No:487/25, Xarici İşlər Nazirliyində 2025-ci ilin yekunlarına dair mətbuat konfransı barədə mətbuat məlumatı
26 dekabr 2025 19:33
26 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində 2025-ci ilin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib. Mətbuat konfransında yerli və xarici media nümayəndələri, habelə Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyəti struktur bölmələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
Mətbuat konfransında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 2025-ci il üzrə xarici siyasətinin əsas istiqamətləri, milli maraqların təmin olunması məqsədilə həyata keçirilmiş diplomatik fəaliyyət və əldə olunmuş nəticələr barədə ətraflı məlumat verib.
Nazir bildirib ki, 2025-ci ildə beynəlxalq münasibətlər sistemində baş verən mürəkkəb geosiyasi proseslər fonunda Azərbaycan Respublikası müstəqil, balanslaşdırılmış və praqmatik xarici siyasət kursunu uğurlu şəkildə davam etdirib, çevik, məsuliyyətli və konstruktiv diplomatiya həyata keçirərək ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq mexanizmlərini gücləndirib, beynəlxalq nüfuzunu və təsir imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.
Ceyhun Bayramov qeyd edib ki, əvvəlki illərdə olduğu kimi şanlı zəfərin 5 illiyinin qeyd olunduğu 2025-ci ildə də regionda dayanıqlı və qalıcı sülhün təmin edilməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biri olub. Bu çərçivədə, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsipləri əsasında normallaşdırılması, 8 avqust 2025-ci il tarixində Vaşinqtonda keçirilmiş Zirvə görüşünün nəticələri, sülh sazişi layihəsinin paraflanması, eləcə də ATƏT-in Minsk Prosesinin və əlaqədar strukturların bağlanması istiqamətində görülən işlər diqqətə çatdırılıb.
Məruzə çərçivəsində qonşu dövlətlər, Mərkəzi Asiya, Avropa, Asiya-Sakit okean, Yaxın Şərq, Afrika və Amerika regionu ölkələri ilə aparılan iş barədə məlumat verilib. İntensivləşən təmaslar istiqamətində 41 ölkə ilə müxtəlif sahələr üzrə 191 sənədin imzalandığı, 52 dövlət ilə siyasi məsləhətləşmələrin keçirildiyi diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Şurasına tamhüquqlu üzv kimi qəbul olunmasının, habelə bir sıra ölkələrlə ikitərəfli münasibətlərin Strateji Tərəfdaşlığa yüksəldilməsinin ölkəmizin nüfuzunun və qarşılıqlı etimadın göstəricisi olduğu bildirilib.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın 2025-ci il üzrə çoxtərəfli diplomatiya çərçivəsində fəaliyyəti barədə məlumat verən nazir, Türk Dövlətləri Təşkilatında sədrliyin Azərbaycana keçməsi, Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirədə sədrliyimizin davam etdirilməsi, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatında (QDİƏT) sədrliyimiz, Qoşulmama Hərəkatı Troykası çərçivəsində iştirak, COP29-a sədrliyimiz, eləcə də İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı və D-8 İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı platformaları üzrə irəli sürülmüş təşəbbüsləri xüsusi qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdə diplomatik təmsilçiliyinin genişləndirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər barədə danışan nazir bu çərçivədə, 2025-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Tailand Krallığında və Oman Sultanlığındakı səfirliklərinin rəsmi açılışını, 13 illik fasilədən sonra cari ilin fevral ayında Azərbaycan Respublikası Suriyadakı Səfirliyinin fəaliyyətini bərpa edilməsini diqqətə çatdırıb.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov bildirib ki, 2025-ci ildə həyata keçirilən kompleks iqtisadi diplomatiya fəaliyyəti Azərbaycanın mühüm nəqliyyat, enerji, rəqəmsal və ticarət qovşağı kimi mövqeyinin daha da möhkəmləndirilməsinə, tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsinə, eləcə də ölkəmizin regional və qlobal iqtisadi platformalarda təsir imkanlarının artırılmasına yönəlib.
Humanitar diplomatiya istiqaməti üzrə digər məsələlərlə yanaşı, mina təhdidi ilə mübarizə və itkin düşmüş şəxslərin taleyinin aydınlaşdırılması məqsədilə aparılan işlər diqqətə çatdırılıb.
İl ərzində ölkəmiz tərəfindən Ukrayna və Suriyaya göstərilən humanitar yardım və ölkəmizin beynəlxalq yardım proqramları barədə iştirakçılar məlumatlandırılıb.
Azərbaycan vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində 2025-ci il daxil olmaqla son illər ərzində İraq və Suriyadan 473-ü uşaq və 64-ü qadın olmaqla, ümumilikdə 537 vətəndaşımızın repatriasiyasının, cari ildə İsrail və İran arasında baş vermiş hərbi münaqişənin nəticəsi olaraq 9 minə yaxın Azərbaycan Respublikası vətəndaşının və 82 xarici ölkə vətəndaşının ölkəmizə təxliyəsinin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Xarici siyasətin informasiya təminatı sahəsində yerli və xarici media ilə əməkdaşlığın gücləndirildiyi, mətbuat konfransları, rəsmi açıqlamalar, sosial media fəaliyyəti, habelə analitik iş istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər və Xarici İşlər Nazirliyinin kadr təminatı prosesinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə görülən işlər vurğulanıb.

No:487/25, Press release on the press conference on the results of 2025 held at the Ministry of Foreign Affairs
26 December 2025 19:33
On 26 December 2025, a press conference on the results of 2025 was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan. The press conference was attended by representatives of local and foreign media, as well as the leadership of the Ministry of Foreign Affairs and heads of structural divisions.
In his remarks, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov provided detailed information on the main directions of foreign policy in 2025, diplomatic activities carried out to ensure national interests, and the results achieved.
The Minister noted that against the backdrop of complex geopolitical processes in the international system in 2025, Azerbaijan successfully continued its independent, balanced, and pragmatic foreign policy course, strengthened bilateral and multilateral cooperation mechanisms, and significantly increased its international standing and influence through flexible, responsible, and constructive diplomacy.
He emphasized that, as in previous years, ensuring sustainable and lasting peace in the region remained one of the main priorities of Azerbaijan’s foreign policy in 2025, marking the 5th anniversary of the glorious Victory. In this context, attention was drawn to the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia based on the principles of sovereignty and territorial integrity, the outcomes of the Washington Summit held on 8 August 2025, the initialing of the peace agreement, and efforts to terminate the OSCE Minsk Process and related structures.
Information was also provided on cooperation with neighboring states and countries in Central Asia, Europe, Asia-Pacific, the Middle East, Africa, and the Americas. It was noted that 191 documents were signed with 41 countries and political consultations were held with 52 states. Azerbaijan’s admission as a full member to the Consultative Council of Central Asian Heads of State and the elevation of relations with several countries to the level of Strategic Partnership were highlighted as indicators of growing trust and international prestige.
Speaking on multilateral diplomacy, the Minister highlighted Azerbaijan’s chairmanship in the Organization of Turkic States, continued chairmanship in the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), chairmanship in the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC), participation in the Non-Aligned Movement Troika, as well as initiatives within COP29, the Economic Cooperation Organization, and the D-8 Organization for Economic Cooperation.
The Minister also noted efforts to expand Azerbaijan’s diplomatic representation abroad, including the opening of embassies in Thailand and Oman in 2025, as well as the resumption of operations of Azerbaijan’s Embassy in Syria after a 13-year pause.
It was emphasized that comprehensive economic diplomacy in 2025 aimed to strengthen Azerbaijan’s position as a key transport, energy, digital, and trade hub, expand partnerships, and enhance influence in regional and global economic platforms.
Within humanitarian diplomacy, attention was drawn to efforts to combat the mine threat and clarify the fate of missing persons. Participants were also informed about humanitarian assistance provided by Azerbaijan to Ukraine and Syria and the country’s international aid programs.
It was noted that in recent years, including 2025, Azerbaijan repatriated 537 citizens (including 473 children and 64 women) from Iraq and Syria, and evacuated nearly 9,000 Azerbaijani citizens and 82 foreign nationals due to the military conflict between Israel and Iran.
The strengthening of cooperation with local and international media, press conferences, official statements, social media activities, analytical work, and efforts to improve the staffing process of the Ministry were also highlighted.
The press conference concluded with Minister Jeyhun Bayramov answering numerous questions from media representatives.