No:483/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayeva yerli KİV-in sualını cavablandırır.
Sual: Ermənistan rəsmiləri tərəfindən son günlərdə guya cari ilin 12-14 sentyabr tarixlərində baş vermiş hərbi təxribat zamanı Azərbaycan Ordusunun 400 nəfərdən çox itkisinin olması ilə bağlı məlumatlar səsləndirilir. Buna münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Biz birinci dəfə deyil ki, Ermənistan rəsmilərinin tamamilə əsassız, yalan məlumatları ilə üzləşirik. 44 günlük müharibə zamanı Ermənistan tərəfinin yalan və saxta məlumatlarla ictimaiyyəti yanıltmaq cəhdlərinin nə ilə nəticələndiyini yaxşı xatırlayırıq.
Bildiyiniz kimi, 12-14 sentyabr tarixli toqquşmalarda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin itkiləri ilə bağlı rəsmi məlumat Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyi tərəfindən verilib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı hərbi təxribatının qarşısının alınması zamanı 80 hərbi qulluqçumuz şəhid olub. Azərbaycan Müdafiə Nazirliyi, Ermənistan Müdafiə Nazirliyindən fərqli olaraq hərbi toqquşmalar zamanı həlak olan hərbi qulluqçularımız barədə məlumatı tam açıq və ad-ba-ad siyahının göstərilməsi ilə təqdim edir və bu siyahı Müdafiə Nazirliyinin internet səhifəsində yerləşdirilib. Şəhidlərimiz bizim qürur mənbəyimizdir, onların dəfn mərasimləri böyük izdihamın, ictimaiyyət nümayəndələrinin, o cümlədən dövlət rəsmilərinin iştirakı ilə keçirilir, KİV tərəfindən geniş işıqlandırılır. Bir daha vurğulamaq istərdik ki, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycan tərəfinin hərbi qulluqçularının itkiləri ilə bağlı təqdim etdiyi məlumatlar heç bir şübhə doğura bilməz.
Görünən odur ki, Ermənistan rəsmiləri yalan məlumatlar yaymaqla, manipulyasiyalar yolu ilə cəmiyyətdə mövcud olan narazılıqlara, xüsusilə də övladlarını itirən qəzəbli valideynlərə təsir etmək istəyir. Ordusunun səriştəsizliyini ört-basdır etmək istəyən, ölkədaxili gündəmi eybəcər üsullarla dəyişməyə çalışan Ermənistan rəsmiləri nəhayət anlamalıdır ki, birinci növbədə öz ölkələrində sabitliyi təmin etmək üçün təxribatlardan çəkinməli, qonşu ölkələrlə normallaşma və sülh istiqamətində konkret addımlar atmalıdırlar. Bunun başqa yolu mövcud deyil.

No:483/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan L.Abdullayeva answers the question of the local mass media
Question: In recent days, Armenian officials have been voicing information that the Azerbaijani army allegedly lost more than 400 people during the military provocation that took place on September 12-14 this year. We would like to know your opinion on this.
Answer: It is not the first time that we face totally baseless and false information from Armenian officials. We remember well what Armenia's attempts to mislead the public with false and fake information resulted in during the 44-day war.
As you know, official information about the losses of the Armed Forces of Azerbaijan in the clashes of September 12-14 was given by the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan. During the prevention of large-scale military provocation by the Armenian armed forces, 80 of our servicemen were killed. The Ministry of Defense of Azerbaijan, unlike the Ministry of Defense of Armenia, provides information about our military personnel who died during military clashes in a completely open and detailed list, and this list is posted on the website of the Ministry of Defense. Our martyrs are our source of pride, their funeral ceremonies are held with the participation of large crowds, public representatives, including state officials, and are widely covered by the mass media. We would like to emphasize once again that, unlike Armenia, the information provided by the Azerbaijani side regarding the losses of its military personnel cannot raise any doubts.
It seems that the Armenian officials want to influence the dissatisfaction in the society, especially the angry parents who lost their children, by manipulations and spreading false information. Armenian officials who want to cover up the incompetence of their army and try to change the domestic agenda in ugly ways should finally understand that first of all they should avoid provocations in order to ensure stability in their country and take concrete steps in the direction of normalization of relations and peace with neighboring countries. There is no other way.