No:505/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Koreya Respublikasının səfiri Kim Tong Op ilə görüşünə dair məlumatı
10 dekabr 2021 18:06
10 dekabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Koreya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kim Tong Opu ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin bitməsi münasibətilə qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Koreya arasında münasibətlərin siyasi, iqtisadi, humanitar istiqamətlərdə inkişafından məmnunluqla bəhs edib və səfirin bu xüsusda səylərini yüksək qiymətləndirib. Pandemiyaya rəğmən son illərdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafının davam etdiyini, səfərlərin həyata keçirildiyini, o cümlədən Koreya Respublikasının Prezidenti yanında Şimali İqtisadi Əməkdaşlıq Komitəsinin sədrinin ölkəmizə səfərini vurğulayan nazir, əməkdaşlığın genişlənməsi üçün potensialın mövcud olduğunu qeyd edib.
Səfir Kim Tong Op Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətdə olduğu 3 il ərzində ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin məhsuldar şəkildə inkişaf etdiyini ifadə edib və bu müddətində ona göstərilən dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycana və bütün bölgəyə sülh, əmin-amanlıq və tərəqqi arzulayıb.
Gələn il Azərbaycan və Koreya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün qeyd ediləcəyinə istinad edən tərəflər, bununla əlaqədar müxtəlif tədbirlərin təşkilinin əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyindən əminlik ifadə ediblər.
Görüşdə tərəflər, həmçinin çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələləri müzakirə ediblər.

No:505/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Republic of Korea Kim Tong Op
10 December 2021 18:06
On December 10, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Korea to the Republic of Azerbaijan Kim Tong Op on the occasion of the completion of his diplomatic mission in Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov spoke with satisfaction about the development of relations between Azerbaijan and Korea in political, economic and humanitarian spheres, and praised the ambassador's efforts in this regard. Noting that despite the pandemic, bilateral relations have continued to develop in recent years, visits are being made, including the visit of the Chairman of the Presidential Committee on Northern Economic Cooperation of the Republic of Korea to Azerbaijan, the Minister noted the potential for expanding cooperation.
Ambassador Kim Tong Op expressed fruitful development of relations between the two countries during his three years of diplomatic activity in Azerbaijan and expressed gratitude for the support provided during this period. He wished Azerbaijan and the entire region peace, tranquility and prosperity.
Referring to the celebration of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Korea next year, the sides expressed confidence that the organization of various events in this regard will contribute to further strengthening ties.
At the meeting, the sides also discussed cooperation on multilateral platforms and other issues of mutual interest.