No:521/24, Azərbaycan Respublikasının Suriyaya humanitar yardımı barədə mətbuat məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin müvafiq tapşırığına əsasən, Suriya xalqının üzləşdiyi humanitar problemlərin aradan qaldırılmasına dəstək məqsədilə, 30 dekabr tarixində ölkəmiz tərəfindən müxtəlif qida və ərzaq məhsullarından ibarət humanitar yardım karvanı 10 ədəd yük avtomobili vasitəsilə Bakı şəhərindən yola salınıb.
Ümumi çəkisi 200 tona yaxın olan humanitar yardımın Gürcüstan və Türkiyə əraziləri üzərindən daşınmaqla, Türkiyə-Suriya sərhədindəki “Çobanbey” keçid məntəqəsinə çatdırılması planlaşdırılır.
Sözügedən yardımın Suriya Ərəb Respublikasının İdlib şəhərində Türkiyənin Təbii Fəlakət və Fövqəladə Halların İdarə olunması Başqanlığının (AFAD) dəstəyi ilə ünvanı üzrə paylanması nəzərdə tutulur.
Yardım karvanının yola salınması mərasimində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndələri iştirak edib.

No:521/24, Press Release on humanitarian aid to Syria by the Republic of Azerbaijan
In accordance with the relevant instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, on 30 December, our country sent a humanitarian aid convoy consisting of various food and grocery products from Baku in 10 trucks to support the elimination of the humanitarian problems faced by the Syrian people.
The humanitarian aid of nearly 200 tons, is planned to be transported through the territories of Georgia and Türkiye and delivered to the “Chobanbey” crossing point on the Turkish-Syrian border.
The aid is planned to be distributed to proper addresses in Idlib city of the Syrian Arab Republic with the support of the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) of Türkiye.
Representatives of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan participated in the ceremony to send off the aid convoy.