No:539/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Varşava şəhərində “Bölgədə yeni reallıqlar: Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik arxitekturasının və davamlı sülhün perspektivləri” mövzusunda tədbirdə iştirakına dair mətbuat məlumatı
30 noyabr 2022 17:55
30 noyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşanın paytaxtı Varşava şəhərində Azərbaycanşünaslıq üzrə I Avropa Konfransı çərçivəsində “Bölgədə yeni reallıqlar: Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik arxitekturasının və davamlı sülhün perspektivləri” mövzusunda tədbirdə iştirak edib.
Avropadan 30-a yaxın düşüncə və tədqiqat mərkəzlərinin nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə Nazir Ceyhun Bayramov çıxış edib.
Nazir Ceyhun Bayramov çıxış zamanı Azərbaycanın xarici siyasət prioritetləri, Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni reallıqlar nəzərə alınmaqla bölgədə sülh və əmin-amanlığın təmin edilməsi istiqamətində səyləri barədə ətraflı məlumat verib. Nazir, eyni zamanda Ermənistanla sülh gündəliyi üzrə təkliflər, aparılan danışıqlarda Azərbaycanın mövqeyi və yanaşması barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Azərbaycanın bölgədə apardığı bərpa və quruculuq işlərinin, kommunikasiyaların açılması istiqamətində fəaliyyətin bütün bölgənin rifahı üçün əhəmiyyətli olduğu diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, Azərbaycanın sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində səylərinə və təkliflərinə baxmayaraq, Ermənistanın 2020-ci il Üçtərəfli Bəyanatdan və Azərbaycan-Ermənistan liderləri arasında digər razılıqlardan irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməməsi, normallaşma prosesinə və bölgədə davamlı sülhün bərqərar olmasına maneçilik törətdiyi bildirilib. Bölgədə davam edən mina təhdidləri və Ermənistan tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən təxribatlara diqqət yönəldilib.
Son dövrlərdə bölgədə və dünyada baş verən hadisələr fonunda enerji təhlükəsizliyinin artan əhəmiyyətindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamətində çoxtərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Alternativ enerji mənbələrindən istifadə sahəsində geniş potensiala malik ölkə kimi Azərbaycanın bu sahədə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə əhəmiyyət verdiyi qeyd olunub, bu xüsusda cari ilin iyul ayında Avropa İttifaqı ilə imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Şərq-Qərb Orta Dəhlizi boyunca bağlantıların gücləndirilməsi istiqamətində Azərbaycanın bir sıra uğurlu layihələr icra etdiyini, Vətən müharibəsindən sonra nəqliyyat-kommunikasiya yollarının bərpası istiqamətində işlər həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. 10 noyabr 2020-ci il tarixində imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatın 9-cu bəndi çərçivəsində Ermənistanın öhdəliklərini yerinə yetirməsinin vacib olduğunu, bölgədə bütün nəqliyyat və kommunikasiyaların açılmasının inkişafa mühüm töhfə olacağını bildirib.

No:539/22, Press release on the participation of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov in the event "New realities in the region: perspectives for security architecture and sustainable peace in the South Caucasus" held in Warsaw
30 November 2022 17:55
On November 30, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov participated in the event "New realities in the region: perspectives for security architecture and sustainable peace in the South Caucasus" within the framework of the 1st European Conference on Azerbaijan Studies in Warsaw, the capital of Poland.
Minister Jeyhun Bayramov made a speech at the event, which was attended by representatives of about 30 think tanks and research centers from Europe.
During his speech, Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information about Azerbaijan's foreign policy priorities and efforts to ensure peace and stability in the region, taking into account the new realities that have arisen in the region after the Patriotic War. At the same time, the Minister informed the participants about the proposals on the peace agenda with Armenia, Azerbaijan's position and approach in the ongoing negotiations.
It was brought to attention that the rehabilitation and reconstruction works carried out by Azerbaijan in the region, the activities in the direction of opening communications are important for the well-being of the entire region. In addition, it was noted that despite Azerbaijan's efforts and proposals to advance the peace agenda, Armenia's failure to fulfill its obligations arising from the 2020 Trilateral Statement and other agreements between the leaders of Azerbaijan and Armenia hinders the normalization process and the establishment of sustainable peace in the region. Attention was drawn to ongoing landmine threats in the region and provocations carried out by Armenia in this direction.
Speaking about the increasing importance of energy security against the background of recent developments in the region and in the world, Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of expanding multilateral cooperation in the field of ensuring energy security. It was noted that Azerbaijan, as a country with a wide potential in the field of using alternative energy sources, attaches importance to the development of cooperation in this field, and in this regard, the importance of the Memorandum of Understanding signed with the European Union in July of this year was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov drew attention to the fact that Azerbaijan has implemented a number of successful projects in the direction of strengthening connections along the East-West Middle Corridor, and that works have been carried out in the direction of the restoration of transport and communication routes after the Patriotic War. He noted that it is important that Armenia fulfills its obligations within the framework of paragraph 9 of the Trilateral Statement signed on November 10, 2020, and that the opening of all transport and communications in the region will be an important contribution to development.