No:508/21,Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədi boyunca təxribatları barədə məlumatı
11 dekabr 2021 10:51
Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən məlumat verildiyi kimi, son günlərdə Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində vəziyyəti gərginləşdirən təxribatlarını davam edirmişdir.
8 dekabr 2021-ci il tarixində dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində növbəti təxribat nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusu Əliyev Asif Adil oğlu şəhid olub.
9-10 dekabr tarixlərində isə Ermənistan hərbi bölmələri Basarkeçər rayonu istiqamətində yerləşən döyüş mövqelərindən Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər rayonundakı mövqelərini intensiv atəşə tutub. Azərbaycan Ordusunun cavab tədbirləri nəticəsində qarşı tərəfin təxribatlarının qarşısı alınıb.
Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişə sonrası münasibətlərin normallaşması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən müvafiq addımların atıldığı bir vaxtda, xüsusilə də 3+3 formatlı məsləhətləşmələr mexanizminin Moskva görüşü ərəfəsində Ermənistan tərəfinin təxribatçı fəaliyyətini davam etdirməsi, bu ölkənin aqressiv mövqeyini və regional sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirdiyini nümayiş etdirir.
İki dövlət sərhədində yaşanan gərginlik və Kəlbəcər rayonu istiqamətində törədilən qanlı cinayətin məsuliyyəti birbaşa Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərindədir.
Ermənistan XİN-in Azərbaycanı bu dövlətin suveren ərazilərini pozmaqda ittiham etməsi tamamilə əsassızdır. Məhz bu kimi saxta ittihamların qarşısını almaq üçün Azərbaycan iki dövlətin sərhədinin delimitasiyası üzrə danışıqlara ən qısa zamanda başlanılmasının tərəfdarıdır.
Əgər Ermənistan həqiqətən bölgədə sülh və sabitlik istəyirsə, o zaman münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində real addımlar atmalı və imitasiyalara son verməlidir.
Ermənistan tərəfini bölgədə məqsədli gərginlik yaradaraq sülh quruculuğuna əngəl törətmək cəhdlərindən əl çəkməyə və üzərinə götütdüyü öhdəliklərə uyğun olaraq, üçtərəfli bəyanatları tam icra etməyə çağırırıq.

No:507/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on provocations of the Armenian armed forces along the Azerbaijani-Armenian border
As reported by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, in recent days, the Armenian armed forces have continued provocations on the Azerbaijan-Armenia border in the direction of the Kalbajar region.
On December 8, 2021, Asif Adil oglu Aliyev, a serviceman of the Azerbaijani Army, was killed as a result of another provocation in the direction of the Kalbajar region of the state border.
On December 9-10, Armenian military units intensively fired on the positions of the Azerbaijani Army in Kalbajar region from the combat positions located in the direction of Basarkechar region. As a result of the retaliatory measures of the Azerbaijani Army, the provocations of the opposite side were prevented.
At a time when Azerbaijan is taking steps towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia in a post-conflict period, especially on the eve of the Moscow meeting of the «3 + 3» format consultation mechanism, Armenia's continued provocative activities demonstrate the country's aggressive stance and undermine regional peacebuilding efforts.
Responsibility for the tension on the border between the two countries and the bloody crime committed in the direction of the Kalbajar region lies directly with the military-political leadership of Armenia.
The accusation of Azerbaijan by the Armenian Foreign Ministry of violating the sovereign territories of this country is completely unfounded. In order to prevent such false accusations, Azerbaijan supports the start of negotiations on the delimitation of the border between the two countries as soon as possible.
If Armenia really wants peace and stability in the region, then it must take real steps to normalize relations and put an end to imitations.
We call on the Armenian side to refrain from attempts to obstruct the peacebuilding process, purposefully creating deliberate tensions in the region, and to fully implement the trilateral statements in accordance with the obligations assumed.