No:484/20, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri c-b Ceyhun Bayramovun GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri c-b Ceyhun Bayramovun
Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat – GUAM
Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı
28 dekabr 2020-ci il, Videokonfrans
GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının iclasında iştirak dəvətimizi qəbul etdiyiniz üçün hamınıza minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycanın GUAM-da sədrliyi başa çatır. Ötən il bir çox mənada çətin il olmuşdur. İndi isə əməkdaşlığımızı qiymətləndirmək və gələcəyə baxmaq vaxtıdır.
GUAM demokratiyanın təşviqi, regional təhlükəsizliyin gücləndirilməsi və davamlı inkişafın genişləndirilməsi üçün vacib regional platformadır. Bizim təşkilatımızın beynəlxalq əlaqələr sistemində rolu əhəmiyyətli dərəcədə artmaqda davam edir. Biz inanırıq ki, daha çox effektivlik və sinerji imkanları üçün potensial mövcuddur.
Müsbət inkişaf təşkilatlararası əməkdaşlıq sahəsində də müşahidə edilmişdir. GUAM və Dəmir Yolları Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında anlaşma memorandumu imzalanmışdır. Birləşmiş Millətlərin Narkotiklərə qarşı mübarizə idarəsi ilə anlaşma memorandumu layihəsi demək olar ki, tamamlanmış və yaxın zamanlarda imzalanacağı gözlənilir.
Görüşümüz 2020-ci il ərzində müxtəlif sahələrdə qarşılıqlı əlaqələrimizin dinamikasını dəyişən COVİD-19 pandemiyasının yayılmağa davam etdiyi dövrdə baş tutur. Milli səviyyədə COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizədə bizim səylərimiz əsasən pandemiyanın iqtisadi və sosial sahələrə təsirlərini nəzərə almaqla, əhaliyə qarşı mənfi təsirlərin aradan qaldırılmasına yönəlmişdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın sədrlik etdiyi təşkilatların sammit görüşləri may ayında və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının COVİD-19 pandemiyasına qarşı mübarizəyə həsr olunmuş xüsusi sessiyası 3-4 dekabr 2020-ci il tarixlərində keçirilmişdir. Azərbaycan indiyə kimi Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının COVİD-19 Mübarizə Fonduna könüllü maliyyə yardımını (cəmi 10 milyon ABŞ dolları) təmin etmək məqsədilə 2 donor razılaşması imzalamışdır. Bu yaxınlarda biz 21 milyon ABŞ dolları məbləğində töhfə ilə COVAX-a (Vaccines Global Access Facility) qoşulmuşuq. Ümid edirik ki, tezliklə təhlükəsiz və effektiv vaksinlər əldə ediləcək və qlobal səviyyədə əlçatan qiymətlərlə paylaşılması üçün ictimai məhsullar kimi nəzərdən keçiriləcəkdir.
Pandemiya, həmçinin GUAM daxilində əməkdaşlığa da mənfi təsir göstərmişdir. Azərbaycanın sədrlik proqramı tam olaraq planlaşdırıldığı şəkildə həyata keçirilə bilməmişdir. Buna baxmayaraq, il ərzində 30-dan çox tədbir baş tutmuşdur. GUAM-ın işçi qrupları və mütəxəssisləri ümumi maraq kəsb edən sahələrdə əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün onlayn görüşlər keçirməyə davam etmişlər.
Azərbaycan regional əməkdaşlığın tərəddüdsüz dəstəkçisidir və bölgədə mehriban qonşuluq münasibətlərinin və sabitliyin möhkəmləndirilməsində, iqtisadi və ticarət əlaqələrinin gücləndirilməsi üçün əlverişli şəraitin yaradılmasında çox maraqlıdır. Bunlar bizim işimiz üçün ümumi bir çərçivəni təşkil edir və Azərbaycan öz sədrliyində bu yanaşmaya əsaslanmışdır. Ümumi hədəflərə xidmət etmək üçün sədrlik prioritetləri təyin olunmuşdur. Nəticə etibarilə, ticarət, nəqliyyat və kommunikasiya kimi perspektivli sahələrdə bizim əməkdaşlığımız daha da dərinləşmişdir.
Biz əsasən Təşkilatımız üçün çox vacib layihə olan GUAM Nəqliyyat Dəhlizinin reallaşdırılmasına diqqət ayırdıq. Nəqliyyat Nazirlərinin sonuncu görüşü və birgə bəyanat bağlantının genişləndirilməsi üçün vacib addımdır. Artıq Nəqliyyat Dəhlizi layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırması üçün Avropa İttifaqı ilə işləməyə başlamışıq və Aİ-nin bu layihəni dəstəkləməyə marağını yüksək qiymətləndiririk.
GUAM-ın daha bir qabaqcıl təşəbbüsü - azad ticarət sazişi ilə bağlı danışıqlar davam edir. Layihənin bütün üzv dövlətlərin maraqlarına və gözləntilərinə uyğun şəkildə inkişaf etməsi çox vacibdir.
Biz beynəlxalq təşkilatlarla GUAM formatında səmərəli əməkdaşlıqdan və birgə fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsindən məmnunuq. BMT Baş Assambleyasının hazırkı 75-ci sessiyası çərçivəsində "Birləşmiş Millətlər Təşkilatı ilə GUAM arasında əməkdaşlıq" qətnaməsi yekdilliklə qəbul edilmişdir. Biz eyni zamanda, BMT Baş Assambleyasının "GUAM regionunda həll olunmamış münaqişələr və bunların beynəlxalq sülh, təhlükəsizlik və inkişafa təsirləri" ilə bağlı qətnamə layihəsinin təşviqi istiqamətində işimizi davam etdirməliyik.
Biz Aİ üzv dövlətlərinin GUAM üzv ölkələrinin Helsinki Yekun Aktında bəyan edildiyi kimi ərazi bütövlüyü, müstəqillik və suverenliyi daxil olmaqla, qaydalara əsaslanan beynəlxalq nizama, beynəlxalq hüquqa öhdəliklərini təsdiqlədikləri 2020-ci ildən sonrakı Şərq Tərəfdaşlıq siyasətinə dair Aİ Şurası Nəticələrini alqışlayırıq. GUAM üzv dövlətlərinin mövzu ilə bağlı yekdil mövqeyi çox mühüm əhəmiyyət kəsb edib və ümid edirik ki, yuxarıda göstərilən məqamlar 2021-ci ilin martında keçiriləcək Şərq Tərəfdaşlığı Sammitinin Birgə Bəyannamə layihəsində də aydın şəkildə öz əksini tapacaqdır.
Münaqişələr, uzun sürən xarici işğal və cavabdehliyin olmaması sülh və təhlükəsizliyi təhdid altına alır. Məmnuniyyətlə Şuraya bildirmək istərdim ki, Cənubi Qafqazda və ümumilikdə bütün Avropada sülh və təhlükəsizlik üçün təhdid olan, Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin qeyri-qanuni işğalı sona çatmışdır. Azərbaycan, 30 ilə yaxındır ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsini açıq-aşkar pozan Ermənistanın işğalı altında olan əraziləri üzərində nəzarəti bərpa etmişdir. Birləşmiş Millətlərin əsas orqanları tərəfindən qəbul edilmiş qərarların icrası beynəlxalq hüquq qaydalarının səmərəli və məsuliyyətli şəkildə həyata keçirilməsinin əsas yoludur.
Vurğulamaq istərdim ki, Azərbaycan öz suveren ərazisində hərəkət etmiş və suverenliyi, ərazi bütövlüyü, habelə mülki əhalisinə qarşı yönələn ciddi təhlükəni dəf etmək üçün zəruri olan adekvat və mütənasib tədbirlər görmüşdür. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri beynəlxalq humanitar hüquqa ciddi şəkildə riayət edərək, yalnız legitim hərbi hədəflərə qarşı gücdən istifadə etmişdir.
Hücumların miqyası və ardıcıllığı, habelə Ermənistan tərəfinin hərbi əməliyyatlardan əvvəl və onların gedişatında verdiyi bəyanatlar Azərbaycanın mülki əhalisinə və mülki infrastrukturuna qarşı hücumların əvvəlcədən planlaşdırıldığını və Ermənistanın cinayətkar hərbi strategiyasının bir hissəsi kimi həyata keçirildiyini bir daha sübut etmişdir.
Azərbaycan Ordusu tərəfindən azad edilmiş ərazilərə gedərkən mədəni mülkiyyət də daxil olmaqla, bu ərazilərin nə dərəcədə dağıdıldığının bir daha şahidi olduq. Məsələn, işğala qədər on minlərlə azərbaycanlının yaşadığı Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan və Qubadlı şəhərlərində demək olar ki, bütün bina və infrastruktur yerlə yeksan edilmişdir. Azərbaycan Respublikası, Rusiya Federasiyası Prezidentləri və Ermənistan Baş nazirinin 10 noyabr tarixli birgə bəyanatına uyğun olaraq, Ermənistanın tərk etdiyi Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarında da vəziyyət fərqli deyil. Həmin əraziləri tərk edən erməni hərbçiləri və burada məskunlaşmış şəxslər bu rayonlardan qovulmuş azərbaycanlı əhalisinə məxsus evləri, məktəbləri və digər ictimai infrastrukturu qəsdən və heç bir fərq qoymadan dağıtmışlar. Meşələr yandırılmış, ətraf mühitə bərpaolunmayan zərər vurulmuşdur. Dini abidələr talan edilmişdir. Bu hərbi cinayətləri törədənlərin hər biri məsuliyyətə cəlb edilməlidir.
Ümid edirik ki, 44 günlük müharibənin başa çatmasından sonra yaranmış vəziyyət münaqişədən sonrakı yenidənqurma və bərpa, eləcə də dinc birgəyaşayışın bərpa olunması mərhələsi kimi xarakterizə olunacaq. Üçtərəfli bəyanat Ermənistanla Azərbaycan arasında təxminən otuz ilə yaxın davam edən silahlı münaqişəyə son qoyulması, məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıtması və nəhəng iqtisadi potensialın reallaşması üçün zəmin yaratmışdır. Regiondakı bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin yenidən bərpa olunması nəzərdə tutulur. Bu, regionumuzun Asiya və Avropa arasında ticarətdəki rolunu gücləndirməsinə imkan yarada bilər.
İnkişaf və əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaranır və GUAM yeni reallıqlardan yararlana bilər. Bu xüsusda, Azərbaycan bölgədəki sülh və sabitliyə töhfə vermək üçün ayrı-ayrı GUAM üzv dövlətləri də daxil olmaqla tərəfdaşları ilə işləməyə hazırdır.
Azərbaycanın təklif edə biləcəyi çox şey var və artıq bütün tərəfdaşlarını müxtəlif imkanlarla təmin edir. Azərbaycan, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu xətti,  Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı, o cümlədən investorlar üçün əlverişli şəraitə malik olan Ələt azad iqtisadi zonası ilə bütün bölgənin tranzit tutumunu artırmağı hədəfləyən Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu, Lapis Lazuli nəqliyyat marşrutu, habelə Şimal-Cənub, Cənub-Qərb və Şimal-Qərb ticarət yollarının inkişafına praktik töhfəsini davam etdirir.
İnşaat işlərinin açılışından dörd il yarım sonra Trans-Adriatik Boru Kəməri kommersiya əməliyyatlarına başlamışdır. Bu inkişaf bizə Cənub Qaz Dəhlizinin uğurlarını artırmağa imkan verir. Qaz tədarükünün coğrafiyasını genişləndirmək məqsədilə Aİ ilə yaxından işləyirik. Bu layihə enerji təhlükəsizliyini artırmaqla yanaşı, Avropada sıfır emissiya enerji sisteminə keçiddə də mühüm rol oynayacaqdır.
Bölgə ölkələrini bir araya gətirən və ortaq firavan gələcək qurmağa imkan verən təşəbbüslərimiz regional əməkdaşlığı genişləndirmək və dərinləşdirmək üçün göstərdiyimiz maraq və potensialın ən yaxşı nümunəsidir. Gələcək əməkdaşlığa da hazırıq.
Biz, beynəlxalq öhdəliklərə, xüsusilə dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət edilməsi ilə bağlı olan öhdəliklərə yalnız ortaq təəhhüd və tam əməl etməklə dinc, firavan və sabit gələcəyə nail ola bilərik.
Fürsətdən istifadə edərək, üzv dövlətlərə və GUAM Katibliyinə çətin anlarda səmərəli fəaliyyətlərinə görə bir daha təşəkkür etmək istərdim.
Bu gün Azərbaycan GUAM Nizamnaməsinə uyğun olaraq sədrliyi Gürcüstana təhvil verir. Bununla əlaqədar olaraq, yeni Sədrə GUAM çərçivəsində əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində səmərəli iş arzulayıram.

No:484/20, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the GUAM
Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs
of the Organization for Democracy and Economic Development – GUAM
28 December 2020, VTC
I thank you all for responding to the invitation to attend the meeting of the Council of GUAM Ministers of Foreign Affairs.
Azerbaijan’s Chairmanship in GUAM comes to an end. In many senses, it has been a challenging year. Now it is a time to take stock of our cooperation and look to the future.
GUAM is an important regional platform to promote democracy, strengthen regional security and foster sustainable development. Our organization is gaining an increasingly prominent role in the system of international relations. There is a growing interest to our work from partner countries and organizations. We are confident that there is potential to exploit for a greater efficiency and synergy benefits.
Positive developments have also taken place in terms of interagency collaboration. The Memorandum of Understanding (MoU) was signed between GUAM and the Organization for Cooperation of Railways. Draft MoU with the UN Office on Drugs and Narcotics (UNODC) is almost finalized and hopefully will be signed soon.
Our meeting takes place in soaring COVID-19 pandemics which has altered the dynamics of our mutual engagement in various fields during 2020. At the national level, our efforts were directed to the fight against shattering effects of COVID-19 on population, while addressing the adverse economic and social impact of the pandemic. Upon initiative of the President of the Republic of Azerbaijan, summit meetings of the organizations currently chaired by Azerbaijan were held in May, and a special session of the UN General Assembly in response to the Covid-19 pandemic was convened on 3-4 December 2020. Azerbaijan has so far signed 2 donor agreements to provide voluntary financial assistance to the Covid-19 Appeal Fund of the World Health Organization (10 mln USD in total). Recently, we joined Vaccines Global Access Facility (COVAX) with a committed amount of 21 million USD. We hope that the safe and effective vaccines will soon be available, and that they will be considered as global public goods ensuring their universal distribution at affordable prices for all.
The pandemic also negatively affected cooperation within GUAM. Chairmanship program of Azerbaijan could not be implemented in full as it was planned. Nevertheless more than 30 events took place throughout the year. GUAM working groups and experts continued to work online to reinforce cooperation in the areas of common interest.
Azerbaijan is a steadfast supporter of regional cooperation and is keenly interested in strengthening good-neighborly relations and stability in the region and creating favorable conditions for the growth of economic and trade ties. These constitute an overarching framework for our work and this is how Azerbaijan has approached its chairmanship. The chairmanship priorities were set to serve the common objectives. As a result, our cooperation has been further deepened in such promising areas as trade, transport and communication.
We intensely focused on the realization of the crucial project for our organization – GUAM Transport Corridor. Recent meeting of the Ministers of Transport and the joint declaration are an important step towards enhancing connectivity. We have already started working with the European Union for the feasibility study of the Transport Corridor project and appreciate the EU’s interest to support this project.
Negotiations on another flagship initiative of GUAM – Free Trade Agreement is underway. It is important the project is developed according to the interests and expectations of all Member States.
We are pleased with the effective cooperation and coordination of joint actions in the GUAM format within the international organizations. During the current 75th session of the UN General Assembly, the resolution on "Cooperation between the UN and GUAM" was unanimously adopted. We should continue our work towards promotion of the draft UN General Assembly resolution on “Protracted conflicts in the GUAM area and their implications for international peace, security and development”.
We welcome the recent EU Council Conclusions on Eastern Partnership (EAP) policy beyond 2020 where the EU Member States reaffirmed their shared commitment to the rules-based international order, international law, including territorial integrity, independence and sovereignty, as stated in the Helsinki Final Act. The unanimous position of the GUAM Member States on the subject matter has been critical and we do hope that the abovementioned elements will be clearly reflected in the draft Joint Declaration of the Eastern Partnership Summit which is to take place in March 2021.
Conflicts, prolonged foreign occupation and the lack of accountability endanger peace and security. It gives me a pleasure to inform the Council that the illegal Armenian occupation of the territories of Azerbaijan which was a threat to peace and security in the South Caucasus and wider Europe, has come to an end. Azerbaijan regained control over its territories that were under Armenian occupation for almost three decades in blatant violation of the four UN Security Council resolutions. The implementation of decisions adopted by the principal organs of the United Nations is key to the effective and accountable functioning of the international legal order.
I would like to stress the fact that Azerbaijan acted on its sovereign soil and took adequate and proportionate measures necessary to repulse the imminent threat to its sovereignty and territorial integrity, and security of its civilian population. The armed forces of Azerbaijan used force exclusively against legitimate military targets strictly complying with international humanitarian law.
The range and consistency of the attacks as well as the statements of the Armenian side before and during the military operations proved once again that the attacks on Azerbaijani civilians and civilian infrastructure have been preplanned and executed as a part of Armenia’s criminal war strategy.
As we entered the territories liberated recently by the Azerbaijani Army we once again witnessed the scale and gravity of devastation of these areas, including its cultural property. For instance, in the towns of Fizuli, Jabrayil, Zangilan and Gubadli, where Azerbaijani population before the occupation numbered dozens of thousands, practically all buildings and infrastructure were razed to the ground. The situation is not better in the Aghdam, Kalbajar and Lachin districts from which Armenia withdrew in accordance with the November 10 Statement of the Presidents of the Republic of Azerbaijan, the Russian Federation and Prime Minister of Armenia. Departing Armenian military personnel and settlers deliberately and indiscriminately destroyed the homes belonging to the expelled Azerbaijani population of these districts, schools and other public infrastructure. Forests were set on fire, inflicting irreparable damage to the environment. Religious sites were looted. All responsible for those war crimes must be brought to justice.
We hope that the situation emerged after the cessation of the 44-day war would be featured as post-conflict reconstruction and rehabilitation, a stage of restoration of peaceful co-existence. The trilateral statement has created a ground for ending the almost three-decades-long armed conflict between Armenia and Azerbaijan, return of the IDPs to their homes and realization of its huge economic potential. All economic and transport links in the region are supposed to be unblocked now. This can enable our region to strengthen its role in trade between Asia and Europe.
New opportunities for development and cooperation are emerging and GUAM can take advantage of the new realities. To this end, Azerbaijan is ready to work with its partners, including with the individual GUAM Member States, to contribute to peace and stability in the region.
There is so much that Azerbaijan can offer and is already offering to all its partners. Through the backbone Baku-Tbilisi-Kars railway line, Baku International Sea Trade Port, along with an ambitious investor-friendly Alat Free Economic Zone, Azerbaijan continues its practical contribution to the development of the Trans-Caspian International Transport Route, Lapis Lazuli transport route, as well as the North-South, South-West and North-West trade routes, aimed at increasing transit capacity of the entire region.
Four and half years after the inauguration of construction works, the Trans-Adriatic Pipeline commenced commercial operations. This development allows us to build on the success of the Southern Gas Corridor. We are closely working with the EU in order to extend gas supply geography. This project not just enhances the energy security, but will also play a critical role in transition to a net-zero emission energy system in Europe.
Our initiatives, which bring together the countries of the region and enable to build a shared prosperous future, are the best examples of our interest and capacity to expand and deepen regional cooperation. We are ready for future collaboration.
Taking this opportunity, I would like to once again thank the Member States and the GUAM Secretariat for their fruitful work in difficult times.
Today Azerbaijan, in accordance with the GUAM Charter, hands over chairmanship to Georgia. In this connection, I wish the new Chairman productive work towards further strengthening cooperation within GUAM.