No:519/24, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
28 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının və Rusiya Federasiyasının Prezidentlərinin telefon danışığının davamı olaraq, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı, Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov 25 dekabr tarixində Bakı-Qroznı marşrutu üzrə uçuş yerinə yetirən “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus sərnişin təyyarəsinin faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, Azərbaycan xalqına başsağlığı diləklərini çatdırıb.
Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində bütün həlak olanlara Allahdan rəhmət, yaralılara şəfa diləyib. O, təyyarəyə ilkin baxışın, təyyarə gövdəsində çoxsaylı dəliklərin olmasının, bələdçilərin və sərnişinlərin ifadələrinin təyyarənin fiziki-texniki xarakterli müdaxilə nəticəsində qəzaya uğradığı faktını təsbit etdiyini vurğulayıb.
Nazir, ən qısa müddət ərzində, beynəlxalq ekspertlərdən ibarət heyətin də iştirakı ilə qəzanın səbəblərinin araşdırılması istiqamətində aparılan işin yekunlaşdırılması, qəzanın səbəblərinin ciddi və hərtərəfli şəkildə müəyyənləşdirilərək elan olunması istiqamətində Azərbaycan tərəfinin gözləntilərini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Bununla yanaşı, başlanılmış istintaq prosesinin tam şəffaf şəkildə aparılmasının və mütəmadi qaydada ictimaiyyətə məlumat verilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunub.

No:519/24, Press Release on phone call between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
28 December 2024 20:09
On 28 December 2024, as a continuation of the phone conversation between the Presidents of the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation, a phone call was made between the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During a phone call, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov expressed his condolences to the families and relatives of those killed and to the people of Azerbaijan in the tragic crash of a passenger plane belonging to Azerbaijan Airlines operating a Baku-Grozny flight on 25 December.
Minister Jeyhun Bayramov, in turn, wished for Allah’s mercy on all those who died and for the recovery of the injured. He emphasized that the initial inspection of the plane, the presence of numerous holes in the fuselage, and the statements of the flight attendants and passengers provide facts that the plane crashed as a result of physical and technical interference.
The Minister conveyed Azerbaijan’s expectations to finalize the work carried out to investigate the causes of the crash as soon as possible, with the participation of a delegation of international experts, and to seriously and comprehensively determine and announce its causes.
Furthermore, the importance of conducting the initiated investigation process in a completely transparent manner and regularly providing information to the public was emphasized.