No:542/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Çex Respublikasının xarici işlər naziri Yan Lipavski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 dekabr 2022 13:40
1 dekabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşanın Lodz şəhərində keçirilən ATƏT-in Nazirlər Şurasının 29-cu iclası çərçivəsində Çexiya xarici işlər naziri Yan Lipavski ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan Respublikası və Çex Respublikası arasında ikitərəfli əlaqələrin dinamik şəkildə inkişafından məmnunluq ifadə edilib və mövcud münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığı qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizlə Çex Respublikası arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu vurğulayıb.
Nazirlər, iki ölkə arasında siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib, bir sıra sahələrdə, o cümlədən enerji təhlüləsizliyi, iqtisadi-ticarət sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə münaqişə sonrası mövcud vəziyyət, Azərbaycanın bölgədə sülh quruculuğu istiqamətində atdığı addımlar, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri, habelə davam edən mina təhdidləri barədə məlumat verib.

No:542/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jan Lipavský
On December 1, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic Jan Lipavský on the sidelines of the 29th OSCE Ministerial Council meeting held in Lodz, Poland.
During the meeting, satisfaction was expressed with the dynamic development of bilateral relations between the Republic of Azerbaijan and the Czech Republic, and it was noted that the current relations are in the nature of a strategic partnership.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that there is great potential for further expansion of cooperation between our country and the Czech Republic.
The Ministers noted the importance of continuing political consultations between the two countries and exchanged views on the prospects of developing cooperation in a number of areas, including energy security, trade and economic sphere.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the post-conflict situation in the region, the steps taken by Azerbaijan in the direction of peace building in the region, the rehabilitation and reconstruction works carried out in the liberated territories, as well as the ongoing landmine threats.