No:475/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
3 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Seyid Abbas Ərağçi ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İran arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, iqtisadiyyat, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat-kommunikasiyalar sahələri üzrə birgə layihələr, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 28-ci iclasının yüksək səviyyədə təşkilinə, habelə Təşkilata uğurlu sədrliyə görə İran tərəfini təbrik edib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında tarixi qonşuluq, dostluq, mədəni bağlara əsaslanan əməkdaşlığın inkişafında ali və yüksək səviyyəli dialoqun, qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsinin vacibliyini qeyd edib.
Xüsusilə energetika və nəqliyyat dəhlizləri sahəsində Azərbaycan-İran əməkdaşlığının inkişafı istiqamətində bir sıra vacib təşəbbüslərin həyata keçirildiyi, əldə olunan razılıqların və onların icrasının əhəmiyyəti qeyd olunub. İran ərazisindən keçərək Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Şərqi Zəngəzur iqtisadi bölgəsini əlaqələndirəcək regional nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Regional və beynəlxalq çoxtərəfli platformalar, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

No:475/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Seyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran
03 December 2024 17:22
On 3 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Seyed Abbas Araghchi, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, within the framework of his participation in the 28th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Economic Cooperation Organization.
At the meeting, issues standing on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Iran, joint projects in the fields of economy, trade, energy security, transport-communications, as well as regional and international security issues were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Iranian side on the high-level organization of the 28th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Economic Cooperation Organization, as well as on its successful Chairmanship of the Organization.
Minister Jeyhun Bayramov noted the importance of high- and highest-level dialogue and discussion of issues of mutual interest in the development of cooperation between the two countries based on historical neighborliness, friendship and cultural ties.
It was noted that a number of important initiatives have been implemented in the direction of developing Azerbaijan–Iran cooperation, particularly in the fields of energy and transport corridors, and the importance of the agreements reached and their implementation was noted. The importance of regional transport and infrastructure projects that will connect the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan with the East Zangezur economic region through the territory of Iran was stressed.
The importance of strengthening cooperation within the framework of regional and international multilateral platforms, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement and the Economic Cooperation Organization was emphasized.