No:507/23, Fransa Avropa və Xarici İşlər Nazirliyinin Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni yerləşmiş erməni silahlı qüvvələrinin təxribatlarına qarşı cavab tədbirləri barədə qəbulolunmaz bəyanatına dair şərh
Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində qanunsuz yerləşdirilmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatlarına cavab olaraq tərəfimizdən görülən tədbirlər barədə Fransa Respublikasının Avropa və Xarici işlər Nazirliyinin bəyanatını qətiyyətlə rədd edir və pisləyirik.
Azərbaycan ərazilərinin işğalı faktına və bu faktın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasının işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazilərindən tam, dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsi ilə tanınmasına baxmayaraq, Fransanın 1997-2020-ci illərdə ATƏT-in Minsk qrupunda həmsədrliyi dövründə münaqişənin beynəlxalq hüquq əsasında ədalətli həllini tapmasından daha çox işğal nəticələrinin və bölgədəki status-kvonun saxlanmasına töhfə verdiyi yaxşı yadımızdadır.
Bu baxımdan, hazırkı post-münaqişə vəziyyətində belə əvvəlki siyasətindən imtina etməyən Fransanın Qarabağ bölgəsində qanunsuz yerləşdirilmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab olaraq görülən tədbirlər barədə bugünkü bəyanatını işğal dövrünün qalıqlarına göstərilən dəstək kimi qiymətləndiririk.
44 günlük Vətən müharibəsi zamanı da anti-Azərbaycan mövqeyi və bəyanatları ilə seçilən Fransanın, münaqişədən sonrakı vəziyyətdə bölgədə sülh quruculuğu səylərindən kənarda dayanaraq, prosesə yalnız mənfi təsir göstərən açıqlamalar verməsi, separatizmi dəstəkləyən mövqe göstərməsi ilə özünü regiondan daha da təcrid etməsi yaxşı məlumdur.
Fransanın bugünkü mövqeyi bu ölkənin müstəmləkə bölgələrində bu gün üzləşdiyi mövcud vəziyyətdən dərs almadığını və bu məsələdə əvvəlki davranış və siyasətini davam etdirdiyini göstərir.
Fransa rəsmiləri, Milli Assambleyası və Senatı Azərbaycana qarşı bəyanatlar verilməsi və sənədlərin qəbulunda Ermənistandan daha fəal çıxış edirlər.
Fransanın İslamofob və anti-Azərbaycan siyasəti və onun daxili işlərimizə qəbuledilməz müdaxiləsi göstərir ki, Fransa regiondan nə qədər uzaq olsa, region üçün bir o qədər yaxşı olar.

No:507/23, Commentary on the unacceptable statement of the Ministry for Europe and Foreign Affairs of France on the measures taken in response to provocations of the Armenian armed forces illegally stationed in the Karabakh region
Azerbaijan strongly rejects and condemns the statement issued by the Ministry for Europe and Foreign Affairs of the Republic of France regarding the measures taken in response to further provocations of the Armenian armed forces illegally stationed in the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan.
Despite the fact of occupation of the territories of Azerbaijan, as well as the recognition of this fact by 4 resolutions of the United Nations Security Council demanding full, immediate, and unconditional withdrawal of occupying forces from the territories of Azerbaijan, the engagement of France to maintain the results of the occupation and the status quo in the region instead of contributing to a just solution of the conflict based on international law during its co-chairmanship to the OSCE Minsk group in 1997-2020 is remembered well.
In this regard, Azerbaijan considers today's statement issued by France on the measures taken in response to provocations of the Armenian armed forces illegally stationed in the Karabakh region while refusing to abandon its previous policy in the current post-conflict situation, as the support to the remnants of the occupation.
France, being distinguished by its anti-Azerbaijani position and statements during the 44-Day War, remaining outside of peace-building efforts in the region in the post-conflict situation and its issued statements only having a negative impact, as well as issuing statements supporting separatism while further isolating itself from the region is well-known.
The stance of France demonstrates that it refuses to learn from the current situation in the colonial regions that it faces today and continues its previous behavior and policy in this regard.
French officials, the National Assembly, and the Senate are even more active than Armenia with the issuance of statements and documents against Azerbaijan.
Islamophobic and anti-Azerbaijani policy of France, as well as its unacceptable interference in the internal affairs of Azerbaijan clearly demonstrates that the farther France is from the region, the better it will be.