No:488/25, Xarici İşlər Nazirliyinin Somalidəki son hadisələrlə bağlı bəyanatı
Azərbaycan Respublikası Somali Federativ Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyinə, birliyinə və ərazi bütövlüyünə tam dəstəyini bir daha bəyan edir.
Somali Federativ Respublikasının “Somalilənd” regionunun tanınması beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Nizamnaməsinə ziddir.
Azərbaycan öz ərazisində, beynəlxalq hüquqa zidd olaraq, xarici hərbi işğal və separatizmlə bağlı ağrılı təcrübə yaşayıb.
Azərbaycan Respublikası bu prinsipləri və öz təcrübəsini rəhbər tutaraq, bütün dövlətlərin suverenliyinin, ərazi bütövlüyünün və siyasi müstəqilliyinin qorunub saxlanmasına qəti şəkildə sadiq qalır və beynəlxalq ictimaiyyəti məsuliyyətlə və beynəlxalq hüquq normalarına tam uyğun hərəkət etməyə çağırır.

No:488/25, Statement by the Ministry of Foreign Affairs on recent developments in Somalia
The Republic of Azerbaijan reiterates its full support for the sovereignty, unity, and territorial integrity of the Federal Republic of Somalia within its internationally recognized borders.
Recognition of the “Somaliland” region of the Federal Republic of Somalia contradicts norms and principles of international law and the UN Charter.
Azerbaijan has gone through its own painful experience with foreign military occupation and separatism in its territories, in violation of international law.
Guided by these principles and its own experience, the Republic of Azerbaijan remains firmly committed to the preservation of sovereignty, territorial integrity, and political independence of all states, and calls on the international community to act responsibly and in full compliance with international law.