No:498/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Yunanıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Nikolaos Piperiqkos ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 oktyabr tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Yunanıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nikolaos Piperiqkosu ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla Yunanıstan arasında münasibətlərin inkişafı naminə fəaliyyətinə görə səfirə təşəkkür edib və gələcək işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıb. Azərbaycanla Yunanıstan arasında son dövrlərdə artan təmasların, xüsusilə də cari ilin 1 oktyabr tarixində Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun açılış mərasimi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Yunanıstan Respublikasının Baş naziri Kiriakos Mitsotakis ilə görüşün əhəmiyyəti vurğulanıb. Siyasi səviyyədə dialoqun davam etməsinin vacib olduğu bildirilib.
Səfir Nikolaos Piperiqkos enerji və tranzit sahəsində əməkdaşlığın ölkələrimiz arasında münasibətlərin təməlində dayandığını qeyd edib. Səfir siyasi, iqtisadi, ticarət, nəqliyyat və tranzit kimi istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da inkişafı üçün potensialın mövcud olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ikitərəfli gündəlikdə duran bir sıra istiqamətlər, həmçinin regional sülh quruculuğu səyləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə olunub.

No:498/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the Ambassador of the Hellenic Republic to our country Nikolaos Piperigos
On October 27, 2022, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Hellenic Republic to the Republic of Azerbaijan Nikolaos Piperigos in connection with the completion of his diplomatic mission in the country.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the ambassador for his activities to develop relations between Azerbaijan and Greece and wished him every success in his future endeavours.
The importance of the recent growing contacts between Azerbaijan and Greece, particularly the meeting between the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the Prime Minister of the Hellenic Republic Kyriakos Mitsotakis within the framework of the opening ceremony of the Gas Interconnector Greece–Bulgaria on October 1, 2022, was emphasized. Besides, the importance of continuation of political dialogue was stated.
Ambassador Nikolaos Piperigos noted that cooperation in the field of energy and transit is the foundation of relations between our countries. The ambassador pointed out that there is a potential for further development of cooperation in political, economic, trade, transport and transit areas.
A number of areas on the bilateral agenda, as well as regional peace-building efforts and other issues of mutual interest were also among the issues discussed at the meeting.