Mətbuat şərhi 22 dekabr 2021
No:521/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian ilə görüşünə dair məlumatı
22 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Azərbaycana rəsmi səfər edən İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahian ilə görüşüb.
Xarici işlər nazirləri arasında təkbətək formatda başlayan görüş, daha sonra hər iki tərəfdən nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam edib.
Nazir Ceyhun Bayramov İranlı həmkarını salamlayaraq, Azərbaycan və İran dövlətləri arasında əlaqələrin qədim tarixə və ortaq mədəniyyətə əsaslandığını qeyd edib. O, ölkələrimiz arasındakı dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini bildirib. Nazir, ölkə rəsmiləri arasındakı təmasların, xüsusilə də dövlət rəhbərləri səviyyəsində görüşlərin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına ciddi təkan verdiyini söyləyib.
Nazir Hüseyn Əmir Abdullahian Bakıda olmağından məmnunluq ifadə edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti ilə çox faydalı görüşün keçirildiyini və hərtərəfli müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
Nazirlər Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə uğurla həyata keçirilən əməkdaşlıq münasibətlərini müzakirə ediblər. Bu xüsusda Dövlət Komissiyasının fəaliyyəti qeyd edilib.
Görüş zamanı, həmçinin bölgədəki cari vəziyyət, münaqişə sonrası yeni reallıqların və əməkdaşlıq imkanlarının yaranması, o cümlədən 3+3 formatında məsləhətləşmələr mexanizminin gələcək perspektivləri, kommunikasiyaların açılmasının bölgə ölkələrinə faydası və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:521/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian
On December 22, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Hossein Amirabdollahian, within his official visit to Azerbaijan.
The meeting, which began in a tete-a-tete format between the foreign ministers, then continued in an expanded format with the participation of delegations from both sides.
Welcoming his Iranian counterpart, Minister Jeyhun Bayramov noted that relations between Azerbaijan and Iran are based on ancient history and common culture. He noted that the friendly and cooperative relations between the two countries are developing at a high level. The Minister said that contacts between the country's officials, especially meetings at the level of heads of state, gave a serious impetus to the development of bilateral cooperation.
Minister Hossein Amirabdollahian expressed satisfaction with his visit to Baku. He said a very useful meeting and comprehensive discussions were held with the President of the Republic of Azerbaijan.
The Ministers discussed the successful cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran in the economic, trade and humanitarian spheres. The activity of the State Commission in this regard was noted.
During the meeting, the sides also exchanged views on the current situation in the region, new post-conflict realities and opportunities for cooperation, including on the future prospects of the “3 + 3” consultation mechanism, the benefits of opening communications for the countries of the region and other topics.