No:489/25, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili arasında telefon danışığı barədə mətbuat məlumatı
29 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki ölkə arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyətini və perspektivlərini müzakirə ediblər. Ölkələrimiz arasında ali və yüksək səviyyədə mövcud siyasi dialoqun, baş tutan intensiv səfərlərin münasibətlərimizin daha da gücləndirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb. Növbəti ildə də yüksək səviyyəli siyasi təmasların daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tərəflər bölgədə ticarət və kommunikasiya məsələləri barədə müzakirə apararaq, bölgədə bu istiqamətdə səyləri alqışlayıblar. Azərbaycan neft məhsullarının Gürcüstan üzərindən Ermənistana ixracı ilə bağlı tarif məsələsində əldə olunmuş razılığı məmnuniyyətlə qeyd edən nazirlər, bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Nazir Ceyhun Bayramov Gürcüstan rəhbərliyinin operativ qaydada məsələni həll etdiyinə görə qarşı tərəfə təşəkkürünü bildirib.
Bununla yanaşı, digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Nazirlər qarşıdan gələn Yeni il bayramı münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb, iki ölkə arasında münasibətlərin yeni ildə daha da möhkəmlənəcəyinə əmin olduqlarını bildiriblər.

No:489/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili
29 December 2025 14:40
On 29 December 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili.
The ministers discussed the current state and prospects of the friendship and strategic partnership relations between the two countries. It was emphasized that the existing political dialogue at the highest and high levels, as well as intensive visits, contribute to further strengthening relations. The importance of further expanding high-level political contacts in the coming year was underlined.
The sides discussed trade and communication issues in the region and welcomed efforts in this direction. The ministers expressed satisfaction with the agreement reached on tariff issues related to the export of Azerbaijani petroleum products to Armenia via Georgia and emphasized the importance of continuing work in this area. Minister Jeyhun Bayramov expressed his gratitude to the Georgian leadership for promptly resolving the issue.
The sides also exchanged views on other bilateral and regional issues of mutual interest. The ministers conveyed their sincere congratulations on the occasion of the upcoming New Year and expressed confidence that relations between the two countries would further strengthen in the new year.