No:511/24, Nazir Ceyhun Bayramovun və Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Murat Nurtleu arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
25 dekabr 2024-cü il tarixində Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edib.
Nazir Murat Nurtleu  “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin Qazaxıstanın Aktau şəhərində qəzaya uğraması xəbərini böyük kədər hissi ilə qarşıladıqlarını qeyd edib.
Qazaxıstan naziri qəza nəticəsində həlak olanların ailələrinə, dost və qardaş Azərbaycan xalqına, dərin hüznlə başsağlığı verib. Qəzanın ilk anlarından Qazaxıstan fövqəladə hallar qurumlarının tam səfərbər olduğu və qəzanın nəticələrinin aradan qaldırılmasında iştirak etdikləri diqqətə çatdırılıb. Qəzanın səbəblərinin araşdırılması istiqamətində istintaq qrupu yaradıldığı və müvafiq tədbirlər görüldüyü bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Qazaxıstanlı həmkarına başsağlığı diləklərinə görə təşəkkür edib, öz növbəsində həlak olan Qazaxıstan vətəndaşlarının ailələrinə, dost və qardaş Qazaxıstana başsağlığı verib. Göstərilən dəstəyə görə minnətdarlıq bildirilib.

No:511/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Murat Nurtleu, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan
26 December 2024 11:24
On 25 December 2024, Murat Nurtleu, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, made a phone call to Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
Minister Murat Nurtleu noted that they received the news of the crash of the aircraft belonging to “Azerbaijan Airlines” in the city of Aktau, Kazakhstan, with deep sorrow.
The Kazakh Minister expressed his deep condolences to the families of those who lost their lives as a result of the crash, and to the friendly and brotherly people of Azerbaijan. It was stressed that from the first moments of the crash, Kazakhstan’s emergency agencies were fully mobilized and participated in eliminating the consequences of the crash. It was stated that an investigation group was established and relevant measures were taken in the direction of investigating the causes of the crash.
Minister Jeyhun Bayramov thanked his Kazakh counterpart for the condolences, and in turn expressed condolences to the families of the Kazakh citizens who lost their lives, and to friendly and brotherly Kazakhstan. Gratitude was expressed for the support shown.