No:475/23, Ukraynanın bir sıra ərazilərində keçirilmiş qondarma “seçkilərə” dair bəyanat
Bundan irəli gələrək, Azərbaycan Ukrayna ərazisində bu dövlətin Konstitusiyasına və qanunvericiliyinə uyğun şəkildə keçirilən istənilən seçkinin legitim ola biləcəyini bəyan edir.
Azərbaycanın bu prinsipial mövqeyi beynəlxalq hüququn dövlətlərin suverenliyinə aid olan hüquqlara hörmətlə bağlı universal şəkildə tanınmış norma və prinsiplərinə əsaslanır.
Bu meyarlara cavab vermədiyi üçün, Ukraynanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin bir hissəsində keçirilən son "seçkilər"in ümumiyyətlə heç bir qanuni qüvvəsi yoxdur.

No:475/23, Statement on sham “elections” in certain territories of Ukraine
Proceeding from that Azerbaijan states that any elections in the territory of Ukraine can be legitimate if it is held in accordance with the Constitution and legislation of this state.
This principled position of Azerbaijan is based on universally acceptable norms and principles of international law regarding the respect for rights of States inherent in their sovereignty.
Recent “elections” in the part of Ukraine’s internationally recognized territories did not meet this criteria, and therefore cannot have any legal effect whatsoever.