No:475/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Stokholm şəhərində GUAM-a üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 38-ci görüşündə iştirakına dair məlumatı
2021-ci ilin 2 dekabr tarixində nazir Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda təşkil olunan 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində GUAM-a üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 38-ci görüşündə iştirak edib.
Gürcüstanın sədrliyi ilə keçirilən görüşdə çıxış edən nazir Ceyhun Bayramov, pandemiya şəraitində GUAM üzv ölkələri ilə əməkdaşlıq, müxtəlif istiqamətlərdə GUAM çərçivəsində layihələrin həyata keçirilməsi, habelə müharibə sonrası bölgədə mövcud olan vəziyyət barədə həmkarlarına məlumat verib.
Çıxışda aşağıdakı əsas məqamlar səsləndirilib:
GUAM çərçivəsində müxtəlif istiqamətlər, o cümlədən azad ticarət zonası, konsulluq, nəqliyyat və ticarət sahələrində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan, GUAM Nəqliyyat Dəhlizi layihəsinin Şərq ilə Qərb arasında nəqliyyat və ticarətin əsas elementi kimi nəzərdən keçirir və bu layihənin reallaşmasını dəstəkləyir.
GUAM çərçivəsində parlament ölçüsü əməkdaşlığın əhəmiyyətli tərkib hissəsini təşkil edir və üzv ölkələrin parlamentarları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi önəmlidir.
Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişəyə son qoyulması ilə Cənubi Qafqaz regionunda yeni reallıq yaranıb. Hazırkı mərhələdə imzalanmış üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə icra edilməsi vacibdir. İnanırıq ki, sözügedən bəyanatlara uyğun olaraq nəqliyyat vasitələrinin bərpa edilməsi regionda dayanıqlı sülh və sabitliyin təmin edilməsində müsbət rol oynayacaq və bizim bütün tərəfdaşlarımızın xeyrinə bölgədə ticarət və nəqliyyatı əhəmiyyətli şəkildə artıracaqdır.
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində geniş miqyaslı bərpa və yenidən qurma işləri həyata keçirilir. Bu işlər nəticəsində azərbaycanlı məcburi köçkünlər öz evlərinə təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə geri dönəcəklər.
GUAM üzv dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 38-ci görüşünün yekununda birgə Protokol imzalanıb.

No:475/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation of Minister Jeyhun Bayramov in the 38th meeting of the Council of Foreign Ministers of GUAM member states in Stockholm
On December 2, 2021, Minister Jeyhun Bayramov attended the 38th meeting of the Council of Foreign Ministers of the GUAM member states within the framework of his participation in the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm.
Speaking at the meeting chaired by Georgia, Minister Jeyhun Bayramov briefed his colleagues on cooperation with GUAM member states in the context of a pandemic, the implementation of projects within GUAM in various areas, as well as the post-war situation in the region.
The following key points were voiced in the speech:
It is important to develop cooperation within GUAM in various areas, including free trade zone, consular issues, transport and trade. Azerbaijan views the GUAM Transport Corridor project as a key element of transport and trade between East and West and supports its implementation.
Within GUAM, the parliamentary dimension is an important part of the cooperation, and it is important to expand cooperation between parliamentarians of member countries.
With the end of the conflict between Azerbaijan and Armenia, a new reality has emerged in the South Caucasus region. It is important to fully implement the trilateral statements signed at this stage. We believe that the restoration of transport in accordance with these statements will play a positive role in ensuring lasting peace and stability in the region and will significantly increase trade and transport in the region for the benefit of all our partners.
Large-scale restoration and reconstruction work is being carried out in the liberated territories of Azerbaijan. As a result of this work, Azerbaijani IDPs will return home in safety and dignity.
At the end of the 38th meeting of the Council of Foreign Ministers of the GUAM member states a Joint Protocol was signed.