Mətbuat şərhi 23 dekabr 2021
No:523/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri ilə görüşünə dair məlumatı
23 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Bosniya və Herseqovinanın xarici işlər naziri xanım Bisera Turkoviç ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Bosniya və Herseqovina arasında ikitərəfli münasibətlərin gələcək perspektivləri və müxtəlif sahələr üzrə hərtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi yollarına dair ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər, Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirərək, bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üçün birgə səylərin göstəriləcəyinə əminlik ifadə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov qonağı salamlayaraq, Azərbaycan ilə Bosniya və Herseqovina arasında mövcud olan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluqla bəhs edib. Ölkələrimizin bir-birlərinin suverenliyinə və ərazi bütövlüklərinə verdikləri davamlı dəstəyin beynəlxalq hüququn təməl prinsiplərinə hörmət yanaşması ilə birgə əlaqələrimizin təməlində dayandığı xüsusilə qeyd olunub. Azərbaycanın Bosniya və Herseqovina ilə qarşılıqlı maraqlara əsaslanan və hər iki ölkəyə fayda gətirəcək bütün sahələrdə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğu səsləndirilib.
Nazir Bisera Turkoviç səfərindən məmnunluq ifadə edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti ilə keçirilən görüşə məmnunluqla istinad edib. Nazir, ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin inkişafında maraqlı olduğunu və hər iki ölkədə səfirliklərin fəaliyyətə başlaması ilə bağlı əməli addımlar atılmağa başlayanda əlaqələrin inkişafına müsbət təkan verəcəyini bildirib.
Görüş zamanı iki ölkə arasında siyasi dialoqun daha da inkişaf etdirilməsi üçün qarşılıqlı səfərlərin və XİN-lərarası siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər Azərbaycan və Bosniya və Herseqovina arasında iqtisadi sahədə əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər, həmçinin enerji, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil, humanitar sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğunu bildiriblər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, o cümlədən müharibə sonrası yeni reallıqlar, azad edilmiş ərazilərdəki vəziyyət, mina təhlükəsi, habelə bu torpaqlarda həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma prosesi barədə məlumat verib.
Qarşı tərəf COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədə Azərbaycanın ölkəsinə göstərdiyi yardıma görə təşəkkürünü ifadə edib. Həmçinin Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Bosniya və Herseqovinada həyata keçirilən humanitar layihələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə tərəflər, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 23 December 2021
No:523/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina, within her official visit to Azerbaijan
On December 23, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina Bisera Turković.
At the meeting, the sides exchanged views on the future prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina and ways to develop comprehensive cooperation in various fields.
The sides, noting the high level of political relations between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina, expressed confidence that joint efforts would be made to further strengthen these ties.
Welcoming the guest, Minister Jeyhun Bayramov spoke with satisfaction about the friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina. It was stressed that the continued support of our countries for each other's sovereignty and territorial integrity lies at the basis of our joint relations, along with respect for the fundamental principles of international law. Azerbaijan's interest in expanding cooperation with Bosnia and Herzegovina in all areas of mutual interest which would benefit both countries was expressed.
Minister Bisera Turković expressed satisfaction with the visit and the meeting held with the President of the Republic of Azerbaijan. The Minister noted that her country is interested in the development of relations with Azerbaijan, and said that the start of practical steps related to the beginning of diplomatic activities of the embassies in both countries would give a positive impetus to the development of relations.
During the meeting, the sides stressed the importance of mutual visits and political consultations between the Foreign Ministries to further develop political dialogue between the two countries.
The sides discussed issues related to the expansion of economic ties between Azerbaijan and Bosnia and Herzegovina, and also noted favorable opportunities for strengthening cooperation in energy, agriculture, tourism, education and humanitarian spheres.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region, including new realities after the war, the situation in the liberated areas, the threat of landmines, as well as the process of restoration and reconstruction in these lands.
The opposite side thanked Azerbaijan for its assistance in combating the COVID-19 pandemic. The importance of humanitarian projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation in Bosnia and Herzegovina was also emphasized.
At the meeting, the sides discussed cooperation within international organizations, as well as other issues of mutual interest.