No:510/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə yerli media nümayəndələrinin sualını cavablandırır:
Sual: Məlum olduğu kimi, Fransa Senatında 15 noyabr tarixində Azərbaycan əleyhinə qətnamə layihəsinə baxılması nəzərdə tutulur. Qətnamə layihəsi bir çox azərbaycanlıların hiddətinə səbəb olmuş və onun əleyhinə nüfuzlu Mesopinions.com petisiya saytında Fransa Senatına, hökumətinə və xalqına ünvanlanmış və qısa müddətdə 110000-ə yaxın imza toplamış müraciət yerləşdirilib. Lakin, Fransa tərəfi sözügedən petisiyaya əhəmiyyət vermir. Bu məsələyə münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Göründüyü kimi, ölkəmizə qarşı ədalətsizliyə etiraz olaraq bir qrup soydaşımız tərəfindən ictimai əsasda irəli sürülmüş bu təşəbbüs qısa müddət ərzində geniş dəstək toplamışdır. Məlumata əsasən, yalnız Fransadakı azərbaycanlılar deyil, bir sıra digər xarici ölkələrdə yaşayan həmvətənlərimiz də bu təşəbbüsə öz imzaları ilə dəstək vermişlər. Bu addımlar, həmvətənlərimiz tərəfindən göstərilən həmrəyliyin və birliyin nümunəsidir. Təqdirəlayiq haldır ki, bu müraciət qeyd edilən portalda yerləşdirilən digər petisiyalarla müqayisədə əhəmiyyətli sayda çox dəstək cəlb edib. Buna baxmayaraq, daha az səs toplayan və daha az əhəmiyyətə malik müraciətlər ilə müqayisədə azərbaycanlıların bu petisiyasına indiyə qədər Fransa tərəfindən reaksiya bildirilməyib. İctimai rəyə hər zaman həssaslıqla yanaşdığını iddia edən Fransa parlamentarilərinin soydaşlarımızın haqlı narazılıqlarına səbəb olan müraciətlərinə diqqət yetiriləcəyini gözləyirik.

No:510/22, Head of the Press Service Department of the MFA of Azerbaijan Aykhan Hajizada answers the questions of local media
11 November 2022 14:45
Question: As it is known, the French Senate is supposed to consider the draft resolution against Azerbaijan on November 15. The draft resolution caused the anger of many Azerbaijanis, and an appeal was placed against it on the prestigious Mesopinions.com petition website, addressed to the French Senate, Government, and people, and in a short period of time, it collected nearly 110,000 signatures. However, the French side does not pay attention to the said petition. We would like to know your opinion on this issue.
Answer: Apparently, this initiative, which was put forward by a group of our compatriots on a public basis as a protest against the injustice against our country, has gathered wide support in a short period of time. According to the information, not only Azerbaijanis in France but also our compatriots living in a number of other foreign countries supported this initiative with their signatures. These steps are an example of solidarity and unity shown by our compatriots. It is commendable that this appeal has attracted a significant number of supporters compared to other petitions posted on the mentioned portal. Despite this, France has not yet responded to this petition of Azerbaijanis, compared to appeals with fewer votes and less importance. We expect that French parliamentarians will pay attention to the appeals, who claim to be sensitive to public opinion, which cause the rightful dissatisfaction of our compatriots.