No:477/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət katibi Entoni Blinken ilə görüşünə dair məlumatı
02 dekabr 2021 17:34
2 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclası çərçivəsində ABŞ Dövlət katibi Entoni Blinken ilə görüşüb.
Görüşdə tərəflər, ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyi üzrə, o cümlədən iqtisadi, energetika, təhlükəsizlik və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı məsələlərini müzakirə ediblər.
Görüş zamanı nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə 10 noyabr 2020-ci il üçtərəfli bəyanatının imzalanmasından sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki dağıntıların miqyası, mina təhlükəsi, sərhəd məntəqəsində gərginliyin səbəbləri, azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidən quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.
Söhbət zamanı Azərbaycanın enerji sahəsində verdiyi töhfə, həm mühüm neft-qaz layihələrinin təşəbbüskarı və icraçısı olduğu, həm də Avropa Birliyinin enerji təhlükəsizliyində mühüm faktor kimi çıxış etdiyi qeyd olunub.
ABŞ rəsmisi beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik məsələlərində Azərbaycan ilə əməkdaşlığı, o cümlədən Azərbaycanın Əfqanıstanda fəaliyyətini yüksək dəyərləndirib.
Mütəşəkkil cinayətkarlıq, terrorçuluq, narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsinin qarşısının alınması, sülhə və təhlükəsizliyə təhdid və maneə törədən bir sıra hallarla mübarizədə Azərbaycanın rolu vurğulanıb.

No:477/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with US Secretary of State Antony Blinken
02 December 2021 17:34
On December 2, 2021, within the framework of the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the US Secretary of State Antony Blinken.
At the meeting, the sides discussed issues on the bilateral agenda, including the development of cooperation in the economic, energy, security and other areas.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side on the situation in the region after the signing of the trilateral statement on November 10, 2020, the scale of destruction in the liberated areas, the threat of landmines, the causes of tension at the border, the restoration and reconstruction work in the liberated areas.
During the conversation, the contribution of Azerbaijan to the energy sector was noted, it was also emphasized that Azerbaijan is both an initiator and executor of important oil and gas projects, and acts as an important factor in the energy security of the European Union.
The US official praised cooperation with Azerbaijan on international peace and security issues, including Azerbaijan's activities in Afghanistan.
The role of Azerbaijan in combating organized crime, terrorism, illicit drug trafficking, a number of threats and challenges to peace and security was stressed.