Mətbuat şərhi 19 dekabr 2021 12:16
No:516/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşünə dair məlumatı
19 dekabr 2021 12:16
19 dekabr 2021-ci il tarixində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının İslamabadda keçirilən növbədənkənar iclası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu ilə görüşü keçirilib.
Nazirlər iki qardaş ölkə arasındakı strateji münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini vurğuladılar.
Tərəflər, Azərbaycan və Türkiyə liderlərinin təşəbbüsü ilə irəli sürülən 3+3 əməkdaşlıq formatının ilk görüşünün nəticələrini müzakirə etdilər. Əməkdaşlıq mexanizminin irəli aparılmasında maraq ifadə etdilər.
Görüş zamanı Nazirlər, Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq istiqamətləri, habelə hər iki ölkənin birgə iştirak etdiyi üçtərəfli əməkdaşlıq formatları ilə bağlı məsələləri və növbəti aylarda bu istiqamətdə atıla biləcək addımları müzakirə etdilər.
Tərəflər, həmçinin bölgədəki cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası, post münaqişə kontekstində bölgə ölkələri arasında münasibətlərin normallaşdırılması ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.

No:516/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu
19 December 2021 12:16
On December 19, 2021, within the framework of the extraordinary meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Islamic Cooperation in Islamabad, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu.
The Ministers stressed the high level of development of strategic relations between the two brotherly countries.
The sides discussed the results of the first meeting of the 3 + 3 cooperation format initiated by the leaders of Azerbaijan and Türkiye. They expressed interest in advancing the cooperation mechanism.
During the meeting, the Ministers discussed areas of cooperation within the Organization of Turkic States, as well as issues of trilateral cooperation formats in which the two countries participate, and steps that can be taken in this direction in the coming months.
The sides also exchanged views on issues related to the current situation in the region, the implementation of trilateral statements, the normalization of relations between the countries of the region in the post-conflict period.