No:493/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
11 dekabr 2024 15:59
11 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyindən irəli gələn məsələlər, postmünaqişə dövründə bölgədə vəziyyət, Yaxın Şərqdə, xüsusilə Suriyada mövcud vəziyyət, habelə digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Tərəflər ATƏT-in Nazirlər Şurasının Maltada keçirilən 31-ci iclası çərçivəsində aparılan danışıqlar və müzakirələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov təcrübəli türk diplomatı olan Feridun Sinirlioğlunun ATƏT Nazirlər Şurasının 31-ci iclası çərçivəsində Təşkilatın baş katibi kimi yüksək vəzifəyə təyinatı münasibətilə Türkiyə tərəfini təbrik edib, bu böyük nailiyyətin tərəfimizdən böyük sevinclə qarşılandığını diqqətə çatdırıb. ATƏT-in baş katibi F. Sinirlioğluna məsuliyyətli fəaliyyətində uğurlar arzulanıb.
Telefon danışığı çərçivəsində tərəflər, həmçinin regional məsələlər, Suriyada son vəziyyəti ətraflı müzakirə ediblər.
Azərbaycanın Suriyanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyi, habelə yaranmış böhranlı vəziyyətin tezliklə Suriya xalqının maraq və iradəsinə əsaslanan həllini tapmasına dair ümidvarlıq ifadə olunub.
Telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və çoxtərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:493/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye
11 December 2024 15:59
On 11 December 2024, a telephone conversation was held between Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and Hakan Fidan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye.
During the phone call, issues arising from the Azerbaijan–Türkiye alliance, the situation in the region in the post-conflict period, the current situation in the Middle East, especially in Syria, as well as other regional and international security issues were discussed.
The sides exchanged views on the negotiations and discussions conducted within the framework of the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council held in Malta.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Turkish side on the appointment of Feridun Sinirlioğlu, an experienced Turkish diplomat, to the high position of Secretary General of the Organization within the framework of the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council, and stressed that this great achievement was welcomed by our side with great joy.
Success was wished to OSCE Secretary General F. Sinirlioğlu in his responsible activity.
Within the framework of the telephone conversation, the sides also discussed regional issues and the latest situation in Syria in detail.
Azerbaijan’s support for the territorial integrity and sovereignty of Syria, as well as hope that the crisis situation that has emerged will soon find its solution based on the interests and will of the Syrian people, was expressed.
During the phone call, an exchange of views was also conducted on other bilateral and multilateral issues of mutual interest.