No:473/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ dövlət katibi Antoni Blinkenin təşəbbüsü və iştirakı ilə Ermənistan xarici işlər naziri Ararat Mirzoyanla üçtərəfli telefon danışığına dair məlumatı
05 oktyabr 2022 00:00
4 oktyabr 2022-ci il tarixində Amerika Birləşmiş Ştatları (ABŞ) dövlət katibi Antoni Blinkenin təşəbbüsü və iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının və Ermənistan Respublikasının xarici işlər nazirləri arasında telefon danışığı aparılıb.
19 sentyabr tarixində BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyası çərçivəsində Nyu-Yorkda ABŞ dövlət katibinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında görüşün, 27 sentyabr tarixində Vaşinqtonda ABŞ Prezidentinin milli təhlükəsizlik müşaviri Ceyk Sallivanın iştirakı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevlə Ermənistan Təhlükəsizlik Şurasının katibi Armen Qriqoryan arasında keçirilmiş görüşün, habelə Brüsseldə Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin iştirakı ilə keçirilmiş 31 avqust tarixli görüşün nəticəsində xarici işlər nazirlərinə sülh müqaviləsinin mətninin hazırlanması barədə verilmiş tapşırığa uyğun olaraq Cenevrədə 2 oktyabr tarixində iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında aparılmış danışıqların davamı olaraq ABŞ dövlət katibinin iştirakı ilə sözügedən telefon danışığı yüksək qiymətləndirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov telefon danışığı zamanı Cenevrə görüşünün təfərrüatlarını diqqətə çatdırıb. Cenevrə görüşü zamanı tərəfimizdən təklif olunmuş sülh müqaviləsinin elementlərinin əks olunduğu mətn üzrə danışıqların davam edəcəyinə dair gözləntilər vurğulanıb. Cenevrə görüşünün nəticələrinə uyğun olaraq, delimitasiya olunmamış sərhəddə baş vermiş son gərginliyi aradan qaldırmaq məqsədilə delimitasiya üzrə ikitərəfli komissiyanın növbəti iclasının oktyabr ayında keçirilməsi və bu məsələlərin komissiya çərçivəsində aparılmasına çağırış müsbət qarşılanıb. Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasına sadiq olduğunu və sülh müqaviləsinin imzalanmasına hazırlığını bir daha ifadə edib. Nazir eyni zamanda, post-münaqişə dövründə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni əsilli əhalinin reinteqrasiyası istiqamətində işlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
ABŞ dövlət katibi Antoni Blinken öz növbəsində tərəflərin hərbi toqquşmalardan çəkinməsinin, təklif olunmuş sülh müqaviləsi elementləri üzrə danışıqları sürətləndirmənin və delimitasiya üzrə komissiya çərçivəsində işləri davam etdirməyin vacib olduğunu vurğulayıb.
Üçtərəfli telefon danışığı zamanı normallaşma prosesinin digər istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb, məsələlər üzrə əsaslı irəliləyiş əldə etmək məqsədilə təmasların davam etdirilməsinə razılıq bildirilib.

No:473/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the trilateral phone conversation of the Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan at the initiative and participation of U.S. Secretary of State Antony Blinken
05 October 2022 00:00
On October 4, 2022, a phone conversation was held between the Foreign Ministers of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia at the initiative and participation of the U.S. Secretary of State Antony Blinken.
The phone conversation with the participation of the U.S. Secretary of State, which was the follow-up of negotiations in Geneva on October 2, 2022 organized in accordance with the task given to the Ministers of Foreign Affairs on drafting the text of the peace treaty as a result of the Brussels meeting of 31 August, 2022, between the leaders of Azerbaijan and Armenia with the participation of the President of the Council of the European Union Charles Michel, as well as of the meeting of September 19, 2022, between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia organized by the US Secretary of State in New York on the sidelines of the 77th session of the UN General Assembly, and the meeting of September 27 in Washington, DC, between the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, Hikmat Hajiyev, and the Secretary of Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, with the participation of Jake Sullivan, the National Security Adviser of the U.S. President, was highly appreciated.
During the phone conversation, Minister Bayramov brought to the attention the details of the Geneva meeting. The expectations about the continuation of the negotiations on the text containing the elements of the peace treaty proposed by Azerbaijan during the Geneva meeting, was emphasized. Based on the results of the Geneva meeting, in order to eliminate the recent tensions on undelimited border, holding the next meeting of the bilateral commission on delimitation in October and the call for conducting negotiations on these issues within the framework of the commission was welcomed. Minister Bayramov once again stressed Azerbaijan’s commitment to ensure peace and stability in the region, and readiness to sign a peace treaty. At the same time, the Minister pointed out that in the post-conflict period the work will be continued in the direction of the reintegration of the population of Armenian origin living in the Karabakh region of Azerbaijan.
The Secretary of State of the United States Antony Blinken has emphasized that it is important to avoid military clashes, to speed up the negotiations on the elements of the proposed peace treaty, and to continue the work within the framework of the delimitation commission.
During the trilateral phone conversation, the sides exchanged views on other aspects of the normalization process, and it was agreed to continue contacts in order to make substantial progress on the issues.