No:475/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi L.Abdullayeva yerli KİV-in Fransa xarici işlər nazirinin bu ölkənin Milli Assambleyasının üzvünün sualını cavablandırarkən söylədiklərinə münasibət bildirilməsi ilə bağlı sualını cavablandırır
07 oktyabr 2022 12:56
Cavab: 5 oktyabr 2022-ci il tarixində Fransa Milli Assambleyasının ermənipərəst üzvünün Azərbaycana qarşı ittiham dolu və Ermənistana daha çox dəstək göstərilməsi ilə bağlı sualını cavablandıran Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Katrin Kolonna erməni xalqı ilə həmrəy olduqlarını səsləndirib və Azərbaycanla bağlı tamamilə əsassız çağırışlar edib.
İlk dəfə deyil ki, Fransa rəsmiləri tərəfindən birtərəfli və ermənipərəst mövqe nümayiş etdirilir. Nazir Kolonnanın Ermənistan tərəfinin bu günədək törətdiyi çoxsaylı müharibə cinayətlərinin, insanlıq əleyhinə cinayətlərin araşdırılması ilə bağlı heç bir çağırış etməməsi də diqqətdən yayınmır. Təəssüf ki, son 30 ildə Fransa rəsmiləri tərəfindən Ermənistanın törətdiyi hərbi cinayətlərlə bağlı bir dənə də olsun çağırış edilməyib. Səbəbi bizə bəllidir, lakin yaxşı olardı ki, Avropanın aparıcı qüvvəsi olan, beynəlxalq hüquq prinsiplərinin keşikçisi qismində çıxış edən, Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesində vasitəçi olmaq istəyən bir ölkənin rəsmisi neytral, qərəzsiz və ədaləti mövqedən çıxış etsin.
Ümumiyyətlə, Fransa Prezidenti E.Makronun Azərbaycan və Ermənistan arasında sülhün əldə edilməsi prosesinə töhfə vermək səyləri fonunda nazir K.Kolonnanın birtərəfli və məsuliyyətsiz bəyanatı anlaşılmazlıq doğurur.
Onu da bildirmək istərdik ki, bir neçə gündən sonra 2 il bundan öncə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri olan Gəncə şəhərinin raket hücumuna məruz qalmasının və onlarla dinc insanın həyatına son qoyulmasının 2 -ci ildönümü olacaq. Bu hərbi cinayətə görə Ermənistan tərəfindən bu günədək heç kim məsuliyyətə cəlb edilməyib. Fransa xarici işlər nazirini bu məsələ ilə bağlı Ermənistan tərəfinə çağırış etməyə dəvət edirik.

No:475/22, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan L.Abdullayeva answers the question of local media to comment the statement of the French Foreign Minister at the National Assembly of France
07 October 2022 12:56
Answer: On October 5, 2022, answering the question of the pro-Armenian member of the National Assembly of France regarding the accusations against Azerbaijan and providing more support to Armenia, the Minister of Europe and Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, voiced her solidarity with the Armenian people and made completely groundless statements regarding Azerbaijan.
It is not the first time that French officials have demonstrated a one-sided and pro-Armenian position. The fact that Minister Colonna did not call for the investigation of the numerous war crimes and crimes against humanity committed by the Armenian side so far does not go unnoticed. Unfortunately, in the last 30 years, not a single appeal has been made by French officials regarding the war crimes committed by Armenia. The reason is clear to us, but it would be good if the official of a country that is the leading force of Europe, acts as a guardian of international legal principles, and wants to be a mediator in the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, takes a neutral, impartial and fair position.
In general, against the backdrop of French President E.Macron's efforts to contribute to the process of achieving peace between Azerbaijan and Armenia, the unilateral and irresponsible statement of Minister C.Colonna causes misunderstanding.
We would also like to note that in a few days the 2nd anniversary of the missile attack of the Armenian armed forces on the second largest city of Azerbaijan, Ganja, which claimed the lives of dozens of civilians, will take place. No one has been brought to justice from the Armenian side for this war crime. We invite the French foreign minister to make an appeal to the Armenian side on this sad occasion.