No:522/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in “Google maps” tətbiqində Azərbaycanın azad olunmuş ərazilərinin adları ilə bağlı sualını cavablandırır.
23 dekabr 2021 09:45
Cavab: Nəzərinizə çatdırırıq ki, “Google maps” tətbiqində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin adlarının rəsmi adları ilə Azərbaycan dilində göstərilməsi ilə yanaşı, saxta adlarla erməni dilində göstərilməsi məsələsi rəsmi diplomatik kanallarla “Google” şirkəti qarşısında qaldırılıb. Azərbaycanın ərazilərinin adlarının təhrif edilməsi ilə bağlı şirkət rəhbərliyinə məktub ünvanlanıb və ölkəmizin müvafiq ərazilərinin rəsmi coğrafi adlarının siyahısı qarşı tərəfə təqdib edilib.
Eyni zamanda, xatırlatmaq istərdik ki, bu ilin may ayında tərəfimizdən BMT-nin Coğrafi adlar üzrə Ekspertlər Qrupunun (UNGEGN) illik sessiyasında Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birlikdə hazırlanmış milli hesabat təqdim edilmişdir.
Bu hesabatda 4589 yaşayış məntəqəsinin Azərbaycan, ingilis və rus dillərində rəsmi qaydada standartlaşdırılmış və təsdiq edilmiş adlarını əks etdirən siyahı, habelə keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin təsirinə məruz qalmış ərazilərimizdə yerləşən və təhrif edildiyi müəyyən edilmiş 125 coğrafi obyektin adı əks olunur.
BMT-nin Coğrafi adların Standartlaşdırılması üzrə Konfransları çərçivəsində qəbul edilmiş qətnamələrə görə hər hansı bir dövlətin səlahiyyətli dövlət qurumu tərəfindən standartlaşdırılmış coğrafi adlara dəyişiklik edilməsi yolverilməzdir və bu kimi dəyişikliklər BMT tərəfindən tanına bilməz.
“Google maps” platformasına gəldikdə onu da qeyd etmək istərdik ki, bu tətbiq istifadəçilərin fərdi müraciətləri və yanaşmaları prinsipi əsasında fəaliyyət göstərir. Bu baxımdan vətəndaşlarımızın, habelə qeyri-hökumət qurumlarının mövzu ilə bağll fəal şəkildə fikirlərini şirkətə yazmaları çox önəmlidir.
Hazırda məsələ diqqət mərkəzində saxlanılır və təhriflərin aradan qaldırılması istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.

No:522/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question about the names of the liberated territories of Azerbaijan in the “Google maps” application
23 December 2021 09:45
Answer: We would like to inform you that, through official diplomatic channels the issue has been raised before “Google” Company regarding the fact that in the “Google maps” application, along with the official names of the Karabakh region of Azerbaijan in the Azerbaijani language, fake names in the Armenian language are also indicated. A letter was sent to the Company's management regarding the distortion of the names of the territories of Azerbaijan, and the list of official geographical names of the corresponding territories of the country was presented.
At the same time, we would like to remind you that in May of this year we presented a national report prepared jointly with the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan at the annual session of the UN Group of Experts on Geographical Names (UNGEGN). This report contains a list of names of 4,589 settlements officially standardized and approved in Azerbaijani, English and Russian, as well as the names of 125 geographical objects located in our territories affected by the former Armenia-Azerbaijan conflict and which were also distorted.
According to the resolutions adopted within the framework of the United Nations Conference on the Standardization of Geographical Names, changes in standardized geographical names by an authorized government body of any state are unacceptable, and such changes cannot be recognized by the UN.
As for the “Google maps” platform, we would like to note that this application is based on the principle of individual requests of users and in this regard, it is very important that our citizens, as well as non-governmental organizations, actively write their opinions on the subject to the company.