No:483/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avstriya xarici işlər naziri Mixael Linhart ilə görüşünə dair məlumatı
2 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Avstriya Respublikasının xarici işlər naziri Mixael Linhart ilə görüşdü.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasındakı təmasların intensivliyini məmnunluqla qeyd etdi. Regional səfəri çərçivəsində Avstriya xarici işlər nazirinin bu ilin iyun ayında Azərbaycana səfəri və bu xüsusda aparılan müzakirələr xatırlandı.
İkitərəfli əlaqələrin inkişafında qarşılıqlı maraq ifadə edildi. Tərəflər, alternativ enerji, nəqliyyat və tranzit, ağır sənaye sahələrində əməkdaşlıq məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Avstriya xarici işlər naziri pandemiya sonrası Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraq ifadə etdi. Bu ilin noyabr ayında Avstriya iş adamlarından ibarət nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri və bunun ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyi qeyd edildi.
Nazirlər, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən ATƏT çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdilər.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına regiondakı cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər və bu istiqamətdə Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verdi.
Qarşı tərəf Azərbaycan və Ermənistan arasında etimad quruculuğu tədbirlərinin vacibliyi qeyd edərək, Avstriyanın bu sahədə tərəflərə yardım edə biləcəyini ifadə etdi.

No:483/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Austria Michael Linhart
On December 2, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Austria Michael Linhart within the framework of his participation in the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the intensity of contacts between the two countries. The visit of the Austrian Foreign Minister to Azerbaijan in June of this year during the regional visit and the discussions held in this regard were mentioned.
Mutual interest in the development of bilateral relations was expressed. The sides exchanged views on cooperation in the fields of alternative energy, transport, and transit, heavy industry.
The Austrian Foreign Minister expressed interest in further developing economic relations with Azerbaijan after the pandemic. It was noted that the visit of a delegation of Austrian businessmen to Azerbaijan in November of this year will give impetus to the development of bilateral economic relations.
The ministers also discussed cooperation within international organizations, including the OSCE.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart on the current situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements and steps taken by Azerbaijan in this direction.
Noting the importance of confidence-building measures between Azerbaijan and Armenia, the opposite side noted that Austria could assist the parties in this area.