No:514/22, YUNESKO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının məlumatı
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (YUNESKO) xoşməramlı səfiri kimi fəaliyyətinə xitam verilməsi məqsədilə YUNESKO-nun baş direktoru Odri Azulaya məktub ünvanlayıb.
Məktubda, Azərbaycanla YUNESKO arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, YUNESKO-nun dəyər və prinsiplərinin irəlilədilməsi sahəsində 2004-cü ildən xoşməramlı səfir kimi fəaliyyəti dövründə təşkilatla çoxsaylı birgə layihələrin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Bu xüsusda, 2013-cü ildə Azərbaycanla YUNESKO arasında imzalanmış Çərçivə Sazişi, müvafiq Azərbaycan-YUNESKO Etimad Fondu, mədəni irsin qorunması, qızların təhsili, gender bərabərliyi kimi sahələrdə bir sıra ölkələrdə həyata keçirilən layihələrə dəstək və digər tədbirlər qeyd olunub.
Məktubda, həmçinin 30 ilə yaxın işğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mədəni irsinə və tarixi abidələrinə qarşı həyata keçirilmiş siyasət və vandallıq barədə məlumat verilib. İndiki mərhələdə, Vətən müharibəsi nəticəsində ərazilərimizin uzunmüddətli işğaldan azad edilməsindən sonra genişmiqyaslı bərpa və bölgənin dirçəldilməsi işlərinə Birinci vitse-prezidentin aktiv cəlb olunduğu və xüsusi rolu nəzərə alınaraq, onun YUNESKO-nun xoşməramlı səfiri vəzifəsini yerinə yetirməsinin imkan xaricində olduğu vurğulanıb.
Qeyd edilənlərlə əlaqədar, Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycanın mədəni irsinə dəyən zərərin qiymətləndirilməsi məqsədilə işğaldan azad olunmuş ərazilərə YUNESKO missiyasının tezliklə təşkilinə ümid ifadə olunub.
Ünvanlanmış müraciətdə, Azərbaycanın bundan sonra da YUNESKO-nun təməl prinsiplərini qoruyub saxlayacağı, təşkilatla əməkdaşlığın inkişafını təşviq edəcəyi diqqətə çatdırılıb.

No:514/22, Information of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO
The First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, addressed a letter to the Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) Audrey Azoulay to terminate her term as a Goodwill Ambassador of UNESCO.
The importance of numerous joint projects with the organization in the field of developing cooperation between Azerbaijan and UNESCO, promoting the values and principles of UNESCO during her tenure as a Goodwill Ambassador since 2004 was emphasized in the letter. In this regard, the Framework Agreement signed between Azerbaijan and UNESCO in 2013, the corresponding Azerbaijan/UNESCO Trust Fund, support for projects implemented in a number of countries in the fields of cultural heritage protection, girls’ education, gender equality and other measures were mentioned.
In the letter, the information was also provided about the vandalism and policy carried out by Armenia against the cultural heritage and historical monuments of Azerbaijan during the nearly 30-yearlong occupation period. It was emphasized that currently, after the liberation of the territories of Azerbaijan from long-term occupation resulting from the Patriotic War, the First Vice-President is actively involved in the large-scale restoration and revitalization of the region. It was noted that, taking into account her special role, it is impossible for her to fulfill the duties of the Goodwill Ambassador of UNESCO.
Against this background, hope for the soonest dispatch of the UNESCO mission to the liberated territories, to assess the damage to the cultural heritage of Azerbaijan as a result of the occupation of Armenia, was expressed.
It was pointed out that Azerbaijan will continue to uphold the basic principles of UNESCO, and promote the development of cooperation with the organization.