No:498/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Müqəddəs Taxt-Tacın xarici işlər üzrə dövlət katibi arxiyepiskop Pol Riçard Qallager ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
16 dekabr 2024 16:00
16 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizə səfəri çərçivəsində Müqəddəs Taxt-Tacın xarici işlər üzrə dövlət katibi arxiyepiskop Pol Riçard Qallager ilə görüşüb.
Tərəflər arasında baş tutan təkbətək görüş daha sonra nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirilib.
Geniştərkibli görüşdə Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında mövcud ikitərəfli, habelə çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
İki ölkə arasında qarşılıqlı səfər və təmasların dinamikasında müşahidə olunan artıımın məmnunluq doğurduğu, Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında siyasi, mədəni, humanitar sahələrdə mövcud əməkdaşlığa ciddi töhfə verdiyi qeyd olunub. Azərbaycanın Vatikanda səfirliyinin fəaliyyətə başlamasının ikitərəfli münasibətlər üçün əhəmiyyəti məmnunluqla qeyd edilib. Roma Papası II İohan Pavelin 2002-ci ildə, Papa Fransisin 2016-cı ildə ölkəmizə səfəri xatırlanıb, qarşılıqlı səfərlərin davamlı olacağına inam ifadə olunub.
Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi altında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Fondunun dünyanın bir çox bölgələrində, o cümlədən Müqəddəs Taxt-Tac ərazisində yerləşən beynəlxalq əhəmiyyətli mədəni abidələrin restavrasiyasında fəal iştirakının təqdirəlayiq olduğu diqqətə çatdırılıb. Görülən tədbirlərin ölkəmizin multikulturalizmin təşviqi sahəsində mövcud təcrübə və fəaliyyətinin davamı olduğu bildirilib, bu istiqamətdə, həmçinin Müqəddəs Taxt-Tacla əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğumuz qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi cari ildə ölkəmizdə keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) nəticələri barədə ətraflı məlumatlandıraraq, Azərbaycanın sədrliyi ilə uğurla həyata keçirilən COP29 çərçivəsində bir sıra vacib tədbir və təşəbbüslər ilə yanaşı, Dünya Dini Liderlərinin Qlobal Bakı Sammitinin təşkil edildiyini diqqətə çatdırıb.
Postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesinin hazırkı vəziyyətindən, delimitasiya komissiyaları tərəfindən aparılan iş barədə ətraflı bəhs edilib. Ölkəmizin təşəbbüsü ilə başladılan sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində vacib irəliləyişlərin əldə olunmasına baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında ölkəmiz əleyhinə ərazi iddialarının davam etdirilməsinin, habelə bu ölkənin sürətli silahlandırılmasının regional sülh və təhlükəsizliyə təhdid törətdiyi qeyd olunub.
Arxiyepiskop Pol Riçard Qallager II İoann Pavelin şərəfinə tikiləcək katolik kilsəsinin təqdis edilməsinə görə böyük məmnunluq duyduğunu diqqətə çatdıraraq, kilsənin tikintisində yaradılan şəraitə görə minnətdarlığını bildirib.

No:498/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary for Relations with States of the Holy See
16 December 2024 16:00
On 16 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary for Relations with States of the Holy See, within the framework of his visit to our country.
The tête-à-tête meeting between the sides then continued in an expanded format with the participation of delegations.
At the expanded meeting, prospects for the development of existing bilateral, as well as multilateral cooperation between Azerbaijan and the Holy See, as well as regional and international security issues were discussed.
It was noted with satisfaction that the increase observed in the dynamics of mutual visits and contacts between the two countries makes a serious contribution to the existing cooperation between Azerbaijan and the Holy See in the political, cultural and humanitarian fields. The commencement of the activities of Azerbaijan’s Embassy in the Vatican was noted with satisfaction as important for bilateral relations. The visits of Pope John Paul II to our country in 2002 and Pope Francis in 2016 were recalled, and confidence was expressed that mutual visits will be continued.
It was stressed that the active participation of the Heydar Aliyev Foundation, operating under the leadership of First Vice-President of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva, in the restoration of cultural monuments of international importance located in many regions of the world, including in the territory of the Holy See, is commendable. It was stated that the measures taken are a continuation of our country’s existing experience and activities in the field of promoting multiculturalism, and in this direction, it was also noted that we are interested in developing cooperation with the Holy See.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side in detail about the results of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), held in our country this year, and highlighted that, along with a number of important events and initiatives within the framework of COP29 successfully held under the Presidency of Azerbaijan, the Global Baku Summit of World Religious Leaders was organized.
The current situation and realities in the region in the post-conflict period, as well as the current state of the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia, and the work conducted by the delimitation commissions were discussed in detail. It was noted that despite the important progress achieved in the direction of advancing the peace agenda initiated by our country, the continuation of territorial claims against our country in the Constitution of Armenia and other legislative acts, as well as the rapid armament of this country, pose a threat to regional peace and security.
Archbishop Paul Richard Gallagher underlined that he feels great satisfaction with the consecration of the Catholic Church to be built in honor of John Paul II, and expressed gratitude for the conditions created for the construction of the church.