No:499/24, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Ceyhun Bayramovun AQEM Nazirlər Şurasının 7-ci görüşündə çıxışı
17 dekabr 2024-cü il
Sizi Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) Nazirlər Şurasının Azərbaycanın 2024-2026-cı illər üzrə Müşavirəyə sədrliyi təhvil alması ilə əlamətdar olan 7-ci görüşündə salamlamaqdan məmnunluq duyuram.
Biz bütün AQEM üzv dövlətlərinə Azərbaycana göstərdikləri etimad və inama görə təşəkkürümüzü bildiririk.
Azərbaycan AQEM Sədrliyini ölkəmizin qlobal diplomatiyada “körpü qurmaq” rolu təcrübəsi, çoxtərəfli platformalarda liderliyi, sülh, sabitlik və dayanıqlı inkişafa olan möhkəm sadiqliyinə əsaslanaraq quracaqdır.
Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyi təkcə Müşavirənin tarixi deyil, o cümlədən Asiyanın və bütün dünyanın dəyişən geosiyasi və iqtisadi mənzərəsi üçün çox vacib bir anda başlayır.
İndi Asiyanın qlobal inkişafda, texnoloji innovasiya və siyasi təsir etmədə aparıcı qüvvə kimi rolu həmişəkindən daha vacibdir. Dünyada çoxqütblülüyün vüsət aldığı və çoxtərəfliliyin yeni çağırışlarla üzləşdiyi bir zamanda Asiya bu çağırışlara birlik, əməkdaşlıq və ortaq məsuliyyətlə cavab verməlidir.
Regionun ən inklüziv dialoq platforması olmaqla, AQEM əməkdaşlığı təşviq etmək və qarşılaşdığımız çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün unikal mövqeyə malikdir.
Bizim Sədrliyimiz Daha güclü AQEM, Asiyada bağlantılar, rəqəmsallaşma və dayanıqlı inkişafmövzusuna əsaslanmaqla, 3 fundamental istiqaməti prioritetləşdirəcəkdir: 1) AQEM-in transformasiyası və institusional inkişafı, 2) etimad-quruculuğu tədbirlərinin icrası vasitəsilə sahəvi əməkdaşlıq, 3) AQEM ilə digər beynəlxalq və regional təşkilatlar arasında qarşılıqlı əlaqənin təşviqi.
Biz son 30 ildə əldə olunmuş uğurlar əsasında AQEM-in tam formalaşmış beynəlxalq təşkilata çevrilməsi ilə bağlı hazırkı keçid prosesini davam etdirəcəyik.
Qazaxıstan Sədrliyi dövründə başladılmış və 2022-ci ildə 6-cı AQEM Zirvə Toplantısı tərəfindən təsdiq olunmuş bu proses üzv dövlətlər tərəfindən idarə olunan və konsensus əsaslı qalmaqla, AQEM-i sürətlə dəyişən dünyanın tələblərinə cavab vermək üçün hazırlıqlı olmaq məqsədlərinə yönəldəcəkdir.
AQEM-in hüquqi qüvvəyə malik əsas sənədinin (Nizamnamə) işlənib-hazırlanması, habelə onun institusional potensialının və maliyyə müstəqilliyinin gücləndirilməsinə yönəlmiş səylər də Azərbaycan sədrliyinin vacib prioriteti kimi qalacaqdır.
Sədrliyimiz həmçinin, AQEM Katibliyinin funksional imkanlarının gücləndirilməsinə diqqət yetirəcəkdir. Bu məqsədlə Azərbaycan Katibliyə həm maliyyə töhfəsi, həm də işçi heyətinin təmin olunması vasitəsilə dəstək göstərəcəkdir. Biz bütün üzv dövlətləri həm maliyyə, həm də əyani yardımla Katibliyin işinə dəstək göstərməyə çağırırıq.
Həmçinin, biz Katibliyin Statutunun, habelə AQEM Katibliyinin, onun heyətinin və Müşavirə üzvlərinin nümayəndələrinin imtiyaz və immunitetləri haqqında Konvensiyanın ratifikasiyasını təşviq etməyə davam edəcəyik.
Azərbaycan, o cümlədən AQEM Maliyyə Zirvəsinin təsis olunmasını dəstəkləyir və bununla bağlı ekspertlər səviyyəsində aparılmış mühüm işlər əsasında konsensusun əldə olunması məqsədilə çalışacaqdır.
Etimad quruculuğu AQEM prosesinin əsasını təşkil edir.
Müsbət təcrübənin əsasında Azərbaycanın sədrliyi mövcud etimad quruculuğu tədbirlərinin səmərəliliyi və təsirinin genişləndirilməsini prioritetləşdirəcək, həmçinin əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi üçün yeni, innovativ həll yollarını nəzərdən keçirəcəkdir.
Bu xüsusda, biz mühüm mövzular kimi, bağlantılar, rəqəmsallaşma və dayanıqlılığa diqqət göstərəcəyik. 2025-ci ildə Müşavirənin 5 ölçüsü üzrə sədrliyin 20-dən çox tədbiri planlaşdırılır.
Sədrlik üzv dövlətlər, etimad quruculuğu üzrə əlaqələndiricilər və həm-əlaqələndiricilərlə Biznes və Gənclər üzrə Şuralar, Beyin Mərkəzləri Forumu və Aparıcı Universitetlərin Tərəfdaşlıq Səbəkəsi kimi müvafiq AQEM orqanları arasında qarşılıqlı əlaqənin inkişafı istiqamətində səy göstərəcəkdir. Bu yanaşma etimad quruculuğu tədbirlərinin səmərəliliyinin gücləndirilməsinə və AQEM-daxili birliyin təşviqinə yönəlmişdir.
Sədrlik iqtisadi ölçü üzrə nəqliyyat bağlantıları, kiçik və orta sahibkarlığın təşviqi, qadın sahibkarlarlığı və yaşıl iqtisadiyyat mövzularını prioritetləşdirəcəkdir.
Biz nəqliyyat dəhlizlərinin genişləndirilməsi və Asiyada daha təhlükəsiz, dayanıqlı və səmərəli infrastrukturun təşviqi üçün çalışacağıq. Kiçik və orta sahibkarların sərmayelərə, bazarlara çıxışı və onların elektron kommersiya kimi innovativ metodlarla beynəlxalq ticarətdə iştirakı, həmçinin kənd təsərrüfatında innovativ yanaşmalar da AQEM Biznes Şurasının vasitəsilə daxil olmaqla, Sədrliyin bu çərçivədə diqqət yetirəcəyi sahələr arasında olacaqdır.
Yeni çağırışlar və təhdidlər ölçüsü üzrə diqqət qabiliyyət-quruculuğunun təşviqi, eləcə də kiber-təhlükəsizlik və şəxsi məlumatların mühafizəsi üzrə uğurlu təcrübələrin mübadiləsinə yönələcəkdir. Biz AQEM məkanında məlumatların mühafizəsi üzrə hüquqi çərçivənin harmonizasiyası, habelə kiber-təhlükəsizlik və məlumatların məxfiliyi mədəniyyətinin təşviqi üçün çalışacağıq.
Ətraf mühit ölçüsünün mərkəzində müxtəlif sahələrdə konkret layihələr vasitəsilə yaşıl keçid və dayanıqlı inkişafın təşviqi duracaqdır. Bu xüsusda, müxtəlif prioritet sahələr arasında qarşılıqlı əlaqənin təşviqi üçün bir-birilə kəsişən mövzuları əhatə edən gündəlik irəlilədiləcəkdir.
İnsan ölçüsünün vacib elementi kimi insanlararası əlaqələrin və turizmin təşviqi də bizim Sədrliyimizin gündəliyində vacib yer tutacaqdır. Biz gənclərin AQEM Gənclər Şurası çərçivəsində Asiyada sülh, əməkdaşlıq və dayanıqlı inkişafa töhfə verə bilməsinin yolları ətrafında səmərəli müzakirəyə cəlb olunması istiqamətində fəaliyyət göstərməyə davam edəcəyik.
Biz, həmçinin, mədəni irsin qorunmasını prioritetləşdirəcəyik. Müxtəlifliyi və zəngin tarixi ilə seçilən regionumuzda, mədəni mübadilə və irsin qorunub saxlanılması qarşılıqlı anlaşma və hörmətin təşviqi üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Bir sıra AQEM üzv dövlətləri ərazilərinin, minlərlə mülki şəxsin həyatına son qoyan, iqtisadi məqsədlər üçün istifadə oluna biləcək ərazilərə əlçatanlığı məhdudlaşdıran, təbii resurslardan dayanıqlı istifadədən məhrum edən mina və partlayıcı sursatlarla çirklənməsi səbəbindən çox ciddi çətinliklərlə üzləşirlər. Bu səbəbdən, sədrlik AQEM çərçivəsində humanitar mina təmizləmə fəaliyyətinin qarşılıqlı fəaliyyət sahəsi kimi təşviqi imkanlarını nəzərdən keçirəcəkdir.
AQEM çərçivəsində təhsil və elm sahələrinin potensialı da az istifadə edilmiş olaraq qalır. Biz hazırkı Nazirlər Şurasında təsis olunmasının yekunlaşacağı gözlənilən “Aparıcı Universitetlərin Tərəfdaşlıq Şəbəkəsi” vasitəsilə bu sahədə əməkdaşlığımızın genişləndirilməsi üzərində işləyəcəyik. Şəbəkə tam işlək vəziyyətə gətirildikdə, Sədrlik yüksək potensial və imkanların müşahidə olunduğu bu sektorlar üzrə əməkdaşlığın canlandırılması üçün bu platformanın fəaliyyətə başladılması məqsədilə fəaliyyət göstərəcək.
Sadalanan birbaşa prioritetlərdən başqa, Sədrlik regionumuzun dəyişən ehtiyaclarının təmin olunması naminə qarşılıqlı əlaqə və etimad quruculuğu tədbirləri üzrə yeni istiqamətlərin araşdırılmasına açıqdır.
Bu məqsədlə Sədrlik əlaqələndiricilər və həm-əlaqələndiricilərlə yaxından işləyəcəkdir.
AQEM özünün inklüzivliyi, regional təhlükəsizliyə, inkişafa və əməkdaşlığa vahid yanaşması ilə nisbi üstünlüyə malikdir. Lakin, hazırkı qarşılıqlı asılı dünyada heç bir təşkilat təcrid olunmuş şəkildə inkişaf edə bilməz.
Azərbaycanın sədrliyi AQEM-in beynəlxalq aktivliyinin artırılmasına və onun digər beynəlxalq və regional təşkilatlarla tərəfdaşlıq şəbəkəsinin genişləndirilməsinə diqqət yetirəcək.
Biz birgə çağırışları daha effektiv həll etmək üçün Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı (ŞƏT) və Asiya-Sakit Okean İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (APEC) kimi qurumlarla, eləcə də digər regional platformalarla qarşılıqlı sinerji yaratmağa çalışacağıq.
Bizim beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrimiz AQEM-in aktivliyini yüksəltməklə yanaşı, həmçinin onun Asiyada müsbət dəyişikliklər üçün hərəkətverici qüvvə kimi çıxış etmək qabiliyyətini artıracaq, habelə daha təhlükəsiz və çiçəklənən Asiya naminə inklüziv regional platforma kimi Təşkilatın beynəlxalq mövqeyini gücləndirəcək.
Azərbaycanın sədrliyi fürsət və məsuliyyət anıdır. Azərbaycanın sədrliyi daha güclü AQEM vasitəsilə dövlətlərimizin və onların əhalisinin təhlükəsizliyinə, inkişafına və rifahına müsbət təsir göstərməyə yönəlib.
Birgə işləmək, innovasiyaları mənimsəmək və davamlı inkişafa kollektiv öhdəliyimizi gücləndirməklə, biz regionumuz və dünya üçün daha parlaq gələcək formalaşdıra bilərik.
Azərbaycan AQEM-in bu transformativ prosesinə rəhbərlik etməyə hazırdır və biz sülhsevər, firavan və bir-biri ilə sıx əlaqəli Asiya haqqında ümumi baxışımıza nail olmaq üçün bütün üzv dövlətlərlə davamlı əməkdaşlığımıza inanırıq.
Mən bir daha bütün üzv dövlətlərə etimada görə təşəkkür edirəm və sədrliyimiz boyu səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətə ümid edirəm.

No:499/24, Statement by Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 7th Meeting of CICA Ministerial Council
17 December 2024 16:32
17 December 2024
It is a great honor to welcome you all at the seventh CICA Ministerial Council, which feature the assumption by Azerbaijan the Chairmanship of the Conference for the 2024-2026 period.
We thank all CICA Member States for the confidence and trust placed on Azerbaijan.
Azerbaijan will build its CICA Chairmanship on its experience as a bridge-builder in global diplomacy, our leadership in multilateral platforms, and our firm commitment to peace, stability, and sustainable development.
Azerbaijan’s CICA Chairmanship comes at a pivotal moment not only in CICA’s history but also in the evolving geopolitical and economic landscape of Asia and the world.
Asia’s role as a driving force of global growth, technological innovation, and political influence is more significant than ever. As multi-polarity rises and multilateralism faces new challenges, Asia must respond with unity, cooperation,
and shared responsibility.
CICA, as the region's most inclusive platform for dialogue, is uniquely positioned to foster this cooperation and address the challenges we face.
Our Chairmanship is grounded in the theme of “Stronger CICA, Connectivity, Digitalization, and Sustainable Growth in Asia” and will prioritize three overarching issues, namely 1)CICA’s transformation and institutional development, 2) sectoral cooperation through implementation of confidence-building measures, and 3) promoting synergy between CICA and other international and regional organizations.
We will continue the ongoing transformation of CICA into a full-fledged international organization on the basis of the achievements over the past 30 years.
This process, initiated under Kazakhstan’s Chairmanship and reaffirmed by the Sixth CICA Summit in 2022, will continue to be a member-driven, consensus-based, and aim to equip CICA to respond to the demands of a rapidly changing world.
The elaboration of a legally binding document of CICA (Charter), along with efforts to strengthen its institutional capacity and financial autonomy, will remain key priorities under the Azerbaijani Chairmanship.
Our Chairmanship will also focus on strengthening CICA’s Secretariat’s operational capacities. To this end, Azerbaijan will support Secretariat, both through financial contribution and seconding professional staff. We encourage all Member States to actively contribute to the Secretariat’s work, through both financial and in-kind support.
Additionally, we will continue to promote the ratification of the Statute of the Secretariat and the Convention on Privileges and Immunities for CICA’s personnel and Member States’ representatives. Azerbaijan also supports the establishment of CICA Finance Summit, and will work towards achieving consensus in this respect on the basis of significant work that has already been done at the experts’ level.
Confidence-building lies at the heart of CICA process.
Building on the positive legacy, Azerbaijan’s Chairmanship will prioritize the enhancement of the effectiveness and impact of existing confidence-building measures (CBMs), while also exploring new, innovative ways to deepen cooperation.
We will focus on the following overarching themes: connectivity, digitalization, and sustainability. Over 20 Chairmanship events are planned for 2025 across all five dimensions.
The Chairmanship will seek to improve synergy between efforts of the Member States, coordinators and co-coordinators of CBMs, and relevant CICA bodies, such as the Business and Youth Councils, the Think Tank Forum and the Partnership Network of Leading Universities. This approach aims to amplify the effectiveness of CBMs and promote greater intra-CICA coherence.
In the economic dimension, the Chairmanship will prioritize transport connectivity, the promotion of SMEs, women entrepreneurship and green economy.
We will work to enhance transport corridors and promote more secure, sustainable, and efficient infrastructure across Asia. SME’s access to investments and markets and their participation in international trade through innovative methods like E-Commerce, as well as innovative approaches in agriculture will be among areas of the Chairmanship’s focus, including through CICA Business Council.
In the dimension of new challenges and threats, the focus will be on promoting capacity building and the exchange of best practices in cyber-security and personal data protection. We will work to harmonize data protection laws and promote culture of cybersecurity and data privacy.
The environmental dimension will be centered around promoting green transition and sustainable development through concrete projects in various areas, a cross-cutting agenda that will be explored to foster synergy between different
priority areas.
The promotion of people-to-people contacts and tourism, as an essential element of human dimension will also be central to our Chairmanship’s agenda.
We will continue to work with the CICA Youth Council to engage the youth in meaningful discussions on how they can contribute to peace, cooperation, and sustainable development in Asia.
We will also prioritize the protection of cultural heritage. In a region as diverse and rich in history as ours, cultural exchange and the preservation of heritage are vital for fostering mutual understanding and respect.
Several CICA Member States face immense challenges due to contamination with land-mines and explosive remnants of war, claiming the lives of thousands of civilians, limiting access to sites that can be utilized for economic purposes, depriving the sustainable exploitation of environmental riches of those areas.
Given this, the Chairmanship will explore the promotion of humanitarian de-mining as an area of interaction within CICA.
The fields of education and science also remain underexploited, and we will work to enhance collaboration through the Partnership Network of Leading Universities, the establishment of which is expected to be finalized at this Ministerial Council. Once the Network is fully operational, the Chairmanship will work to instrumentalize this platform to galvanize collaboration in these highly demanding and promising sectors.
Beyond these immediate priorities, we remain open to exploring new areas of interaction and confidence-building to address the evolving needs of our region. The Chairmanship will closely work with coordinators and co-coordinators to this end.
CICA holds significant comparative advantage due to inclusiveness, holistic approach to regional security, development, and cooperation. However, in today’s interdependent world, no organization can thrive in isolation.
Azerbaijan’s Chairmanship will focus on increasing CICA’s international visibility and expanding its network of partnerships with other international and regional organizations.
We will work to create synergies with bodies such as the United Nations, the Shanghai Cooperation Organization (SCO), and the Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC), as well as other regional platforms, to address shared challenges more effectively.
Our engagement with international organizations will not only enhance CICA’s visibility but also increase its ability to act as a driving force for positive change across Asia, as well as enhance its international standing as an inclusive regional platform determined for more secure and prosperous Asia.
Azerbaijan's Chairmanship marks a moment of opportunity and responsibility. Azerbaijani Chairmanship is oriented to making impact on security, development and well-being of our states and population through stronger CICA.
By working together, embracing innovation, and strengthening our collective commitment to sustainable development, we can shape a brighter future for our region and the world.
Azerbaijan is ready to lead this transformative journey, and we look forward to our continued collaboration with all Member States to achieve our shared vision of a peaceful, prosperous, and interconnected Asia.
I once again thank all Member States for their confidence, and look forward to fruitful interaction throughout our Chairmanship.