviyyəsində təşviqi və icrasının şövqlü tərəfdarı olmuşdur.
Biz dayanıqlılığa, inklüziv inkişafa, sosial ədalətə və təmiz enerjiyə fokuslanaraq iqtisadiyyatımızın yenidən qurulmasında transformasiya xarakterli dəyişiklikləri davam etdiririk.
Təmiz mühit və yaşıl inkişaf yeni milli inkişaf strategiyamızın beş prioritet istiqamətindən birinə çevrilib. Azərbaycan könüllü olaraq 2050-ci ilə qədər istixana qazı tullantılarını 40% - ə endirməyi və Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində yaşıl enerji zonası yaratmağı öhdəsinə götürüb.
Azərbaycanın qlobal enerji təhlükəsizliyində rolu daha da genişlənib, belə ki, ölkəmiz ənənəvi xam neft istehsalçısından etibarlı təbii qaz təchizatçısına çevrilib. Avropanın ən böyük infrastruktur layihəsi olan Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisi başa çatdıqdan sonra Azərbaycan daha beş Avropa ölkəsinə təbii qaz tədarükçüsünə çevrilib. Avropanın enerji təhlükəsizliyinin misli görünməmiş çətinliklərlə üzləşdiyi bir vaxtda yeddi ölkə Azərbaycandan təbii qaz istehlak edir. Yaxın gələcəkdə bu rəqəm on Avropa ölkəsinə qədər artacaq.
Bərpa olunan mənbələrdən elektrik enerjisi istehsalının proqnozlaşdırılan artımı, Azərbaycanın tərəfdaş ölkələrlə birgə həyata keçirdiyi Qara dəniz sualtı elektrik kabelinin çəkilməsi üzrə mühüm transregional layihə sayəsində Azərbaycanın Avropa ölkələrinə ekoloji təmiz elektrik enerjisi ixracatçısı olmasına imkan verəcək.
Azərbaycan həm də transregional rabitə layihələrinin inkişafında əsas aktorlardandır. 2022-ci ildə nəqliyyat infrastrukturuna investisiyaların artırılması və regional tərəfdaşlarımızla əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə tranzit axınını 70 faiz artırdıq.
30 ilə yaxın hərbi işğal nəticəsində Azərbaycan xalqının çəkdiyi misli görünməmiş əzablara, məhrumiyyətlərə və dağıntılara baxmayaraq, Azərbaycan normallaşma gündəliyi təşəbbüsü ilə çıxış edib və qarşı tərəfə bir-birinin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün və sərhədlərin bütövlüyü və toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi çərçivəsində hər iki tərəfin legitim maraqlarına bərabər və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh təklif edib.
Son bir neçə ay ərzində beynəlxalq tərəfdaşların yekdil səyləri sayəsində danışıqlar prosesi gücləndi və məhdud, lakin ümidverici nəticələr verdi.
Buna baxmayaraq, müşahidə etdiyimiz tendensiya, Ermənistanın danışıqları imitasiya etmək, götürdüyü öhdəliklərdən son anda yayınmaq və konkret qərarlar qəbul etməkdən çəkimək üçün danışıqların hər mərhələsində siyasi, hərbi və digər təxribatlar törətmək üçün keçmiş təcrübəsini təkrarlaması oldu.
Beləliklə, Azərbaycan və Ermənistan arasında möhkəm sülhün bərqərar olması səyləri yenidən Ermənistanın revanşizm siyasətinin qurbanına çevrildi.
2020-ci ilin noyabrından başlayaraq üç ilə yaxın müddət ərzində Ermənistan, Azərbaycanın suveren ərazisində, Laçın yoludan sui-istifadə edilməsi ilə separatizmi qızışdırmaq məqsədilə on mindən çox insanın ağır hücum silahları ilə təchiz olunmuş silahlı qüvvələrə dəstək göstərib.
Bu dövrdə biz danışıqlar apararkən, normallaşma prosesində iştirak edən bütün beynəlxalq aktorlar və daha geniş beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini ardıcıl olaraq Ermənistanın öz öhdəliklərini yerinə yetirməməsindən irəli gələn ciddi təhlükəyə cəlb etdik və bunu sülh yolu ilə nizamlanmağa çağırdıq.
Qanuni və faktlara əsaslanan narahatlıqlarımız bağlı qapılar arxasında qəbul olunsa da, Ermənistanı öhdəliklərini yerinə yetirməyə inandırmaq üçün real addımlara və məqsədyönlü ictimai mesajlara çevrilmədi.
Nəticə etibarı ilə Ermənistan özünü ruhlanmış hiss etdi və Azərbaycanın suveren ərazisində qeyri-qanuni hərbi mövcudluğa və yenidən "təmas xətti" məntiqinə əsaslanan status-kvonu seçməyin daha yaxşı olacağı illüziyasına qapıldı.
Ermənistan bütün dünyada Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş manipulyasiya və dezinformasiya kampaniyasına və daxili işlərə açıq müdaxilə yolu ilə gərginliyi qızışdırmağa davam etdi.
Artıq bir neçə aydır ki, Ermənistan "blokada", "humanitar böhran" və ya "etnik təmizləmə" kimi uydurma ittihamlara əsaslanan manipulyasiya kampaniyası üçün bütün mövcud resurslarını səfərbər edib.
Bu məqsədlə, Ermənistan vəziyyəti məsuliyyətsizcəsinə siyasiləşdirdi və əslində separatçı gündəminə görə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə malların çatdırılmasına mane oldu və bir sıra beynəlxalq aktorların dialoq yolu ilə legitim və praktik həll yolları tapmaq üçün ardıcıl səylərini əngəllədi.
18 sentyabr 2023-cü ildə BQXK, nəhayət, bir neçə ay əvvəl Azərbaycan tərəfindən təklif olunan və iştirak edən bütün beynəlxalq qurumlar tərəfindən müsbət qarşılanan Ağdam və Laçın vasitəsilə humanitar yüklərin eyni vaxtda çatdırılmasını həyata keçirdi, çünki artıq Ermənistan həftələrdir yaratdığı maneələrini aradan qaldırmalı oldu.
Azərbaycan, daha geniş beynəlxalq ictimaiyyət kimi, hadisələrin bu inkişafını alqışladı və bunun, nəhayət, bölgələrdə deeskalasiyaya gətirib çıxaracağına və dövlətlərarası münasibətlərin normallaşması ilə bağlı aktual məsələlərə diqqətin bərpasına yol açacağına ümid etdi.
Lakin Ermənistan bir daha bu gözləntiləri doğrultmadı və Azərbaycanın günahlandırılmasını davam etdirmək üçün hərbi təxribata əl atdı.
Beləliklə, bir gün sonra erməni diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilən mina iki ayrı partlayışla nəticələnərək, iki mülki şəxsin və dörd polis əməkdaşının, ümumilikdə altı Azərbaycan vətəndaşının faciəvi ölümünə səbəb oldu. Digər altı polis əməkdaşı ağır yaralandı.
Buna cavab olaraq, Azərbaycan öz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü və vətəndaşlarının təhlükəsizliyini qorumaq üçün qanunsuz silahlı birləşmələri zərərsizləşdirmək məqsədilə lokal anti-terror tədbirləri gördü.
Bu tədbirlər məhdud və mütənasib olmaqla, humanitar hüquq normalarına tam uyğun olaraq yüksək dəqiqlikli döyüş sursatlarının tətbiqi ilə yalnız legitim hərbi hədəflərin zərərsizləşdirilməsinə yönəldildi. Yan təsirlərin qarşısını almaq üçün bütün tədbirlər görüldü.
24 saatdan az bir müddətdə 90-dan artiq döyüş mövqeyi, 20 hərbi nəqliyyat vasitəsi, 40 artilleriya qurğusu, 30 minaatan, 6 elektromaqnit döyüş sistemi və 2 zenit-raket kompleksinin zərərsizləşdirilməsi Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz hərbiləşdirilməsinin dəhşətli miqyasını aydın etdi.
Hazırda bölgədə tərksilah davam etdikcə, bu istiqamətdə daha çox dəlil toplanır.
Heç bir suveren dövlət, o cümlədən də Azərbaycan öz ərazisində qanunsuz hərbi mövcudluğu qəbul edə bilməz.
Azərbaycanın antiterror tədbirləri qarşıya qoyulan məqsədlərə çatdı. Ermənistan və onun tabeliyindəki qeyri-qanuni rejim tərksilah, bütün qondarma strukturların ləğvi və qüvvələrin Azərbaycandan çıxarılmasına razı olmaq məcburiyyətində qaldı.
Bunun sülh yolu ilə baş verməməsinin səbəbi Ermənistanın etinasızlığı və iştirak edən vasitəçilərin adekvat addımlar atmaması idi.
Antiterror tədbirləri dayandırıldığı üçün Azərbaycan hazırda tərksilah, demobilizasiya və yerlərdə reinteqrasiya üzrə praktiki addımlara başlayıb.
Azərbaycan hökumətinin xüsusi nümayəndəsinin Ermənistan sakinlərinin nümayəndələri ilə çoxdan gözlənilən görüşü nəhayət sentyabrın 21-də Yevlax şəhərində baş tutdu.
Dialoq hökumətin reinteqrasiya planlarının birbaşa müzakirəsi, həmçinin infrastrukturun bərpası və istismarı, humanitar malların və ictimai xidmətlərin çatdırılması ilə bağlı məsələlərin həlli formatında davam etdiriləcək.
Artıq mərkəzi hakimiyyət orqanları təxirəsalınmaz lazımi humanitar dəstək tədbirlərinin həyata keçirilməsinə başlayıb. Hal-hazırda yerli mülki əhalinin ehtiyaclarını ödəmək üçün bütün səylər səfərbər edilib.
Bu xüsusda, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli sakinləri bərabərhüquqlu vətəndaş kimi reinteqrasiya etmək əzmində olduğunu bir daha bildirmək istərdim. Azərbaycan Konstitusiyası və milli qanunvericiliyi, qəbul etdiyimiz beynəlxalq öhdəliklər bu məqsədə çatmaq üçün möhkəm zəmin yaradır.
Azərbaycan, Ermənistanın destruktiv mövqeyindən irəli gələn bütün ciddi çağırışlara baxmayaraq, iki ölkənin legitim maraqlarına bərabərhüquqlu və qarşılıqlı hörmət əsasında Ermənistanla əsl dialoqa və danışıqlara hazır olduğunu bir daha təsdiqləyir.
Biz, həm Azərbaycan, həm də Ermənistan üçün mehriban qonşuluq münasibətləri qurmaq və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər daxilində iki suveren dövlət kimi dinc yanaşı yaşamaq üçün tarixi imkanın mövcudluğuna hələ də qəti şəkildə inanırıq.
Bu fürsətdən istifadə etməyin vaxtı çatıb.
Bunun üçün, Ermənistan tərəfindən, ədalətli və bərabərhüquqlu sülh təklifinin gələcəkdə revanşist məqsədlərə nail olmaq üçün daha yaxşı şərait gözləmək naminə rədd edilməsinin qeyri-real olduğu və uğur şansının olmadığı nəhayət dərk edilməlidir.
Ermənistan rəhbərliyinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsi daxil olmaqla suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tanınması ilə bağlı şifahi bəyanatları əməli addımlara çevrilməlidir.
Bu prosesdə Azərbaycan və Ermənistanı ədalətli, tərəfsiz və qərəzsiz şəkildə dəstəkləməyə qadir və hazır olan beynəlxalq aktorların əhəmiyyətli iştirakı çox vacibdir. Dürüst vasitəçi ola bilməyənlərin isə regionu məhdud şəkildə anlayan gündəliklərini bu prosesə proyeksiya etməkdən çəkinməsi eyni dərəcədə vacibdir.
Artıq əldə edilmiş tərəqqini möhkəmləndirmək və normallaşma prosesini daha da gecikmədən başa çatdırmaq üçün bütün səyləri səfərbər etmək lazımdır. Azərbaycan normallaşma gündəminin irəliləməsində qətiyyətli və əzmlidir.
Azərbaycan Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması üzrə iki dövlət arasında aparılan proses ilə yanaşı, milli səviyyədə ərazilərimizin otuz illik hərbi işğalının ağır nəticələrinin aradan qaldırılması məqsədilə genişmiqyaslı bərpa, yenidənqurma işlərinə başlayıb. Bu tədbirlər yüz minlərlə azərbaycanlının öz pozulmuş təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdış hüququnu həyata keçirməyi təmin etmək məqsədi daşıyır.
Hökumətin yorulmaz səyləri sayəsində Ermənistanın 30 illik hərbi işğalı zamanı görünməmiş vandalizm aktına məruz qalan ərazilərə həyat qayıdır. Köçkün ailələrin ilk qrupları artıq öz doğma torpaqlarına qayıdıb.
Təəssüf ki, Azərbaycan ərazilərində kütləvi şəkildə yerüstü minalar və digər partlayıcı qurğuların yerləşdirilməsi bərpa və yenidənqurma işlərinin əngəlsiz şəkildə irəliləməsi üçün əhəmiyyətli maneə olaraq qalır. Bu, otuz illik məcburi köçkünlükdən sonra öz evlərinə qayıdan şəxslər üçün təhlükə yaradır.
Ermənistanın bütün minalanmış ərazilərin xəritələrini təqdim etməkdən imtina etməsi və bütün hərbi əməliyyatların dayandırıldığının elan edilməsindən sonra da minaların, mina tələlərinin və digər partlayıcı maddələrin davamlı yerləşdirilməsi vəziyyəti daha da ağırlaşdırır və insan tələfatının sayını artırır.
2020-ci ilin noyabr ayından bəri 315 nəfər Ermənistan tərəfindən yerləşdirilmiş minaların qurbanı olub. Bəzi minalar isə Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonra Azərbaycan ərazisinə köçürülüb və yerləşdirilib.
Azərbaycanda davam edən mina problemini və dövlət qurumlarının bu problemi həll etmək istiqamətində üzləşdikləri çətinlikləri nəzərə alaraq, minatəmizləmə sahəsində Azərbaycanın potensialının gücləndirilməsi üçün beynəlxalq dəstəyin artırılmasına ciddi ehtiyac var. Bu cür dəstək minatəmizləmə səylərinə kömək etməklə yanaşı, o cümlədən minalarla mübarizə istiqamətində qlobal kampaniyaya töhfə verəcək və regionda sülh və əməkdaşlığa sadiqliyi nümayiş etdirəcək.
Ciddi müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərə münasibətdə ədalətin təmin edilməsi keçmiş münaqişənin yaralarının sağalması üçün vacibdir. Günahkarların məsuliyyətə cəlb olunması və cəzalarını çəkmələri məsələsinin həllini tapması qurbanların hüquq və mənafelərini təmin etməklə yanaşı, eyni zamanda münaqişədən sonrakı normallaşma və sülh prosesində ən vacib şərtlərdəndir.
30 ilə yaxın təcavüz və işğal dövründə Ermənistan Azərbaycan mədəni irsini təhqir və dağıdıb. Buraya qlobal və milli əhəmiyyətli çoxsaylı abidələr, məscidlər, məbədlər, məqbərələr, muzeylər, sənət qalereyaları, arxeoloji sahələr və kitabxanalar daxil idi.
Münaqişə zamanı itkin düşmüş 4000-ə yaxın Azərbaycan vətəndaşının, o cümlədən 719 mülki şəxsin taleyi məlum deyil. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycanın dinc sakinlərinin və beynəlxalq humanitar hüququn müdafiəsi altında olan digər şəxslərin qəsdən öldürülməsini sübut edən bir neçə kütləvi məzarlıq aşkar olunsa da, Ermənistan itkin düşmüş şəxslərin taleyini aydınlaşdırmaqdan imtina edir. Bu məsələnin həlli təkcə qurbanların və onların ailələrinin hüquqlarına riayət olunması baxımından deyil, həm də münaqişədən sonrakı barışıq və vəziyyətin normallaşdırılması baxımından vacibdir.
1987-1991-ci illərdə Ermənistan beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozaraq 300.000-ə yaxın azərbaycanlını öz əcdadlarının torpaqlarından zorla didərgin saldı. Ermənistandakı azərbaycanlılara aid bütün yaşayış məntəqələrinin və toponimlərinin adı dəyişdirilib, tarixi və mədəni irsimiz qəsdən dağıdılıb və məhv edilib. Qərbi Azərbaycan İcmasının dialoqa başlamaq və öz vətənlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışı təmin etmək üçün dəfələrlə çağırışlar etməsinə baxmayaraq, Ermənistan hökuməti onların Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, Qaçqınların Statusu haqqında Konvensiya və digər vacib beynəlxalq aktlarda təsbit olunmuş fundamental qayıdış hüququnu həyata keçirməkdən imtina edir.
Azərbaycan beynəlxalq öhdəliklərinə sadiq şəkildə və konstruktiv dialoqa açıq olaraq beynəlxalq hüququn pozulmasını qəbul etməyəcək və beynəlxalq səviyyədə müvafiq addımlar atmağa davam edəcək. Xüsusilə, Azərbaycanın Ermənistanı insan hüquqları sahəsində beynəlxalq hüququn kobud şəkildə pozulmasına, habelə cinayətlərə görə məsuliyyət daşıyan şəxsləri məsuliyyətə cəlb etmək məqsədilə məhkəmə araşdırması başlatması günahkarların məsuliyyətə cəlb edilməsinə nail olunması yolunda mühüm addımdır.
Azərbaycan sabit, təhlükəsiz, stabil və çiçəklənən Cənubi Qafqaz üçün məqsədlərinə tam sadiqdir. Münaqişədən sonrakı sülh quruculuğunu, reinteqrasiyanı və dinc birgə yaşamağı təşviq etmək üçün səylərimizi davam etdirməklə yanaşı, beynəlxalq birliyin məsuliyyətli bir üzvü olaraq, COVID-19 pandemiyasından sonra bərpa, qlobal inkişaf gündəmi və ya enerji təhlükəsizliyi kimi, bütün müvafiq sahələrdə səylərimizi əsirgəməyəcəyik.
Bu gün qarşılaşdığımız çətinliklər beynəlxalq əməkdaşlığa və həmrəyliyə münasibətdə yeni öhdəliklərin götürülməsini tələb edir. Yalnız birgə səylərlə özümüz və gələcək nəsillər üçün parlaq bir gələcək qurmaq üçün mövcud və gələcək çətinliklərin öhdəsindən gələ bilərik.

No:546/23, Statement by Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the General Debate of the 78th session of the UN General Assembly
23 September 2023 20:30
at the General Debate of the 78th session of the UN General Assembly
“Rebuilding trust and reigniting global solidarity: Accelerating action on the 2030 Agenda and its Sustainable Development Goals towards peace, prosperity, progress and sustainability for all”
New York, 23 September 2023
I congratulate His Excellency Mr. Dennis Francis on assuming the Presidency of the 78th session of the General Assembly and thank the outgoing President, His Excellency Mr. Csaba Kőrösi, for his hard work over the past year.
The world continues to face a multitude of challenges that transcend boundaries. From exacerbating climate change trends to rooted poverty, rising tensions, and ravaging pandemics, these challenges plague us all, regardless of our background or location, and require bold and concerted actions.
The current state of international politics is becoming increasingly fragmented, leading to division and erosion of multilateralism.
The growing trend of intolerance and discrimination, in particular Islamophobia and alarming surge in hate speech are disturbing. To curb this challenge, with centuries-long tradition of diversity and multiculturalism, Azerbaijan firmly believes in fostering dialogue, mutual understanding and respect among different cultures and religions. The Government of Azerbaijan has consistently promoted intercultural and interfaith dialogue through significant global initiatives, such as the Baku Process and “Peace4Culture.”
Amidst the growing challenges, it is paramount that the United Nations, continue galvanize international solidarity and cooperation.
The UN has a mandate to ensure that every nation has an equal voice and is treated on the same footing. The UN Charter principles and purposes are binding worldwide and must be applied consistently, not selectively.
Azerbaijan advocates for a reinvigorated and reformed multilateral system, with the UN at its core, underpinned by strict adherence to and non-selective application of the norms and principles of international law.
We look forward to the Summit of the Future as an opportunity to reinvigorate global action and reflect on collective commitment to the UN Charter and multilateralism.
In its national capacity and as the Chair of the Non-Aligned Movement, Azerbaijan continues contributing to peace, security and global Sustainable Development Agenda, and spares no effort to promote international solidarity and multilateralism.
Since the outbreak of the COVID-19 pandemic, Azerbaijan has been at the forefront, putting forward several global initiatives to fight this challenge.
The lingering effects of the pandemic create a pressing need to redouble our efforts for global cooperation and solidarity, anchored in high-level political engagement and collaboration involving all vital stakeholders.
International cooperation and political engagement require involvement of different stakeholders, including women and youth. Azerbaijan made this a key focus point of its NAM Chairmanship through the foundation of the NAM Youth Organization with a permanent secretariat in Baku under the Shusha Accord and initiation of the establishment of the NAM Women Platform. Azerbaijan also spearheaded the foundation of the NAM Parliamentary Network.
We must strengthen joint efforts in tackling the pandemic's consequences and consolidate efforts for global recovery from COVID-19.
In light of this, the President of Azerbaijan initiated establishing a UN High-level Panel on post-pandemic global recovery. In March 2023 we hosted the NAM Contact Group Summit in Response to COVID-19, where the President of Azerbaijan, in his capacity as the NAM Chair, declared two Global Calls to support the post-pandemic recovery of Africa and Small Island Developing States. Azerbaijan announced allocations to each of these Calls as the first donor.
Since 2020, Azerbaijan provided humanitarian, economic and technical assistance worth of 300 million USD to over 130 nations.
As we approach the mid-term of the 2030 Agenda for Sustainable Development, many parts of the world struggle to achieve our shared vision of future. It is imperative that we concertedly confront these challenges.
Since their adoption, Azerbaijan has been a passionate supporter of promoting and implementing the SDGs universally.
We have been pursuing transformational changes in remodeling our economy, focusing on sustainability, inclusive growth, social justice, and clean energy.
Azerbaijan's GDP has tripled in less than two-decade span. Poverty went down from 49% to 5%. The external public debt is expected to be some 10% of the GDP for 2023, one of the lowest globally.
The clean environment and green growth became one of the five priority areas of our new national development strategy. Azerbaijan voluntarily pledged to reduce greenhouse gas emissions by up to 40% by 2050 and establish a green energy zone in its Garabagh and Eastern Zangazur regions.
Azerbaijan’s role in global energy security has further expanded from traditional crude oil supplier into a reliable natural gas provider. With the completion of the Southern Gas Corridor, the biggest infrastructure project in Europe, Azerbaijan is now the natural gas supplier of five more European countries. In a time when European energy security faces unprecedented challenges, currently seven countries receive natural gas from Azerbaijan. And in near future this will increase to ten European countries.
The projected increase in renewable electricity production will allow Azerbaijan to become an exporter of green electricity to European countries through the landmark trans-regional Black Sea Submarine Cable Project that Azerbaijan embarks on with partner countries.
Azerbaijan is also a key player in the development of trans-regional connectivity projects. In 2022, we have increased the transit flow by 70 per cent through boosting investments in transportation infrastructure and widening cooperation with our regional partners.
Despite unprecedented suffering, deprivation, and devastation that the people of Azerbaijan were subjected to due to the 30 year-long military occupation, Azerbaijan initiated normalization agenda and offered peace to Armenia based on equal and reciprocal respect for legitimate interests of both sides through mutual recognition of and respect for each other's sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders.
Over the past few months, thanks to concerted efforts of international partners, negotiations have intensified, and yielded limited, but promising results.
Yet, what we observe is replication by Armenia of the past pattern to imitate talks, backtrack from previously undertaken commitments at the last minute, and commit political, military, and other provocations at every negotiation stage to evade taking concrete decisions.
As such, the efforts for durable peace between Azerbaijan and Armenia have again become hostage to Armenia's policy of revanchism.
For almost three years since November 2020, more than ten thousand-strong armed formations equipped with heavy offensive weaponry were sustained by Armenia in the sovereign soil of Azerbaijan, including by abusing the Lachin road, in an attempt to fuel separatism.
In this period, while being engaged in negotiations, we have been consistently drawing the attention of all international actors involved into the normalization process and the wider international community to the serious threat stemming from the non-fullfilment of Armenia’s commitments and  urging for peaceful solution.
While our legitimate and facts-based concerns were acknowledged behind the closed doors, it failed to be translated into real steps and targeted public messages to persuade Armenia to honor its commitments.
Consequently, Armenia felt emboldened and once again fell into the illusion that it would be better off by opting for status-quo based on illegal military presence and “Line of Contact logic” in the sovereign territory of Azerbaijan.
Armenia further embarked on igniting tension through a global campaign of manipulation and disinformation targeting the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and blatantly interfering with internal affairs.
For months now, Armenia mobilized all available resources for manipulation campaign based on fabricated allegations of “blockade”, “humanitarian crisis” or “ethnic cleansing”.
For this purpose, Armenia recklessly politicized and essentially obstructed the delivery of goods to the Garabagh region of Azerbaijan for its agenda of separatism and blocked consistent efforts of several international actors to find a legitimate and practical solutions through dialogue.
On September 18, 2023, simultaneous delivery of humanitarian goods through Aghdam and Lachin, which was offered by Azerbaijan months ago and positively received by all involved international actors, was finally conducted by the ICRC as Armenia had to withdraw its weeks-long obstructions.
Azerbaijan, like wider international community, welcomed this development hoping that it would finally lead to de-escalation on the ground and pave the way for restoring the focusing on pressing issues pertinent to inter-state normalization.
Yet, Armenia failed to meet these expectations, for yet another time, and resorted to military provocation in an attempt continue its blame game against Azerbaijan.
Thus, one day later, mine planting by Armenian sabotage group led to tragic death of six Azerbaijani citizens, two civilians and four police officers, in two separate mine explosions. Other six police officers were seriously injured.
In response, Azerbaijan launched local counter-terror measures to neutralize illegal armed formations to preserve its sovereignty and territorial integrity and to protect the safety and security of its residents.
These measures were limited and proportionate, exclusively aimed at neutralizing legitimate military targets by using high-precision ammunition in full compliance with norms of humanitarian law. All measures were taken to avoid collateral damage.
In less than 24 hours, the horrific scale of illegal militarization of territories of Azerbaijan became clear with neutralization of more than 90 military outposts, 20 combat vehicles, 40 artillery pieces, 30 mortars, 6 electromagnetic warfare (EW) systems, and 2 anti-aircraft missile systems.
More evidence is being collected now as disarmament continues on the ground.
No sovereign state would tolerate illegal military presence on its soil. Nor did Azerbaijan.
The counter-terror measures taken by Azerbaijan achieved the set goals. Armenia and its subordinate illegal regime were forced to agree to disarm, disband all illegal structures and withdraw from Azerbaijan.
The reason why it did not happen peacefully lies in brazen disregard by Armenia and lack of adequate action by involved third-party facilitators.
As counter-terror measures halted, Azerbaijan has now embarked on practical implementation of disarmament, demobilization and reintegration efforts on the ground.
The long overdue meeting of the Special Representative of the Government of Azerbaijan with representatives of Armenian residents finally took place on September 21, in the city of Yevlakh.
The dialogue will continue as a format to directly discuss the plans of the Government for reintegration, as well as to address the issues related to restoration and operation of infrastructures and the delivery of humanitarian goods and public services.
The central Government institutions have expeditiously started to implement necessary humanitarian support measures. All efforts have now been mobilized to address the immediate needs of the local civilians.
On this point, I wish to reiterate that Azerbaijan is determined to reintegrate ethnic Armenian residents of the Garabagh region of Azerbaijan as equal citizens. The Constitution, the national legislation of Azerbaijan, and the international commitments we have undertaken provide the solid ground to this end.
Despite all serious challenges stemming from Armenia’s destructive position, Azerbaijan once again reaffirms its readiness for a genuine dialogue and negotiations with Armenia on the basis of equal and reciprocal respect for each other’s legitimate interests.
We continue to firmly believe that there is a historic opportunity for both Azerbaijan and Armenia to establish good-neighborly relations and co-exist side-by-side in peace as two sovereign states within their internationally recognized borders.
It is high time to seize this opportunity.
For that, it is necessary for Armenia to finally realize that rejecting the offer for just and equal peace in expectation of better conditions in the future to achieve revanchist purposes is not viable and has no chance to succeed.
Verbal statements by the leadership of Armenia on recognizing the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, including the Garabagh region, must be transformed into tangible steps.
Meaningful engagement by international actors that are able and willing to support Azerbaijan and Armenia in this endeavor in a fair, impartial and unbiased manner is critical. It is equally important for all those who are unable to be an honest broker, to refrain from projecting their short-sighted agendas into this process.
All efforts need to be mobilized to build upon the already achieved progress and finalize the normalization process without further delay. Azerbaijan is determined and steadfast to promote the normalization agenda.
Along with the inter-state process of normalization with Armenia, Azerbaijan launched large-scale rehabilitation, reconstruction efforts to eliminate the harsh consequences of the thirty year-long military occupation of our territories. These activities aim at ensuring the right of hundreds of thousands of Azerbaijanis to eventually exercise their violated right to safe and dignified return.
Thanks to the tireless efforts taken by the Government, life now returns to the territories that have experienced unprecedented vandalism in 30 years of Armenia's military occupation. The first groups of displaced families have already returned to their places of origin.
Regrettably, the massive contamination of territories of Azerbaijan with landmines and other explosive devices remains a significant obstacle to smooth progress of rehabilitation and reconstruction. This contamination is posing a threat to those returning home after being displaced for three decades.
The refusal of Armenia to share all maps of mined areas and the continued planting of landmines, installation of booby traps and other explosives even after the declaration of cessation of all military activities, further aggravates the situation and increases the human toll.
Since November 2020, 315 individuals have fallen victim to landmines planted by Armenia. Some mines were transferred to the territory of Azerbaijan and planted therein after the signing of the Trilateral Statement.
Given the ongoing landmine problem in Azerbaijan and the challenges national agencies face in addressing it, there is an urgent need for increased international support to strengthen Azerbaijan's humanitarian mine action capacity. Such support would not only aid in demining efforts but also contribute to the global campaign against landmines and demonstrate a commitment to peace and cooperation in the region.
Ensuring justice concerning serious war crimes and crimes against humanity is vital in healing the wounds of the past conflict. While accountability and redress ensure the rights and interests of the victims, they are also critical prerequisites on the path to genuine post-conflict normalization and reconciliation.
Over more than 30 years of aggression and occupation, Armenia subjected Azerbaijani cultural heritage to desecration and destruction. This included numerous monuments of world and national importance, mosques, temples, mausoleums, museums, art galleries, archaeological sites, and libraries.
The fate of almost 4,000 citizens of Azerbaijan including 719 civilians, who went missing during the conflict, remains unknown. Although several mass graves were discovered in the liberated territories, shedding light on the wilful killing of Azerbaijani civilians and other persons protected under international humanitarian law, Armenia refuses to clarify the whereabouts of missing persons. Resolving this issue is essential not only in terms of accountability, and the rights of the victims and their families, but also for post-conflict reconciliation and normalization.
From 1987 to 1991, Armenia forcefully expelled some 300,000 Azerbaijanis from their ancestral homeland in blatant violation of international law. All Azerbaijani settlements and toponyms in Armenia were renamed, and our historical and cultural heritage deliberately was vandalized and destroyed. Despite repeated calls by the Western Azerbaijan Community to launch a dialogue and ensure a safe and dignified return to the homeland, the Government of Armenia denies them exercising the fundamental right of return enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the International Covenant on Civil and Political Rights, the Convention Relating to the Status of Refugees and other important international acts.
While remaining committed to its international obligations and open to constructive dialogue, Azerbaijan will not tolerate violations of international law and will continue taking appropriate steps at international level. In particular, Azerbaijan's initiation of judicial proceedings to hold Armenia accountable for grave violations of international human rights law, and to bring to justice those responsible for crimes, is a significant step towards achieving accountability.
Azerbaijan is fully committed to the objectives of a peaceful, secure, stable, and prosperous South Caucasus. We will continue the efforts towards advancing post-conflict peacebuilding, reintegration, and peaceful coexistence while, as a responsible actor, sparing no effort in all relevant domains, be it post-COVID recovery, global development agenda, or energy security.
The challenges we face today require a renewed commitment to international cooperation and solidarity. It is only through joint efforts that we can overcome present and future complex challenges to build a brighter future for ourselves and coming generations.