No:500/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikasının İslam Əməkdaşlığı Təşkilatına üzvlüyünün 30-cu ildönümü münasibətilə bəyanatı
08 dekabr 2021 09:00
8 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzvlüyünün 30 ili tamam olur.
İƏT ilə münasibətlərin inkişafı və təşkilat ilə dəyərli əməkdaşlığın genişləndirilməsi Azərbaycan Respublikasının xarici siyasət prioritetlərinə daxilidir və son 30 ildə bu istiqamətdə ölkəmiz tərəfindən davamlı addımlar atılıb.
1991-ci ilin dekabrın 8-də İslam Əməkdaşlıq Konfransının Zirvə görüşündə təşkilata tamhüquqlu üzv seçilən Azərbaycan, keçmiş sovet respublikaları arasında təşkilatın sıralarına qoşulan ilk ölkə olmuşdur. Bu illər ərzində Azərbaycan İƏT-in, habelə İslam ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (İSESCO) fəal üzvü olmaqla yanaşı, İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə xidmət edən yeni təşkilatların – İƏT Gənclər Forumu, Əmək Mərkəzi və Jurnalistlər Assosiasiyasının yaradılmasının təşəbbüskarı olub. 2006-cı ildə Azərbaycan İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 33-cü Konfransına, 2010-cu ildə isə İslam İnkişaf Bankının Müdirlər Şurasının 35-ci toplantısına ev sahibliyi edib. 2017-ci il Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən ölkədə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilib və həmin ildə Azərbaycanda IV İslam Həmrəyliyi Oyunları keçirilib.
Azərbaycan, İƏT tərəfindən keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyi yüksək dəyərləndirir. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalına son verməklə Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdi, həm BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin, həm də İƏT-in qəbul etdiyi çoxsaylı qətnamələrin tələblərini yerinə yetirdi.
İƏT 44 günlük müharibə zamanı verdiyi ictimai bəyanatları ilə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədi. Münaqişə sonrasında İƏT-in Kontakt Qrupunun Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə səfəri isə bölgədəki vəziyyətlə, bu ərazilərdə uzun illər ərzində Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə aparılmış qeyri-qanuni fəaliyyət ilə, xüsusilə də İslam irsinə qarşı törədilmiş vandalizm aktları ilə tanış olmaq baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etdi. İƏT-in beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında Azərbaycana verdiyi dəyərli dəstək bölgədə davamlı sülhün və əminamanlığın təmin olunmasına töhfədir.
Azərbaycan, milli maraqlarına əsaslanan xarici siyasət prioritetlərinə uyğun olaraq, bundan sonra da İƏT ilə yüksək səviyyəli və çoxşaxəli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcək və birgə fəaliyyət nəticəsində həm üzv ölkələr arasında həmrəyliyin möhkəmlənməsinə, həm də beynəlxalq sülhün təmin olunmasına töhfə verəcəkdir.

No:500/21, Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 30th anniversary of the membership of the Republic of Azerbaijan in the Organization of Islamic Cooperation
08 December 2021 09:00
December 8, 2021 marks the 30th anniversary of the membership of the Republic of Azerbaijan in the Organization of Islamic Cooperation (OIC).
The development of relations with the OIC and the expansion of valuable cooperation with the organization are among the foreign policy priorities of the Republic of Azerbaijan, and our country has taken continuous steps in this direction over the past 30 years.
On December 8, 1991 Azerbaijan was elected a full-fledged member of the Organization at the Summit of the Organization of the Islamic Conference, and became the first country among the former Soviet republics to join the Organization. Over the years, Azerbaijan has been an active member of the OIC, as well as of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO), and initiated the establishment of new organizations to strengthen Islamic solidarity - the Islamic Cooperation Youth Forum (ICYF), OIC Labor Center and Journalists Association of OIC Member States. In 2006, Azerbaijan hosted the 33rd Conference of the Council of Foreign Ministers of the OIC, and in 2010 the 35th meeting of the Board of Governors of the Islamic Development Bank. 2017 was declared the “Year of Islamic Solidarity” by the President of the Republic of Azerbaijan, and in the same year the 4th Islamic Solidarity Games were held in Azerbaijan.
Azerbaijan highly appreciates the support provided by the OIC to Azerbaijan's position based on international law in connection with the former Armenia-Azerbaijan conflict. As a result of the 44-day Patriotic War, which put an end to the nearly 30-year occupation by Armenia of a part of the internationally recognized territories of Azerbaijan, Azerbaijan restored its territorial integrity, fulfilled the requirements of both the relevant resolutions of the UN Security Council, as well as numerous resolutions adopted by the OIC.
The OIC supported Azerbaijan's just position with its public statements during the 44-day war. The visit of the Contact Group of the OIC to the liberated territories of Azerbaijan after the conflict was extremely important in terms of getting acquainted with the situation in the region, the illegal activities purposefully carried out by Armenia in these areas for many years, in particular with acts of vandalism committed against the Islamic heritage. The valuable support provided to Azerbaijan by the OIC on the basis of the principles of international law is a contribution to ensuring lasting peace and security in the region.
In line with its foreign policy priorities based on its national interests, Azerbaijan will spare no effort to develop high-level and multifaceted cooperation with the OIC and, as a result of joint activities, will contribute both to strengthening solidarity between member countries and ensuring international peace.