No:508/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Serbiya Milli Assambleyasının sədri Ana Brnabiç ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 dekabr 2024 18:57
23 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Serbiya Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin Milli Assambleyasının sədri Ana Brnabiç ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Serbiya arasındakı mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivləri və iki ölkə arasında parlamentlərarası müstəvidə əlaqələr müzakirə edilib.
Görüşdə, qarşılıqlı hörmət, etimad, beynəlxalq hüquqa əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
Parlament diplomatiyasının əhəmiyyətini nəzərə alaraq, ikitərəfli əsasda, o cümlədən beynəlxalq parlament platformaları çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacib olduğu qeyd edilib. Bu xüsusda eyni zamanda, ölkələrimizin parlamentlərində fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının işi təqdir olunub.
Azərbaycan tərəfinə, Serbiyanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərdiyi birmənalı dəstəyə görə təşəkkür edilib, Serbiyanın, ölkəmizlə qarşılıqlı hörmət əsasında əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq duyduğu diqqətə çatdırılıb. Beynəlxalq təşkilatlarda, BMT-də və Avropa Şurasında qarşılıqlı dəstəyə görə təşəkkür ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov, bu il ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) nəticələri barədə qarşı tərəfi məlumatlandıraraq, yeni iqlim maliyyəsi hədəfinin razılaşdırılması və digər istiqamətlərdə əldə olunan uğurların qlobal iqlim gündəliyində əhəmiyyətindən bəhs edib.
Serbiyanın Expo 2027 tədbirinə hazırlıq işlərində uğurlar arzulanıb, bu tədbirin Serbiyanın artan əhəmiyyətinin göstəricisi olduğu vurğulanıb.

No:508/24, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Ana Brnabić, Speaker of the National Assembly of Serbia
23 December 2024 18:57
On 23 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Ana Brnabić, Speaker of the National Assembly of the Republic of Serbia, within the framework of his working visit to the Republic of Serbia.
During the meeting, development prospects of the existing strategic partnership relations between Azerbaijan and Serbia and relations between the two countries at the interparliamentary level were discussed.
At the meeting, satisfaction was expressed with the current level of strategic partnership relations based on mutual respect, trust and international law.
Taking into account the importance of parliamentary diplomacy, it was noted that strengthening cooperation on a bilateral basis, including within the framework of international parliamentary platforms, is important. In this regard, at the same time, the work of friendship groups operating in the parliaments of our countries was appreciated.
Gratitude was expressed to the Azerbaijani side for its unequivocal support for the territorial integrity and sovereignty of Serbia, and it was stressed that Serbia is satisfied with the development of cooperation with our country on the basis of mutual respect. Gratitude was expressed for mutual support in international organizations, the United Nations and the Council of Europe.
Minister Jeyhun Bayramov, informing the other side about the outcomes of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), held in our country this year, spoke about the importance of the successes achieved in agreeing on the new climate finance goal and in other directions in the global climate agenda.
Success was wished to Serbia in the preparatory works for Expo 2027, and it was emphasized that this event is an indicator of Serbia’s growing importance.