No:478/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycanın Vaşınqtondakı Səfirliyinin avtomobilinin atəşə tutulması ilə bağlı məlumatı
Bu il oktyabrın 10-dan 11-nə keçən gecə Azərbaycan Respublikasının Vaşınqtondakı səfirliyinin xidməti avtomobilinə atəş açılıb. Baş vermiş hadisə ilə bağlı diplomatik nümayəndəliyimiz tərəfindən dərhal ABŞ müvafiq qurumlarına məlumat verilib, kamera görüntüləri qarşı tərəfə təqdim edilib. Məsələ ilə əlaqədar ABŞ-ın ölkəmizdəki müvəqqəti işlər vəkili 12 oktyabr tarixində XİN-ə çağırılıb, baş vermiş hadisə ilə bağlı ciddi narahatlığımız və narazılığımız ifadə edilib və Azərbaycan diplomatik nümayəndəliyinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi tələbi qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Son zamanlar xarici ölkələrdəki erməni icmalarının radikal üzvləri tərəfindən Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliklərinə qarşı hücumların sistemli xarakter daşıması, o cümlədən Vaşınqton, Paris, Beyrut və digər şəhərlərdə səfirliklərimizə qarşı törədilən hücumlar və vandallıq aktlarının ciddi narahatlıq doğurur. Xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəbdəliklərimizin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ev sahibi ölkəsinin beynəlxalq konvensiya ilə üzərinə götürdüyü öhdəliyidir. Bununla bağlı olaraq, baş vermiş hər bir insidentlə bağlı müvafiq araşdırmanın aparılması və səfirliklərimizin, eləcə də diplomatlarımızın təhlükəsizliyinin lazımı səviyyədə təmin edilməsi tələbini bir daha vurğulayırıq.
Xatırladırıq ki, Ermənistan 1991-ci ildə müstəqilliyini bəyan etdikdən sonra Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını həyata keçirmək məqsədi ilə terroru dövlət siyasəti vasitəsinə çevirmiş və Azərbaycanın ərazilərinin işğalı prosesində ölkəmizin müxtəlif yerlərində terror vasitələrindən geniş istifadə etmiş, habelə Bakı şəhərində terror aktları törətmişlər. Məlum olduğu kimi, dünyanın müxtəlif ölkələrində çalışan 24 türk diplomatı erməni terrorunun qurbanı olmuşdur.
Təəssüflə qeyd edirik ki, nə son günlərdə baş vermiş hücumlar, nə də hələ 2020-ci ildə Avropa paytaxtlarında, habelə Los-Anceles şəhərində Azərbaycan diplomatik nümayəndəliklərinə, həmçinin azərbaycanlı icma üzvlərinə qarşı edilən hücumlarla bağlı açılan cinayət işləri çərçivəsində heç bir təqsirkar məsuliyyətə cəlb edilməyib. Məhz bu cəzasızlıq radikal erməni qruplarını yeni təxribatlara əl atmağa cəsarətləndirir.
AR XİN-i xarici ölkələrdəki radikal qüvvələrin Azərbaycan diplomatik nümayəndəliklərinə, diplomatlara və onların mülklərinə qarşı yönələn və nifrətə əsaslanan cinayət əməllərini qətiyyətlə pisləyir və müvafiq ölkələrdə bu kimi təxribatların qarşısının alınmasına məsul olan qurumların vəzifələrinə tam məsuliyyətlə yanaşmalarını tələb edir.
Xarici ölkələrdəki diplomatik nümayəndəliklərimizə qarşı edilən hücumlarla bağlı aparılan istintaq tədbirləri XİN-in nəzarətində saxlanılacaq.

No:478/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan concerning the shooting of the vehicle that belongs to the Embassy of Azerbaijan in Washington, D.C.
12 October 2022 11:30
On the night of October 10-11 this year, a fire was opened on a service car of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Washington, D.C. Our diplomatic mission immediately informed the relevant U.S. agencies about the incident, and the camera footage was presented accordingly. On October 12, the charge d'affaires of the United States in our country was invited to the Ministry of Foreign Affairs, serious concern and dissatisfaction with the case were expressed, and the request to ensure the security of the diplomatic mission of Azerbaijan was brought to the attention of the U.S. side.
Recently, the systematic nature of attacks against diplomatic missions of Azerbaijan by radical members of Armenian communities in foreign countries, including attacks and acts of vandalism committed against our embassies in Washington, Paris, Beirut, and other cities, is of serious concern. Ensuring the security of our diplomatic missions in foreign countries is the responsibility of the host country under the international convention. In this regard, we emphasize once again the need to conduct an appropriate investigation into each case and ensure the security of our embassies and diplomats at the appropriate level.
We remind that Armenia, after declaring independence in 1991, in order to realize its territorial claims against Azerbaijan, turned terrorism into means of state policy, and in the process of occupying the territories of Azerbaijan, widely used terrorist means in different parts of our country, as well as committed terrorist acts in the city of Baku. As it is well-known, 24 Turkish diplomats working in different countries of the world became targets of Armenian terrorism.
We note with regret that neither the attacks that took place in recent days, nor the criminal cases opened in 2020 in European capitals, as well as in the city of Los Angeles, against Azerbaijani diplomatic missions, and members of the Azerbaijani community, have been brought to justice. It is this impunity that emboldens radical Armenian groups to resort to new provocations.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan strongly condemns the criminal acts of radical forces in foreign countries based on hatred and directed against Azerbaijani diplomatic missions, diplomats, and their property, and demands that the agencies responsible for preventing such provocations in the respective countries approach their duties with full responsibility.
Investigative measures related to the attacks against our diplomatic missions in foreign countries will be kept under the control of the Ministry of Foreign Affairs.