No:472/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Finlandiya xarici işlər naziri Pekka Haavisto ilə görüşünə dair məlumatı
2 dekabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının Stokholmda keçirilən 28-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Finlandiya Respublikasının xarici işlər naziri Pekka Haavisto ilə görüşüb.
2025-ci ildə Helsinki Yekun Aktının 50-ci ildönümünün qeyd ediləcəyi zaman Finlandiyanın ATƏT-ə sədrlik etmək təşəbbüsü məmnunluqla qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmkarına regiondakı cari vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan arasında münasibətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin əsasında normallaşması istiqamətində müxtəlif formatlarda görülən işlər, həmçinin üçtərəfli bəyanatların icra olunması istiqamətində atılan addımlar barədə geniş məlumat verib.

No:472/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Finland Pekka Haavisto
02 December 2021 15:46
On December 2, 2021, in the margins of the participation in the 28th meeting of the OSCE Ministerial Council in Stockholm, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Finland Pekka Haavisto.
The ministers discussed bilateral relations between the two countries, as well as existing cooperation within international organizations, including the OSCE.
Finland's initiative to chair the OSCE when the 50th anniversary of the Helsinki Final Act is celebrated in 2025 was noted with satisfaction.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart in detail about the current situation in the region, the work carried out in various formats to normalize relations between Azerbaijan and Armenia on the basis of norms and principles of international law, as well as steps taken to implement trilateral statements.