No:515/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
27 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı, regional və beynəlxalq təhlükəsizlik, habelə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Hakan Fidan ölkəmizin sərnişin təyyarəsinin Bakı-Qroznı reysini həyata keçirərkən Aktau şəhəri yaxınlığında faciəvi şəkildə qəzaya uğraması ilə bağlı bir daha Türkiyə dövləti və xalqının başsağlığını ifadə edib, qəza nəticəsində vəfat edənlərə rəhmət, yaralılara şəfa arzulayıb. Türkiyənin qardaş Azərbaycanla hər zaman həmrəy olduğu, habelə mümkün dəstəyin göstərilməsinə daim hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov başsağlığı diləkləri və göstərilən davamlı dəstək və həmrəyliyə görə təşəkkür edib, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılmasının birbaşa ölkə rəhbərliyinin nəzarətində olduğunu və bu istiqamətdə dövlət komissiyasının yaradıldığını bildirərək, görülən işlər barədə məlumat verib.
Tərəflər, həmçinin Yaxın Şərqdə, o cümlədən Suriya ətrafında mövcud vəziyyəti müzakirə ediblər. Ölkəmizin Suriyada humanitar yardım niyyəti müzakirə olunub.
Telefon danışığı zamanı, habelə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri və planları nəzərdən keçirilib.
Telefon danışığı çərçivəsində, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:515/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye
27 December 2024 20:36
On 27 December 2024, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye.
During the phone call, regional and international security, as well as bilateral and multilateral cooperation issues were discussed.
Minister Hakan Fidan once again expressed the condolences of the state and people of Türkiye in connection with the tragic crash of our country’s passenger aircraft near the city of Aktau while operating the Baku–Grozny flight, prayed for mercy for those who lost their lives as a result of the crash and wished recovery to the injured. It was stressed that Türkiye always stands in solidarity with brotherly Azerbaijan and is always ready to provide possible support.
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the condolences and the continued support and solidarity shown, and, stating that the investigation of the causes of the aircraft crash is under the direct control of the country’s leadership and that a state commission has been established in this direction, provided information on the works carried out.
The sides also discussed the current situation in the Middle East, including around Syria. Our country’s intention to provide humanitarian assistance to Syria was discussed.
During the phone call, prospects and plans for cooperation within the framework of the Organization of Turkic States were also reviewed.
Within the framework of the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on other issues of mutual interest.