No:481/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Astanada nazir Ceyhun Bayramov, Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov, Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında üçtərəfli görüşə dair məlumatı
14 oktyabr 2022 12:40
14 oktyabr 2022-ci il tarixində Astana şəhərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov, Ermənistan Respublikasının xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan arasında üçtərəfli görüş keçirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov sonuncu dəfə bu formatda görüşün bu ilin may ayında Düşənbədə keçirildiyini xatırladaraq, gürüşün Düşənbədən sonra inkişaflar üzrə müzakirə aparılması üçün yaxşı imkan olduğunu qeyd edib. Xüsusən, sülh müqaviləsi ilə bağlı Cenevrədə 2 oktyabr tarixində ikitərəfli görüşün keçirildiyini və həmin görüşdə Azərbaycan tərəfindən sülh müqaviləsinin əsas elementlərinin Ermənistana təqdim olunduğunu, elementlər üzrə Ermənistan tərəfindən cavab gözləndiyini bildirib. Sülh müqaviləsinin baza prinsiplərinin hələ bu ilin fevral ayında Azərbaycan tərəfindən təqdim olunduğu, həm Azərbaycanın, həm də Ermənistanın Praqada keçirilmiş dördtərəfli görüşün yekununda bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyini qarşılıqlı tanımaq və hörmət etmək barədə razılığa gəldiyi, bunun sülh müqaviləsinin əsasını təşkil etdiyi nəzərə alınaraq müqavilənin imzalanması istiqamətində irəliləyiş kimi qəbul edildiyi vurğulanıb.
Görüşdə, eyni zamanda Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşmanın müxtəlif istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Kommunikasiyaların açılması ilə bağlı üçtərəfli işçi qrupunda indiyə qədər aparılmış danışıqlar zamanı əldə edilmiş tərəqqi əsasında praktiki işə başlamağın vacib olduğu nazir Ceyhun Bayramov tərəfindən qeyd edilib. Delimitasiya üzrə komissiyaların artıq yaradıldığını, indiyə qədər iki görüşün keçirildiyi bildirilib. Üçüncü görüşün yaxın zamanlarda keçirilməsi nəzərdə tutulduğu diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın bu prosesdə işin konkret istiqamətlər üzrə aparılmasının tərəfdarı olduğu bildirilib.
Nazir Üçtərəfli bəyanatların hərtərəfli icra olunmasının vacib olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu xüsusda, Ermənistan tərəfindən bəyanatların icra olunmayan müddəalarının həyata keçirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb, o cümlədən Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərində minaların basdırılmasının və mina xəritələrinin tam şəkildə verilməməsinin ciddi problem olduğu qeyd edilib.
Görüş zamanı, həmçinin normallaşma prosesinə yardım edən digər humanitar məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:481/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the trilateral meeting in Astana between the Minister Jeyhun Bayramov, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Ararat Mirzoyan
14 October 2022 12:40
On October 14, 2022, the trilateral meeting between Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Sergey Lavrov, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, and Ararat Mirzoyan, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, was held in Astana.
Minister Jeyhun Bayramov recalling that the last meeting in this format was held in Dushanbe in May of this year, noted that this meeting is a good opportunity to hold discussions on developments after Dushanbe. In particular, he said that a bilateral meeting was held in Geneva on October 2 regarding the peace agreement, and Azerbaijan presented the main elements of the peace agreement to Armenia at that meeting, and expects Armenia to provide response on the text. Taking into account that the basic principles of the peace agreement were presented by Azerbaijan in February of this year, and at the end of the quadrilateral meeting held in Prague both Azerbaijan and Armenia agreed to mutually recognize and respect each other’s territorial integrity and sovereignty, which is the basis of the peace agreement, it was emphasized that it was accepted as a progress in the direction of signing of the peace agreement.
Furthermore, views on various directions of normalization between Azerbaijan and Armenia were exchanged at the meeting. On the opening of communications, Minister Jeyhun Bayramov noted the importance to start a practical work based on the progress achieved during the negotiations in the trilateral working group. It was reported that the delimitation commissions have already been established, and two meetings have been held so far. It was brought to the attention that the third meeting is planned to be held in the near future. It was stated that Azerbaijan is in favor of carrying out the work in specific directions in this process.
The minister drew attention to the importance of comprehensive implementation of the Trilateral statements. In this regard, the necessity of fulfillment of unimplemented provisions of the statements by Armenia was emphasized. Moreover, the fact of planting landmines in the territories of Azerbaijan and the failure to provide landmine maps by Armenia was noted as a serious problem.
During the meeting, views on other humanitarian issues that help the normalization process were also exchanged.