No:480/24, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT Nazirlər Şurasının 31-ci iclasındakı Bəyanatı
05 dekabr 2024 19:01
Əvvəla, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri, Zati-aliləri cənab Yan Borqa Təşkilatın sədri olaraq il ərzində göstərdiyi gərgin fəaliyyət və Nazirlər Şurasının mükəmməl təşkilinə görə təşəkkür edirəm. Həmçinin Finlandiya naziri Elina Valtonenə növbəti ildə uğurlu sədrlik arzu edirəm.
Nazirlər Şurasının bugünkü iclası olduqca mürəkkəb dövrə təsadüf edir. Beynəlxalq hüququn pozulması, beynəlxalq öhdəliklərin yanlış təfsiri və selektiv şəkildə tətbiqi inam və etimadın azalmasının, habelə çoxtərəfliliyin davam edən böhranının əsasında dayanır. Eyni zamanda, təhlükəsizlik və sabitlik heç bir sərhəd tanımayan və çoxtərəfli həllər tələb edən artan transmilli çağırışların mövcudluğuna görə təhdid altındadır.
Avropada İslamofobiya və antisemitizm kimi etnik, dini dözümsüzlüyün və ayrı-seçkiliyin artması narahatlıq doğurur. ATƏT-ə üzv olan müvafiq dövlətlərin Təşkilat çərçivəsində aidiyyəti və beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etmələri son dərəcə vacibdir.
Helsinki Yekun Aktından başlayaraq, ATƏT-in bütün sənədlərində təsbit olunmuş fundamental norma, prinsip və öhdəliklərə hörmət edilməsi və əməl olunması, xüsusilə dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmət təhlükəsizlik və sülhün təməl daşı, eləcə də dialoq və əməkdaşlıq üçün əsas olmalıdır.
Azərbaycan ATƏT-in də daxil olduğu effektiv çoxtərəfliliyin güclü tərəfdarı olaraq qalır və büdcənin qısa zamanda qəbul edilməsi, habelə ATƏT-in funksionallığı ilə bağlı, baş katibin və icra strukturlarının rəhbərlərinin təyin edilməsi məsələsi ətrafında yaranmış çıxılmaz vəziyyətin həll olunması məsələlərinin həllində konstruktiv qarşılıqlı fəaliyyətə çağırır.
Təşkilatın məhdud resursları ATƏT-in Maliyyə Qaydalarına tam uyğun olaraq, ən çox ehtiyacın duyulduğu istiqamətə, aktual və konsensusun mövcud olduğu proqram fəaliyyətlərinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməlidir.
ATƏT-in keçmiş Minsk prosesi ilə bağlı strukturları köhnədir və reallığa uyğun deyil. Bu strukturların kağız üzərində saxlanması Təşkilatın Maliyyə Qaydalarına ziddir. Müvafiq olaraq, bu vəziyyət büdcə proses çərçivəsində tənzimlənməlidir.
ATƏT-in zərərli ambisiyaların girovuna çevrilməsinə baxmayaraq, bölgədə Ermənistan-Azərbaycan kontekstində xeyli irəliləyişlər əldə edilib. Qanunsuz hərbi mövcudluğun aradan qaldırılması, Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bərpası nəticəsində artıq sülh faktiki olaraq bərqərar edilib. Bu, substantiv şəkildə dövlətlərarası münasibətlərin normallaşmasına yol açmaq üçün yeni imkanlar yaradıb.
Nazirlər Şurasının son iclasından bəri Azərbaycan və Ermənistan birbaşa ikitərəfli dialoq vasitəsilə sərhədlərinin bir hissəsinin delimitasiyasını və demarkasiyasını başa çatdırıblar. Müvafiq sərhəd komissiyalarının birgə fəaliyyəti haqqında bu yaxınlarda qüvvəyə minmiş Əsasnamə delimitasiya işinin növbəti mərhələlərinin həyata keçirilməsini təmin edəcək. Digər bir istiqamət üzrə isə ikitərəfli Saziş layihəsinin mətni üzərində fəaliyyətdə əhəmiyyətli irəliləyiş əldə olunub.
Bu nailiyyətlər birbaşa ikitərəfli danışıqların Azərbaycanın ardıcıl olaraq mübarizə apardığı normallaşma prosesində irəliləməyin ən yaxşı və yeganə əlverişli yolu olduğunu əyani şəkildə göstərir.
Əldə olunan tərəqqiyə baxmayaraq, normallaşma istiqamətində həll olunmamış problemlər də qalmaqdadır. Onun yekunlaşdırılması Ermənistanın hələ də konstitusiyasında və digər qanunvericilik aktlarında təsbit edilmiş ərazi iddialarını aradan qaldırmaqla, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmət etməklə bağlı bəyan etdiyi öhdəliyini əməli surətdə həyata keçirməsindən asılıdır.
Sülh və mehriban qonşuluq münasibətləri, Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün tanınmasının şübhə altına alındığı və ikitərəfli sazişin icrasının Ermənistanın daxili hüquqi və ya siyasi ssenarilərindən asılı olacağı təqdirdə, davamlı və dönməz ola bilməz.
Azərbaycan və Ermənistanın qarşıdurma səhifəsini çevirmək və mehriban qonşuluq münasibətləri qurmaq üçün tarixi imkanının olduğu bu həlledici məqamda bütün səylər suverenliyə və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət əsasında münasibətlərin normallaşdırılması prosesinin başa çatmasına yönəldilməlidir.
Azərbaycanın bu məsələdə qətiyyəti dəyişməzdir və biz buna qarşılıq olaraq Ermənistan tərəfindən də siyasi iradə və məsuliyyət gözləyirik.
Eyni zamanda, bütövlükdə beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən burada ATƏT çərçivəsində, hazırkı prosesə zərər verməmək, təxribatçı hərəkətlərdən və gərginliyin artmasından çəkinməkdən məsuldur.
Yekunlaşdırmazdan əvvəl, mən Azərbaycanın ATƏT çərçivəsində Təşkilatın funksionallığı və effektivliyinin qarşısında duran mövcud çağırışlarının aradan qaldırılmasında konstruktiv əməkdaşlığa hazır olduğunu bir daha bəyan edirəm.

Press release 05 December 2024
No:480/24, Statement by H.E. Mr. Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 31st Meeting of the OSCE Ministerial Council
At the outset, I thank H.E. Mr. Ian Borg, the OSCE Chairperson-in-Office, for hard work in chairing the organization during the year and excellent organization of the Ministerial Council. I also wish Minister Elina Valtonen of Finland a successful chairmanship next year.
The Ministerial Council meeting is being held under profoundly difficult circumstances. Violations of international law and misinterpretation and selective application of international commitments lies at the heart of erosion of trust and confidence and continued crisis of multilateralism. In the meantime, security and stability is under threat due to growing transnational challenges that know no border and dictate multilateral solutions.
Rising ethnic and religious intolerance and discrimination, such as Islamophobia and anti-Semitism in Europe is alarming. It is urgent for respective OSCE participating States to honor their relevant OSCE commitments and international obligations.
Respect and adherence to the fundamental norms, principles and commitments enshrined in the OSCE documents, starting from the Helsinki Final Act, in particular respect for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of States must remain the bedrock of security and peace, as well as the basis for dialogue and cooperation.
Azerbaijan remains a strong proponent of effective multilateralism, including through the OSCE and calls for constructive engagement in finding settlement to issues pertinent to OSCE’s functionality, such as the earliest adoption of the budget and settlement of the deadlock around the issue of appointment of the Secretary General and heads of executive structures.
In full compliance with OSCE Financial Regulations, the Organization’s scarce resources must be allocated where they are needed the most, to fund the programmatic activities that are relevant and around which there is consensus.
OSCE structures related to the former Minsk process have become obsolete and irrelevant. Retaining these structures on paper violates financial regulations of the Organization. Accordingly, this situation needs to be rectified within the budget process.
While OSCE is held hostage to malicious ambitions, significant strides have been taken on the ground in the Armenia-Azerbaijan context. Finally, peace has essentially been established with elimination of illegal military deployment and restoration of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity. This has created substantially new conditions to pave the way for inter-state normalization.
Since the last Ministerial Council meeting, Azerbaijan and Armenia completed delimitation and demarcation of some portion of their borders through direct bilateral dialogue. With its recent entry into force, the Regulation regarding the joint activities of the respective border commissions will guide efforts to carry out the next phases of the delimitation work. On a separate track, significant progress was also registered with respect to the text of the draft bilateral agreement.
These achievements vividly demonstrate that direct bilateral negotiations are the best and the only viable way for moving forward in the normalization process, which has been consistently advocated for by Azerbaijan.
Notwithstanding the progress, there are persistent challenges on the path of normalization. Its finalization depends on implementing in action Armenia’s declared commitment to respect the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, including by removing territorial claims still embedded in its Constitution and other legislative acts.
Establishment of peace and good-neighborly relations cannot be sustainable and irreversible if recognition of sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan continues to be questioned in Armenia’s Constitution, and implementation of the bilateral agreement by Armenia remains contingent on domestic legal or political scenarios.
At this critical juncture when there is a historic opportunity for Azerbaijan and Armenia to turn the page of confrontation and establish good-neighborly relations, all efforts must be directed at finalizing the normalization process on the basis of mutual respect for the sovereignty and territorial integrity.
Azerbaijan’s determination in this respect is intact and we expect reciprocal political will and responsibility on part of Armenia.
In the meantime, the wider international community also bears responsibility not to harm the ongoing process by refraining from provocative actions and fuelling tension, including here in the OSCE.
Before concluding, I reiterate the readiness of Azerbaijan for constructive engagement within the OSCE in overcoming the existing challenges to its functionality and efficiency.