Mətbuat şərhi 19 dekabr 2021 12:31
No:517/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının növbədənkənar iclasında çıxışına dair məlumatı
19 dekabr 2021 12:31
19 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Əfqanıstandakı humanitar vəziyyətlə bağlı keçirilən növbədənkənar iclasında çıxış edib.
İclasın çağırılması təşəbbüsünə görə İƏT sədri Səudiyyə Ərəbistanı Krallığına və tədbirə ev sahibliyi etdiyinə görə Pakistan tərəfinə təşəkkür ifadə edən nazir, çıxışında aşağıdakı əsas məqamları səsləndirib:
- Təşkilatın təsisçi dövlətlərindən biri olan Əfqanıstanda vəziyyətin gərginləşməsi regional və qlobal səviyyədə ciddi problemlər yaradır və ümumi narahatlıq mənbəyidir. Əfqanıstandakı böhranın dəhşətli humanitar nəticələri yüz minlərlə günahsız insanın həyatını təhlükə altına qoyduğu üçün bütün beynəlxalq ictimaiyyətin təcili tədbirlər görməsini tələb edir.
- İslam həmrəyliyinin nəcib prinsipi əsasında qurulan İƏT-in bu çətin zamanda əfqan bacı və qardaşlarımızın yanında olmaq məsuliyyəti var. Humanitar yardım sahəsində son illərdə toplanmış mühüm təcrübə və yaradılmış mexanizmlər və təsisatlar sayəsində İƏT Əfqanıstandakı humanitar vəziyyətin həllində aparıcı rol oynamaq üçün yaxşı mövqeyə malikdir.
- Təşkilatın məsul üzvü kimi Azərbaycan, İƏT-in bu istiqamətdə səylərini dəstəkləməyə hazırdır.
- Davamlı həll yolları tapmaq üçün mövcud vəziyyətin əsas səbəblərini nəzərdən qaçırmaq olmaz. Bu kontekstdə ölkədə tam funksional inklüziv idarəetmə sisteminin yaradılması, xüsusilə gənclər arasında terrorizm, ekstremizm və narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi risklərinin, yoxsulluğun aradan qaldırılması və dayanıqlı iqtisadi inkişafın dəstəklənməsi həyati əhəmiyyət kəsb etməkdə davam edir. Əks halda, sadəcə humanitar yardım Əfqanıstan xalqının onilliklər boyu çəkdiyi əzablara çarə ola bilməz.
- Dinc və inklüziv proses vasitəsilə effektiv idarəetmənin qurulması böhrandan yeganə çıxış yoludur. Bununla əlaqədar olaraq, biz İƏT-in qəbul etdiyi bir sıra qətnamələrin etibarlılığını vurğulayırıq və Əfqanıstanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığına dəstəyimizi bir daha təsdiqləyirik.
- Əfqanıstanda təhlükəsizlik və sabitlik regiondakı ümumi təhlükəsizlik mühiti ilə sıx bağlıdır. Əfqanıstandakı vəziyyətin gərginləşməsi ilə bağlı üzləşdikləri ciddi problemlərin həllində qonşu İƏT üzv dövlətlərə də bizim həmrəyliyimiz və dəstəyimiz göstərilməlidir.

No:517/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of Minister Jeyhun Bayramov at the extraordinary session of the OIC Council of Foreign Ministers
On December 19, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov addressed an extraordinary session of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) on the humanitarian situation in Afghanistan.
Expressing gratitude to the Kingdom of Saudi Arabia, the Chair of the OIC, for the initiative to convene the meeting and to Pakistan for hosting the event, the Minister made the following key points:
- Aggravation of situation in Afghanistan, one of the members of the Organization, poses serious challenges at the regional and global levels and is a source of common concern. The dire humanitarian consequences of the crisis in Afghanistan require the most urgent action by the entire international community, as it risks hundreds of thousands innocent lives.
- The OIC, founded on the noble principle of Islamic solidarity, has a special responsibility to stand with our Afghan sisters and brothers at this challenging time. Due to the significant experience in humanitarian assistance obtained throughout past years and established mechanisms and institutions, the OIC is well placed to play a leading role in addressing the humanitarian situation in Afghanistan.
- As a responsible member of the Organization Azerbaijan remains ready to support OIC’s efforts in this direction.
- The root causes of the current situation cannot be overlooked in order to find durable solutions. In this context, the establishment of a fully functional inclusive governance system in the country, addressing risks of terrorism, extremism, and drug trafficking, eliminating poverty, especially among the youth, and fostering sustainable economic development continues to be vital. Otherwise, mere humanitarian assistance can hardly be a panacea to the decades-long sufferings of the Afghan people.
- Establishment of effective governance through a peaceful and inclusive process is the only viable way out of the crisis. In this regard, we underline the validity of a series of resolutions adopted by the OIC and reaffirm our support to the sovereignty, territorial integrity, and inviolability of the borders of Afghanistan.
- Security and stability in Afghanistan are closely interlinked with the overall security environment in the region. We must show our solidarity and support also to the neighboring OIC member-States in tackling the serious challenges they face due to the aggravated situation in Afghanistan.