No:520/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Talatbek Masadikov ilə görüşünə dair məlumatı
21 dekabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qırğız Respublikasının Təhlükəsizlik Şurasının sədr müavini Talatbek Masadikov ilə görüşü baş tutub.
Qarşı tərəfi səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Qırğızıstan münasibətlərinin dinamik şəkildə inkişaf etdiyini və iki ölkə arasında siyasi dialoqun ən yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. İqtisadi sahədə mövcud potensialdan istifadə edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb və bu xüsusda, iqtisadi və humanitar sahədə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinə istinad edilib. İki ölkənin, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığını qeyd edən nazir, bu əməkdaşlığın gələcəkdə daha da inkişafından bəhs edib.
Talatbek Masadikov iki ölkə arasında hər zaman yaxşı münasibətlərin mövcud olduğunu qeyd edib. O, müstəqilliyinin ilk illərində Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında, daha sonradan isə Prezident İlham Əliyevin başçılığı ilə davamlı inkişaf edən Azərbaycanın hər bir uğuruna Qırğız xalqının sevindiyini söyləyib.
Tərəflər, ikitərəfli əlaqələrin inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkə rəsmiləri arasında təmasların, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin münasibətlərin daha da inkişafına təkan verəcəyini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmsöhbətinə bölgədə mövcud olan cari vəziyyət, post-münaqişə bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycanın bölgənin gələcək inkişafına baxışı, Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində tərəfimizdən atılan addımlar, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlərə dair məlumat verib.
Görüşdə, tərəflər həmçinin Əfqanıstandakı vəziyyət, bu vəziyyətin qonşu ölkələrə təsiri, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının bu xüsusda keçirilmiş növbədənkənar iclasının nəticələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

No:520/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Deputy Chairman of the Security Council of the Kyrgyz Republic Talatbek Masadykov
21 December 2021 17:54
On December 21, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with the Deputy Chairman of the Security Council of the Kyrgyz Republic Talatbek Masadykov.​
Welcoming the opposite side, Minister Jeyhun Bayramov noted that the relations between Azerbaijan and Kyrgyzstan are developing dynamically and the political dialogue between the two countries is at the highest level. The importance of using the existing potential in the economic sphere was emphasized and, in particular, the activities of the Joint Intergovernmental Commission in the economic and humanitarian spheres were mentioned. Noting the successful cooperation between the two countries, as well as within international organizations, the Minister spoke about the further development of this cooperation.​
Talatbek Masadykov noted that good relations have always existed between the two countries. He said that the Kyrgyz people rejoiced in every success of Azerbaijan, which developed steadily in the first years of independence under the leadership of Heydar Aliyev and later under the leadership of President Ilham Aliyev.​
The sides exchanged views on the prospects of bilateral relations. They stressed that contacts between the two countries, including high-level visits, will give impetus to the further development of relations.​
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the current situation in the region, post-conflict rehabilitation and reconstruction work, Azerbaijan's vision for the future development of the region, steps taken by us to normalize relations with Armenia and implementation of trilateral statements.​
During the meeting, the sides also exchanged views on the situation in Afghanistan, the impact of this situation on neighboring countries, and the results of an extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation held on Afghanistan.