No:483/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Sloveniya Respublikasının xarici işlər və Avropa məsələləri naziri Tanya Fayon ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2024 21:36
5 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının 31-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Sloveniya Respublikasının xarici işlər və Avropa işləri naziri Tanya Fayon ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan və Sloveniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq gündəmdə duran məsələlər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Sloveniya ilə dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin inkişafına önəm verdiyini qeyd edib. Qarşılıqlı səfərlər və daimi siyasi dialoqun əlaqələrimizin daha da inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
İqtisadiyyat, ticarət, energetika, xüsusilə də “yaşıl enerji” sahələri üzrə əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində mühüm imkanların mövcudluğu diqqətə çatdırılıb.
Qarşı tərəf, həmçinin ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi, sədrliyi, sessiyanın yekunları barədə ətraflı məlumatlandırılıb, Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində beynəlxalq səylərə bundan sonra da töhfə verməkdə davam edəcəyi qeyd olunub, bu istiqamətdə əməkdaşlığa hazır olduğumuz bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma gündəliyində son durum barədə məlumatlandırıb.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasında qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:483/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Tanja Fajon, Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia
05 December 2024 21:36
On 5 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Tanja Fajon, Minister of Foreign and European Affairs of the Republic of Slovenia, within the framework of his participation in the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council.
During the meeting, prospects for bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Slovenia, as well as issues standing on the regional and international agenda were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches importance to the development of bilateral and multilateral relations with Slovenia based on friendship, mutual respect and beneficial cooperation. It was emphasized that mutual visits and continuous political dialogue are of important significance for the further development of our relations.
It was stressed that there are important opportunities in the direction of developing cooperation in the fields of economy, trade, energy, especially “green energy”.
The other side was also informed in detail about our country’s hosting and Presidency of the 29th session of the
Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and the outcomes of the session, and it was noted that Azerbaijan will continue to contribute to international efforts in the direction of combating climate change hereafter, and that we are ready for cooperation in this direction.
Minister Jeyhun Bayramov also informed about the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale restoration and construction works carried out in the liberated territories, as well as the latest situation on the Azerbaijan–Armenia normalization agenda.
At the meeting, an exchange of views was also conducted on topics of mutual interest between the two countries.