No:501/23, Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından eyni zamanda istifadə ilə bağlı mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin yerli medianın sualına cavabı
Sual: Yayılmış məlumata əsasən, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi (BQXK) vasitəsilə Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından paralel istifadə etməklə erməni sakinlərə yüklərin çatdırılmasına razılıq verilib. Bu xəbərə dair şərhiniz nədir?
Cavab: Azərbaycanla əlaqələndirilmiş şəkildə Laçın-Xankəndi və Ağdam-Xankəndi yollarından paralel istifadə edilməsi təklifi uzun müddətdir ki, Azərbaycan tərəfindən irəlilədilir və müxtəlif səviyyələrdə geniş müzakirə olunurdu. Təəssüf ki, əldə edilmiş razılıqlara və beynəlxalq tərəfdaşların çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistan və onun tərəfindən Qarabağ bölgəsində yaradılmış qondarma rejim belə keçidin təşkilinə mane olurdu.
Bu gün, BQXK Azərbaycan tərəfinə müraciət edərək qarşı tərəfin 18 sentyabr tarixində Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından paralel olaraq yüklərin qəbuluna razı olduğu barədə ilkin məlumat verib. Yaxın zamanlarda BQXQ tərəfindən Azərbaycan tərəfinə bu barədə rəsmi nota təqdim edilməsi gözlənilir. Əvvəllər də qeyd edildiyi kimi, Azərbaycan tərəfi ölkəmizin qanunvericiliyinin tələblərinə riayət olunmaqla, Ağdam-Xankəndi və Laçın-Xankəndi yollarından paralel istifadənin təşkilinə hazırdır.

No:501/23, Response by MFA Spokesperson Aykhan Hajizada to local media question regarding the simultaneous use of the Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads
17 September 2023 19:23
Question: According to the spreading information, parallel use of Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads for cargo delivery to the Armenian residents through the International Committee of the Red Cross (ICRC) is agreed. How would you comment these news?
Answer: Proposal for the parallel usage of the Lachin-Khankendi and Aghdam-Khankendi roads in coordination with Azerbaijan has been promoted by Azerbaijan for a long time and was widely discussed at various levels. Unfortunately, notwithstanding the reached agreements as well as the calls of international partners, Armenia and the puppet regime it created in the Garabagh region prevented implementation of such passage.
Today, ICRC appealed to Azerbaijan and provided preliminary information on the agreement of Armenian side on receiving cargo via Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads in parallel on September 18. Presenting of an official note verbale regarding this issue by ICRC to Azerbaijan is expected soon. As it was noted earlier, Azerbaijan is ready to ensure the parallel use of Aghdam-Khankendi and Lachin-Khankendi roads with due regard to the requirements of its legislation.