No:511/22, İran İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Seyid Abbas Musəvinin Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılması barədə mətbuat məlumatı
11 noyabr 2022-ci il tarixində İran İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Seyid Abbas Musəvi Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüşdə, son zamanlar İran mediasında Azərbaycan Respublikası əleyhinə aparılan təbliğat, qarayaxma kampaniyası, İran İslam Respublikasının yüksək vəzifəli siyasi və hərbi rəsmilərinin  iki ölkə arasındakı münasibətlərin ruhuna uyğun olmayan təhdid xarakterli ritorikaları ilə bağlı narazılıq və narahatlıq qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Azərbaycanın Konstitusiya quruluşunun əsaslarına qarşı cinayət törətmiş və barələrində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilərək beynəlxalq axtarışa verilmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının İranda məskunlaşmalarına şərait yaradılmasının qəbuledilməzliyi və cinayətkarların təhvil verilməsinin zəruriliyi bir daha qeyd olunub.
Azərbaycan Respublikasında separatçılığı qızışdıran və cinayət təqibindən yayınaraq digər ölkələrdə gizlənən şəxslərin İran səfirliklərində qəbul edilməsinin qeyri-dost addım olduğu bildirilib.
İranda Azərbaycana qarşı bu kimi məlumatların yayımlanmasının və fəaliyyətin aparılmasının qəbuledilməz olduğu və ən qısa zamanda bunlara son verilməsinin gözlənildiyi vurğulanıb.

No:511/22, Press release on summoning of the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan, Seyed Abbas Mousavi, to the Ministry of Foreign Affairs
On November 11, 2022, the Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Azerbaijan Seyed Abbas Mousavi was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.
During the meeting, dissatisfaction, and concern in connection with propaganda, the slanderous campaign against Azerbaijan in the Iranian media recently, and the threatening rhetoric of high-ranking political and military representatives of Iran, which doesn't correspond to the spirit of relations between the two countries were brought to the attention of the other side.
The inadmissibility of creating conditions for the settlement of citizens of the Republic of Azerbaijan in Iran who have committed crimes against the foundations of the constitutional structure of Azerbaijan and were placed on the international wanted list by the decision of the court was once again emphasized, and the need to extradite criminals was noted.
It was stressed that sheltering those who incite separatism in the Republic of Azerbaijan and are hiding in other countries by avoiding criminal prosecution, in Iranian Embassies is an unfriendly step.
It was emphasized that the dissemination of such information and conducting activities against Azerbaijan in Iran are unacceptable, and it is expected to stop these as soon as possible.